5 vecí, ktoré by ste mali stihnúť do 30-tky

0
9139

Mnohí sa desia tohto čísla, lebo je to akýsi pomyslený vstup do „ozajstnej dospelosti“. Ale pravda je taká, že deň po vašich tridsiatych narodeninách sa nezmení pravdepodobne nič a vy si budete ďalej žiť váš život. Ale pre tých, ktorí majú obavy, že po tridsiatke končí mladosť a zábava, tu sú veci, ktoré by ste mali určite stihnúť!

co stihnut do 30

Cestujte!

Objavujte, bádajte, spoznávajte. Na klasické pobyty all inclusive bude čas vždy, to si nechajte na neskôr. Teraz nazbierajte odvahu na niečo dobrodružné. Prenajmite si auto a choďte naprieč Amerikou, vyberte sa stopom po Európe, ochutnajte sushi priamo v Ázii alebo si zaleťte na Aljašku či do Grónska. Ak však máte obmedzený rozpočet, zájdite na vlakovú stanicu, sadnite na prvý vlak a vystúpte na piatej stanici. A uvidíte, čo sa stane. Len experimentujte!

Napečte alebo navarte niečo zložité

Trúfnete si? Napríklad veterníky, makarónky, marlenku alebo si vyskúšajte spraviť domáce cestoviny, vajíčko Benedikt s holandskou omáčkou… Receptov je neúrekom. A predstavte si ten pocit, keď vlastnoručne pripravíte nejakú delikatesu, o ktorej by vás ani vo sne nenapadlo, že môže vzniknúť práve vo vašej kuchyni.

Vypestujte si kvalitné návyky

Do tridsiatky je najlepší čas na to, aby ste si určili správne priority, hodnoty a vypestovali si dobré zvyky, ktoré s vami pôjdu celý život. Keď si navyknete niečo robiť a stane sa to vašou rutinou, najmä ak ide o vec, ktorú nemáte radi, napríklad cvičenie, upratovanie alebo čítanie, po dosiahnutí prvých úspechov vaša mienka o sebe samom a sebavedomie vám rapídne narastú. Nadobudnete pocit, že keď ste zvládli toto, tak už zvládnete všetko. A to vás motivuje k ešte lepším zmenám v živote, lebo sa budete cítiť vnútorne silní a disciplinovaní. Mimochodom, vedeli ste, že na vybudovanie zvyku stačí 21 dní? Presne toľko trvajú začiatky vášho nového ja.

30 na krku

Zastavte sa

Na to máte plné právo. Odpojte sa od všetkých sociálnych sietí, telefónov, okolitého sveta. Urobte si deň len pre seba s tým, čo vás baví. Ak túžite po dni strávenom v pyžame a knihou v ruke, urobte to! Už dlho snívate o kvalitnej túre? Len vy, hory, vzduch a vaše myšlienky. Po takomto „sólo“ dni sa vám perfektne usporiadajú myšlienky a prečistí hlava, ktorá si v rušnom stereotype nestíha oddýchnuť. Vyčistíte si hlavu, oddýchnete si a konečne sa budete venovať len sami sebe.

Vytvárajte hodnoty

Vytvorte to, čo má ozajstnú hodnotu. Založte si rodinu, naberte odvahu vydať/oženiť sa, kúpte nehnuteľnosť alebo si konečne nájdite uspokojivú prácu, ktorá vás bude napĺňať. Naučte sa zarábať a byť nezávislí. Po tridsiatke je naozaj najvyšší čas na úplnú samostatnosť a seriózne rozhodnutia, ktoré ovplyvnia vašu budúcnosť. Staňte sa človekom, ktorého si budú ostatní vážiť práve vďaka vašej investícii do tých oblastí života, ktoré majú ozajstnú cenu.