Ako je to s ropou v Mexickom zálive dnes?

0
1141
Ropa pri pobreží Louisiany
Ropa pri pobreží Louisiany

Ropná katastrofa, ktorá naďalej vypúšťa obrovské množstvo barelov ropy denne je stále problémom Ameriky číslo jedna. Zvon, ktorý sa podarilo nasadiť pohlcuje len polovicu, a to aj tak menšiu polovicu unikajúcej ropy. Zvyšku sa darí neustále unikať pomimo. BP – british Petroleum spoločnosť sa snaží vymyslieť spôsob, ako by mohli zastaviť aj ten zvyšok.

Sami dokonca priznávajú, že na niečo takéto nikdy neboli pripravení a nie sú na to pripravení ani dnes. Ak by sme sa pýtali prevádzkovateľov ropnej plošiny kdekoľvek inde na svete, potvrdili by taktiež, že na niečo takéto pripravení skrátka nie je nikto.

Momentálne podľa vedcov a oceánografov je veľmi pravdepodobné, že poškodený ventil a oblasť, z ktorej pod tlakom chrli množstvo ropy, nie je jediné miesto, odkiaľ ropa uniká. Odborníci sú totiž presvedčení, že sa niekde po blízku musí nachádzať ešte jedno miesto, ktoré bude potrebné rovnako tak zastaviť ako to prvé. Príprava na vyhĺbenie dvoch bočných vrtov akosi podľa médií neprebiehajú. Pritom práve vyhĺbenie dvoch vrtov mimo by mohlo značne uľahčiť a oslabiť tlak v súčasnom ventile.

Na zamyslenie môže byť fakt, aké množstvo ropy vytieklo, aké obrovské ložisko tohto čierneho zlata sa pod morskou hladinou nachádzalo a tiež je zázrak, že príroda túto tekutinu pod povrchom uchováva bezpečne pevne, a žiadne zemetrasenie dodnes ani posuny zemskej kôry nezapríčinili to, čo dokázal človek. Následky z tejto katastrofy sa budú objavovať ešte niekoľko rokov, až desaťročí. Už dnes hynú zvieratká, celé vtáčie populácie, vodné živočíchy, ryby. Ale aj ľudia bez práce a života, ktorý súvisel s prácou na mori.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ