Ako vznikajú klebety aneb príklad na 15 myšiach

0
2803

Bude to znieť dosť divne, že sa snažím definovať vznik, a odhaliť príčiny, ako vznikajú klebety, ale pár skúseností ma už dávnejšie prinútilo napísať nejaký ten názor na túto vec a dnes mám chuť myšlienku rozšíriť ďalej. Z článku ešte z roku 2004, ktorý zapadol prachom s malými úpravami vzniká trochu aktuálnejšia verzia. Upozorňujem, že článok je skôr na pobavenie.

Nuž, ako vznikajú klebety? Z nudy, zo závisti, ale najviac z ľuskej ubohosti a sprostosti. Hovorí sa, že ženy sú najväčšie klebetnice. Prečítal som množstvo článkov, kde som časom čítal rôzne názory, prečo tomu tak je. Nežné pohlavie skrátka má na podobné veci talent, ale aj hlavu si zapamätať ktorá suseda s ktorým susedom „čo“ a „kedy“. V mužskom kolektíve by som poslal kolegu do hája. V ženskom si ju môžem len nevšímať. A keďže sa mi chce a mám čas, na dnešné pobavenie asi skôr samého seba a pár ľudí s nejakou podobnosťou osudu obete klebiet, napíšem zopár príkladov na konkrétnych situáciách.

Typ jedna: šedá myš v kúte
Múdra, nenápadná a pokojná myška, pomaly až sediaca v rohu má vždy nejakú pikošku, keď opustí svoj stôl, či prepne na pracovnú (pre ten moment to neplatí) poštu. Sleduje všetko naokolo, ako myš v rohu, pozerá, kedy niekomu zo stola spadne nejaká omrvinka, dve, tri. A z tých troch omrviniek si myška poskladá celý krajec chleba s ktorým bude obchodovať. Nejak tak to totiž vyzerá. Slečna pozerá, sleduje, počúva rozhovory, číta emaily, všetko vo svojej súkromnej tichosti a skladá. Skladá si omrvinky, ale nepozerá na to, že možno priveľká časť z jej diela je dotvorená umelo. Ak teda jedna kolegyňa doniesla pozdravila nového kolegu úplne inak, ako ostatné kolegyne, do toho sa s ním rozprávala trochu dlhšie ako s iným kolegom a nebodaj sa usmial pri práci za monitorom, myšičke vznikne scenár: Balí ho, chce ho, píše mu zamilované správy na pracovnú poštu.
Vtedy myšička vylieza nenápadne z nory a tasí zbrane. Stretáva sa s inými myškami a krysami v okolitom rajóne a keďže inak sú jej reči všedné, bez pútavého bodu, dnes tomu tak nebude. Prináša super novinku o novom vzťahu na pracovisku a myšku si začínajú všímať ostatné myši. Hltajú každé slovo.

Typ dva: myš obchodník
Typ charakteristický pre kolektívy väčšieho počtu ľudí rovnakej funkcie. Ten pravý prototyp na pracoviská, školy a všade tam, kde je väčšia skupina ľudí rovnakého postavenia. Nech nikto netvrdí, že by nechcel byť viac než ostatní. Aspoň v duchu. Niektoré myšky vedia ako na to, aspoň na svojich 15 minút slávy. Hoci niekedy pričastých 15 minút.

Myš obchodník skrátka vie, kedy a o čom má nová informácia v kolektíve čo najväčšiu hodnotu. Predaj takýchto informácií je vyjadrený rovnicou super info = pozornosť a záujem. Kto nemá zaujímavú informáciu, málokedy sa k nemu určitá spoločnosť obracia. Myška však dnes prinesie novinku, uvedomuje si svoju hodnotu. Aj keď bez väčšej istoty vypustí z úst novinku a sleduje okolie. Presne vie, kedy má prestať, kedy zdramatizovať a kedy ubrať. Tiež dobre pozná hodnotu slov a jednotlivých faktov. Pre takmer stopercentnú chamtivosť myšiek obchodníkov si s chuťou prikrášlia pár slov o ďalšie. Veď ak je jedno slovko a super pikoška za pekný balík pozornosti, prečo tých balíkov nemať viac?

Typ tri: myš stratég
Úzko súvisí s myšou obchodníkom, ale obchodník si nie vždy dáva pozor a stratég ju dopĺňa o rozhodnosť a rozum. Stratég vie, kedy novinku použiť. Netrepne ju len tak hocikedy, a len náhodou. Ostatné myšky pre neúplnosť niektorých zámerne utajených skutočností reagujú a pýtajú sa. Každá otázka, ktorá je potom myškou zodpovedaná ostatné myši uspokojí a udiví. Myška na seba púta pozornosť, a vie kedy prestať a nechať si na lepšie časy, možno len o pár minút, či deň to ďalšie fakty, veď dovtedy sa ešte niečo pritrafí do započatej rozprávky výmyslov.

Typ štyri: myšacia reťaz
Stará dobrá reťaz, alebo ak chcete linka (telefón, stará hra za školských čias, keď jeden niečo pošuškal jednému, ale na koniec triedy sa donieslo niečo úplne iné.) Jeden deň sa na dolnom poschodí dozviete, že ste si kúpili kravu. O týždeň už máte celé družstvo. A to len preto, že ste mlieko pili. A myšky zapracujú na téme. Nevieme nikto ktoré presne, nevieme kedy, vieme však, čo po nejakom čase vzniklo a o kom. Myšacia reťaz je teda kolektívna záležitosť, viac menej ako každá iná ohováracia akcia.

Typ päť: zábudlivá myš
Jedna myška hovorí druhej 17 slov, ale zapamätá si len 6 z nich. A keďže jej unikla pointa, je potrebné čo najskôr si domyslieť, čo tam asi bolo. Alebo len nedávala pozor a doplietla dve úplne iné informácie do jednej, čím vytvorila síce nereálnu, ale pre ňu istotne pravdivú informáciu, veď nejak tak to bolo. Ak teda „posiela stará Helenka kozy na pašu“ a „Anička z hornej dediny zbierala v záhrade jablká“, takému človeku z toho môže celkom iste vzniknúť i to, že „Anička hádzala staré jablká do Heleniných kôz“, ba dokonca i výslednú vetu môže nejaký chlípnik pochopiť celkom inak.
Celkom bežný prípad je, keď skrátka myška klebetnica zabudne na to, ako to naozaj bolo už počas klebetenia a vytvorí klebetu s celkom novým záverom, lebo „prestať v najlepšom je hlúposť“. Ale tento typ je skôr špecifikovaný v tom nasledujúcom.

Typ šesť: skoro trápna myška
Najzákernejší prípad je občas tento. Myška príde so super novinkou a ako náhle cíti, že nikto nevchádza do údivu, nikto sa nesmeje, nediví sa novej super pikoške, a pritom dochádza téma aj slová, príde dobre nepremyslená fantázia klebetnice a aby seba nestrápnila medzi svojimi, vsúva do tejto super novinky ten pravý pušný prach. Zachráni seba, ku koncu to zahrotí výmyslom, len nech sama nie je potopená, že neprináša nič nové, nič prevratné. Tento prípad je typický pre jednu moju dávnu spolužiačku. Akonáhle prišla atmosféra „A čo si tým chcela povedať?“ priplietla do toho čo najväčšiu sprostosť.

Typ sedem: pomstychtivá myš
A nemusí ísť len o pomstychtivú, ale aj o agresívnu útočnú myš. A to je práve tá, čo niečo vymyslí schválne, aby potopila druhého, druhú, či iných. Tu je milé to, že to niekedy ľutujú a zákerné to, že to nebolo povahou, ale úmyslom poškodiť. A to čo najviac.

Typ osem: vtipná myš
Niekto niečo povie zo srandy, ale niekto iný to pochopí inak. Ten to ďalej povie s vážnou tvárou a nemá tušenie, že išlo o vtip. A keďže to berie ako istotu, ostatné myši to už spracujú ako hotovú vec.

Typ deväť: myš nevinná
Verme tomu či nie, aj takéto myši medzi nami sú. (ak si nahradzujete slovo myš slovom sliepka, tu sa skôr hodí použiť klasicky – klebetnica, nech zbytočne sliepkou nenazývam nevinného človeka.) Je to ten typ myšky, čo v domnienke, že nerobí nič zlé (vlastne to si myslí skoro každý typ okrem typu 7 a čiastočne 8), a podarí sa jej nechtiac vyvolať nejakú tému, nechtiac nespomenúť fakt, ktorý bol pre danú povedanú informáciu kľúčový, alebo len nevedome prezradí v nevhodnú dobu nevhodnú informáciu.

Typ desať: myš vlezprdelka a horolezec
Myš klasická, ktorá neboduje v kolektíve, ale prikrášľuje svoje hlásenia (vylepšená bonzovačka) nadriadeným. Klebetami si zvyšuje svoje pozície a ak náhodou u svojho nadriadeného našiel podobnú krv, myška ako dodávateľ a nadriadený ako prijímateľ, nenásytný hltač, potom zhltne aj banán natretý na červeno ako jablko. Tieto myši majú nadanie dokončovať. Ak skrátka majú v rukách čísla 1, 2, 4, 7, ony si dokážu dotvoriť a dovymýšľať chýbajúce 3, 5, 6, tak aby klebeta dávala zmysel. Toto robia poväčšine všetky myši. Pri tejto však vidím túto vlastnosť najviac.

Typ jedenásť: myš závistlivá
Skrátka táto myška závidí, nenávidí a využíva zbraň, ktorá jej ide. Jazyk. Závidí povýšenie, závidí plat. Postavenie, či dobrý vzťah… závidí partnera, jedlo na tanieri, ale aj výdrž v alkohole…. dobrú náladu v práci. A keďže tí, komu je čo závidieť sú šťastní a myš závislitvá je smutná, závidí vždy nakoniec len spokojnosť a šťastie, absolútne jedno v čom.

Typ dvanásť: myš nešťastná
Nemusí ísť o myš, ktorá závidí, ale ide o ženu, ktorá je nešťastná. (opäť by bolo nahradenie myši sliepkou možno prisilné.) Môže mať doma problémy a peklo. Môže ju štvať rodina. A smejte sa koľko chcete, poznám prípady, kde z ľudského nešťastia a nezhodách vo vzťahu skrátka charakter človeka oslabol a pridal sa na stranu tých, čo vždy všetko vedia, ničia životy ostatným. Majú pravdu, a pre Boha nikto si nedovoľte povedať, že ju nemajú lebo začne doslova peklo.

Typ trinásť: myš lopata
Toto je veľmi vzácny prípad myši, ktorá trepe sprostosti non-stop a občas povie aj takú, čo sa na pravdu podobá a práve ten žvást sa v tej chvíli bude pokladať za pravdu. Najmä pri prípadoch, keď sa vzájomne iné pohodové myšky nepoznajú s tou myšou kanálovou (spomínaná lopata)

Typ štrnásť: kontextový výcuc
Tak tento spôsob vzniku klebiet je asi najzábavnejší. Existuje tisíce rôznych oblastí a možností, ktoré by sme mohli spomenúť a boli by z toho kontextové úryvky, z ktorých iní vedia vyčítať vždy viac. Istotne viete či mám na mysli, keď niekto započuje len časť rozhovoru a nevie o čo ide.

Zhovárajú sa kolega s kolegyňou v kuchynke:
Ona: Neuhádneš čo sa mi snívalo celý týždeň.
On: Hm, čo také?
Ona: Že si bol u mňa umývať žiarovky a koberce, šialené sny.
On: To je milé, ale veď to nie je problém, hocikedy prídem.
Ona: Hej, fajn. Dones si kosačku, lebo tá naša nejde. Pomôžeš ešte posekať trávnik.
On s vtipom: No, keď už k tebe chodím celý týždeň upratovať, tak toto si myslím zvládnem.
Ona: Áno, lenže ty si pracoval a ja som bola celý ten čas preležala v posteli.
On: V poriadku, môžeš ďalej ležať, snívať. A ja sa budem snažiť. Chichi.

Možno nevinný vtipný rozhovor, z oboch strán braný s vážnou tvárou, veď také vtipy sú najlepšie. Počas ich čakania na zohriatie vody sa do kuchyne dostáva klebetnica 1 a klebetnica 2. Každá si z nasledovného už vytvorí svoju verziu:

Klebetnica 1. počula:
On: …… hocikedy prídem.
Ona: Hej, fajn. Dones si kosačku, lebo tá naša nejde. Pomôžeš ešte posekať trávnik.
On s vtipom: No, keď už k tebe chodím celý týždeň upratovať, tak toto si myslím zvládnem….
Myšlienka v hlave: Uf, takže sa stretávate, pekne. Len tak ďalej. Bude o čom kecať.

Klebetnica 2. počula:
Ona: Áno, lenže ty si pracoval a ja som bola celý ten čas preležala v posteli.
On: V poriadku, môžeš ďalej ležať, snívať. A ja sa budem snažiť. Chichi….
Myšlienka v hlave: Ty brďo, že by už nemali ani ostych, hmmm, možno spolu vážne spia.

Typ 15: myš výmyselník:
Tak táto myš je najzákernejšia zo všetkých naraz. Tá si vymyslí schválne bez podloženia tú najväčšiu hovadinu a vyžíva sa na následkoch a na fakte, že je nemožné zistiť, z koho hlavy to prišlo. Ten pravý adrenalín získava z toho, čo sa deje a z vlastností iných, ktoré som spomínal pri iných myšiach. Vymyslieť a samú seba prekvapiť, kam až dosiahne fantázia onej myši. A robí to preto, lebo…. tak na toto odpoveď nemám už roky. Niekomu taká káva teda chutí, ale občas si do nej naleje skysnutú smotanu :-P.

Ak chcete viac tvrdý a poburujúci článok, myšku nahraďte pri čítaní sliepkou, ale myslím, že dnes som ženy urazil až príliš. (Myši sú použité schválne, aby nebol článok tak osobný, a oné osoby mi ako myši nenápadné pripadajú.) Aby som niečo upresnil a dal na pravú mieru, každý vieme koľko klebetníc okolo nás je. Občas ich spoznáme, inokedy sa hrajú na tajných agentov. Tak či onak nie je článok myslený na všetky ženy, ba ani na polovicu, či ani to. Veľmi malá časť z nich sú klebetnice, len pre ich hlučnosť a ťažké následky to už skrátka znie a vypadá inak. A my muži ich stále milujeme. Prečo by aj nie, že?

A aby som nepísal len o mojich názorov na útočníkov, k obetiam aspoň v krátkosti.

Obete
Sme viacerí. Skrátka necítime často krát potrebu kecať, zveličovať, prikrášľovať. Niečím sme sa previnili a niekto nás nenávidí. Možno nám len niekto závidí a možno sa nám niekto chce pomstiť. Niekedy sa ale náš rútiaci sa život dole vodou môže vyhrotiť z nedorozumenia, alebo že ste vo vzťahu s niekým, čo už taktiež kolesol. Nech je váš prípad akýkoľvek, keď už obeťou naozaj ste, čím viac to odignorujete a čím viac to ignorovateľné bude môcť byť, tým skôr bude pokoj. Ale tým skôr sa nájde ďalšia, čo si vás rada strčí do huby.


Článok prosím nikto neberte celkom vážne, ide len o slovné povyrazenie si, vo voľnej chvíli spísanie pár postrehov. Nikoho som nechcel konkrétne uraziť. Mňa fakt nebaví čítať protinázory, nadávky a zosmiešňovačky pri každom článku, ktorý na blogoch výjde. Skrátka mám voľnú chvíľu a názor, nechajte mi ich aspoň dnes 😛