Ako sa robia deti? 5 známych odpovedí, ktoré deti dostávajú

1
9612

Jarko, bábätko a ilustračná fotografia Tým najmenším je často vysvetlené, že za to môže bocian, alebo sa bábätká dá kúpiť v obchode. To ho môže zmiasť, no na chvíľu sa rodič zbaví komplikovanosti širšieho vysvetľovania. Horšie je, keď iní rovesníci sú vybavení celkom inými informáciami. Od starších detí, či od rodičov, ktorí sa rozhodli vybaliť pravdu von. Niektorí z nich však aj museli, prichytení pri niečom, čo dieťa nedokázalo pochopiť. Zostavili sme rebríček 5 najčastejších spôsobov, ako sa deťom vysvetľuje v našich končinách ten zázrak splodenia a príchodu dieťatka na tento svet.

1. Bocian

Bocian je tradícia. Poznajú ho aj v Poľsku, v Čechách a je najčastejším vysvetlením príchodu detí na svet. Prinesie ich bocian v zobáku zabalené v šatke. Existuje verzia, podľa ktorej tie zlé deti prináša vrana.

2. Z obchodu

Mnohým nám rodičia vštepovali do hlavy, že bračeka, alebo sestričku je nutné priniesť z obchodu. Kúpiť sestričku alebo bračeka sa rodičia rozhodujú pri niektorých otázkach, ktorými testujú iné svoje bábo, alebo túto verziu použijú neskôr pri vysvetľovaní pôvodu konkrétneho dieťaťa.

3. Semienko, ktoré to všetko zamotá

Mnoho rodičov rozšírenie rodiny vysvetlí záhadným semienkom zasadeným do bruška mamičky. Hoci sa to nezdá, takéto vysvetlenie prinesie chaos v detskom chápaní a bude sa snažiť neraz zistiť, o aké semienko ide a odkiaľ sa vzalo… a hlavne ako sa do bruška vôbec dostalo?

4. Kanibal

Že maminka spapala malé bábätko znie drsne. Podobná je tomu verzia o tom, že bábätko sa do mamičkinho bruška schovalo a ďalej netreba riešiť hlbší zmysel, prečo a ako.

5. Láska

Tou najkrajšou verziou je nepochybne tá o láske. Pri opýtaní viacerých priateľov sa veľmi často skloňovala práve ona. Azda najlepšie sa deťom vysvetlí, že svadbou a vzájomnou láskou sa v brušku mamičky vytvorí bábätko. Vznikne medzi manželmi, medzi tými, čo sa veľmi ľúbia a tak aj vnímajú bábätko ako plod lásky, čím je aj v skutočnosti… teda väčšinou.

Na Kysuciach sa lokálne objavila aj zaujímavá podoba vysvetlenia vzniku detí. Podľa nej rodičia dieťa ušúľajú z hliny a potom na hlinené dieťa fúknu, aby ožilo.

Poznáte aj iné verzie?
Nuž a tu je práve priestor pre vás. Poznáte aj iné verzie, hovorili vám rodičia celkom inú legendu o príchode a vyrábaní detí? Napíšte nám do komentárov, ak viete o niečom, čo by tu nemalo chýbať a doplníte to aspoň vlastným príspevkom v diskusii. Ďakujeme.

Comments are closed.