10 faktov o Kingdom Tower – čoskoro najvyššou budovou sveta

0
6462

kingdom tower

Všetko je už pripravené na začiatok výstavby najvyššej budovy sveta Kingdom Tower v Džidde (Jeddah) v Saudskej Arábii. Bude to prvá budova na svete dosahujúca výšku jeden kilometer! Budovu navrhla firma AS+GG (Adrian Smith and Gordon Gill Architecture).

Toto je niekoľko faktov o Kingdom Tower, ktoré dokazujú, že budova nie je výnimočná len svojou výškou, ale má niekoľko ďalších obdivuhodných čŕt.

  1. V mrakodrape bude sídliť najvyššie observatórium na svete. Bude mať aj osobitný vonkajší balkón, ktorý pôvodne mal byť heliportom.
  1. Budova je taká vysoká, že nie je možné ju celú zobraziť realisticky na jednom pláne. Dá sa to len pri bird-eye zobrazení. Predstavte si tie návrhy a kresby…
  1. Základné kamene stavby sú veľké asi ako jedna menšia izba. kingdom tower
  1. Vežovitý tvar má svoju funkciu – budova musí odolávať nárazom vetra a vlastnej tiaži. Stavba preto musela byť navrhnutá aerodynamicky.
  1. Budova je zaujímavá aj svojím tvarovaním na priereze. Tvar „troch okvetných lístkov“ spočíva v osobitných lištách posunutých voči sebe navzájom, vytvárajúc zárezy po bokoch. Je to jeden z Gillových vizuálnych trikov.
  1. Tento mrakodrap bude stáť na podstavci! Plocha, z ktorej vyrastie do výšky, ju dômyselne prepojí so zemským povrchom a infraštruktúrou mesta.
  1. Bude mať 59 výťahov a 12 eskalátorov. Päť z týchto výťahov bude dvojposchodových. Výťahy budú pomalšie, pretože zmeny tlaku vzduchu v takých vysokých výškach by mohli spôsobiť pasažierom nevoľnosť. Tri presklené haly budú slúžiť ako prestupné miesta medzi výťahmi. Ak by mal totiž jeden výťah jazdiť v celej výške budovy, potreboval by extrémne dlhé káble a laná. kingdom tower
  1. Je to hi-tech zázrak. Vonkajšie steny tvoria dômyselný systém (obsahuje aj sklo s nízkou vodivosťou), ktorý minimalizuje spotrebu energie.
  1. Okolo celej budovy budú terasy s úchvatnými výhľadmi na mesto a na Červené more.

10. Masívna konštrukcia bude obsahovať 80 000 ton ocele. Betónové jadro má mať hrúbku niekoľko metrov.

Zdroj + obrázky: architizer.com