Ako môže bežný človek investovať do zlata?

0
2129

Cena peňazí padá, krajiny krachujú, medzinárodný burzový trh sa otriasa už nejaký čas v základoch a mnohí zažívajú pocity neistoty, aká vlastne bude budúcnosť. Kým niekto kupuje nehnuteľnosti na miestach, kde im hodnota neklesne, iní investujú peniaze do takých artiklov, ktoré by udržali svoju hodnotu aj po páde najväčších ekonomík sveta. Jednou z najaktuálnejších tém ohľadom investícií tak je investícia do zlata. Nerastná surovina, vzácny kov, ktorý prilákal v období „Zlatej horúčky“ kopáčov z celého sveta, sa ťaží dodnes. Jeho vysoká hodnota neklesá a je tak uchovávateľom vysokej hodnoty lepšie, než čokoľvek iné. Na počudovanie, kým investíciu do nehnuteľností, umenia, obrazov a sôch si môžu dovoliť len ozajstní boháči, so zlatom to nie je tak obmedzené a najmä komplikované. V spolupráci s Goldvia, s.r.o, prevádzkovateľom serveru www.vzacne-mince.sk, prinášame niekoľko faktov o investícií do zlata.

Zlato je pre kohokoľvek
Keď sa povie zlato a máme na mysli drahý kov a šperky. Máme automaticky dojem, že ide o oblasť, s ktorou sa mnohí ani nemusíme zdržiavať, keďže sa vo všeobecnosti týka majetnejších. Hoci jeho cena stúpa, nezabúdajme, že kúpiť si ho a zadovážiť môže ktokoľvek. Nemusí byť človek ani znalý, pokiaľ kupuje u správneho a overeného predajcu. Peniaze, ktoré by ste radi investovali a neviete do čoho, sa môžu uchovať a pokiaľ je to na dlhší čas, môžu aj rásť. Pre jeho veľmi malé nároky na priestor je ho možné skladovať aj v malých trezoroch a bežných miestach. Aj keď zlato, ktoré sa nachádza u vás v šperkovnici a osobných trezoroch nie je o nič horšie než investičné zlato, práve to investičné je presnejším uchovávateľom hodnoty. Je certifikované, oslobodené od DPH, nesie označenie a najmä je hneď jasný jeho pôvod. Kým u šperkov je občas komplikované určiť pôvod, kvalitu a karáty.

Ako sa k zlatu dostať?
Dedičstvo po babke, po strýkovi z Ameriky, alebo prerábka domu, či odhalenie starého úkrytu. To sú nepochybne tie ľahšie cesty k zlate. Dobre sa vydať, alebo sa dať na dráhu zločinca je cesta druhá. Tou treťou je na základe vlastných rozhodnutí myslieť na budúcnosť a zachovať peniaze v niečom hodnotnom a stálom. K zlatu sa bežný človek môže dostať u overených predajcov, ktorí musia byť registrovaní Puncovým úradom SR. Nájsť ich možno pomocou internetového vyhľadávača alebo priamo na stránke Puncového úradu. Investičné mince, alebo priamo presné a certifikované investičné zlato vo forme odliatkov a tehličiek sú dostupné v predaji na internete, v špecializovaných predajniach a neraz aj mimo tieto miesta. Sú však aj miesta, kde sa nákup zlata neodporúča. Môžu to byť napríklad niektoré zlatníctva, ktoré Vám predajú zlomkové zlato nízkej rýdzosti, navyše zaťažené DPH, ktoré nemožno označiť ako investičné zlato alebo rôzni stánkari na mestských trhoch, či podomoví predajcovia. V zásade však platí, že dobrého predajcu možno spoznať podľa toho, že predáva zlato, ktoré spĺňa štandardy stanovené The London Bullion Market Association (LBMA – Londýnska asociácia obchodníkov so zlatými odliatkami). Takéto zlato musí mať rýdzosť najmenej 995 tisícin a pokiaľ je vo forme odliatkov tak tie musia byť opatrené sériovým číslom a uznávanou značkou. U nás sú najdostupnejšie odliatky švajčiarskej spoločnosti *Argor Heraeus SA*, ktoré tieto štandardy spĺňajú. Okrem odliatkov existujú aj investičné mince, ktoré sú takisto medzinárodne akceptované ako napríklad obľúbení „Viedenskí filharmonici“ Wiener Philharmoniker, či juhoafrické Krugerrandy alebo čínske Pandy.

Bezpečnosť
Nad investíciou do zlata sa zamýšľajú nie len biznismeni, ale aj čoraz viac obyčajní ľudia. Svedčí o tom aj zvýšený záujem o tento artikel aj na slovenskom trhu. Jeho uchovávanie je pritom možné v prenajatých bankových schránkach, prípadne v zabezpečených priestoroch a trezoroch. Vedzte, že vedomie neželaných osôb o prítomnosti zlata u vás zapôsobí o niečo viac, než vedomie o peniazoch v rovnakej hodnote.

Cena zlata sa v súčasnosti pohybuje v rozmedzí 1200 – 1300 € za trójsku uncu (31,1 g). Ovplyvňujú ju najmä turbulencie na svetových akciových trhoch, dlhová kríza štátov Eurozóny a obavy z možnej hospodárskej recesie. V tomto vzácnom kove dokonca existujú aj záruky hodnoty vyplývajúce z toho, že tvorí bezpečný prístav pre investorov v čase neistoty.

K tomu, aby sme sa mohli dostať k správnym informáciám a aby sme mohli priniesť skutočnosti z konkrétnej oblasti sme sa pre tento účel spojili s našim partnerom Goldvia, s.r.o, ktorý spravuje server www.vzacne-mince.sk. Práve spoločnosť Goldvia sa venuje dlhší čas trhu so zlatom a vzácnymi mincami.