6 chýb, ktorých sa dopúšťate pri používaní kontaktných šošoviek

0
1745

Okuliare sú super, ale existujú určité príležitosti, ktoré si vyžadujú kontaktné šošovky. Ak ste ich ešte nevyskúšali, alebo ste ich nosili tak dlho, že ste prepli na autopilota, uistite sa, že nerobíte tieto bežné chyby.

Pred aplikáciou ste si neumyli ruky

Ruku na srdce, umývate si svoje ruky vždy, keď si aplikujete kontaktné šošovky? Ak áno, výborne! Pre tých ostatných platí, je veľmi dôležité, aby ste si pred manipuláciou s vašimi šošovkami poriadne umyli ruky  (uistite sa, že sa dostanete aj pod nechty). Akékoľvek nečistoty, oleje alebo baktérie, s ktorými prichádzate do kontaktu, napríklad pri spláchnutí toalety, sa môžu preniesť do očí.

Najprv nanesiete mejkap

Aby ste sa uistili, že sa vám na šošovky nedostane maskara, tiene či iné prípadné nečistoty, aplikujte ich ako prvé a mejkap naneste po tom.

Nestaráte sa o púzdro

Púzdra je potrebné každý deň vypláchnuť a uzávery nechať otvorené, aby mohli vyschnúť. Je potrebné ich pravidelne vymieňať, každých šesť až osem týždňov (pretože sa môžu vnútri skrývať baktérie).

Nosíte ich počas sprchovania

Všimli ste si, že sa vaše kontaktné šošovky po sprchovaní lepia na oči? To preto, že dlhodobé vystavenie šošoviek pôsobeniu vody a vlhkosti môže spôsobiť ich zväčšenie. Okrem toho, že je to naozaj nepríjemné, lepenie môže poškriabať vaše rohovky, čo môže viesť k infekcii.

Nosíte ich príliš dlho

Väčšina ľudí môže bezpečne nosiť šošovky až 14 hodín, ale ako všeobecné pravidlo by ste mali prejsť na okuliare hneď, ako sa vrátite domov. Vaše oči  potrebujú kyslík, aby fungovali optimálne.

Nosíte ich po dátume exspirácie

Dodržujte dátum exspirácie. Pri bežnom opotrebovaní sa šošovky poškriabu a obalia zvyškami, čo ich robí rozmazanými a nepohodlnými a môže to viesť k infekcii.

Čítajte tiež:

Prečo máte na iPhone maličkú dierku vedľa zadnej šošovky fotoaparátu

Jednoduchý trik, po ktorom sa vám okuliare z tváre už nebudú zosúvať

Domáci miláčikovia v digitálnej dobe: Čo môžeme urobiť pre ich ochranu