Záhadné koľaje na Malte a ostrove Gozo nikam nevedú

1
233177

Koľaje Malta, electricyouniverse.comOstrov Malta s jeho priľahlým ostrovom Gozo ponúka turistom nezabudnuteľné krásy historických centier, architektúry, ale aj prírody. Jednou z rarít tejto nie až tak častej dovolenkovej destinácie sú záhadné koľaje v skalách, ktorým nikto nedokáže dať jasné vysvetlenie. Na hlavnom ostrove, rovnako ako na ostrove Gozo, sa v tvrdých skalách, ktoré sú tuhé už minimálne 5000 rokov, nachádzajú koľaje. Prechádzajú niekoľkými časťami ostrova a stále súbežne, akoby šlo o stopy voza a hrubých kolies. Stopy, ktoré by to mohli nasvedčovať, však chýbajú. Na niektorých miestach sú stopy do pevnej skaly vyryté v uhle 90° do hĺbky, hlboké až 40 centimetrov. Inde ich priamy uhol narušila prirodzená erózia, alebo sa zachovali v inom uhle. V každom prípade však ryhy v zemi udržujú relatívnu rovnakú výšku bez ohľadu na nerovnosti na povrchu okolo. Dvíhajú sa spolu s kamenistými pohoriami starého koralového vápenca. Niekde zarástli trávou, usadil sa v nich naviaty prach a zemina. V strede niektorých z nich sa našli aj pravdepodobne odtlačky ľudských stupají, akoby práve človek ťahal záhadný voz, pričom na iných miestach nie je po človeku, alebo zvierati ani stopy.

Koľaje musel vytvoriť niekto úmyselne
Možno pri stručnom pohľade by každý vec uzavrel ako prírodný úkaz. Ak by však zamieril do vnútrozemia a podrobne sa prešiel po stopách koľají, narazil by na miesta podobné na bežné koľajové výhybky na našich železničných tratiach. Miesta, v ktorých je možné odbočiť a ďalej smerovať. Až by sa dalo predpokladať, že v minulosti vlastnosti terénu využil staroveký vynálezca. Vo svojej fantázií si predstavujem nadšenca, ktorý vynašiel šliapacie pohybové zariadenie na ktorom sa pohodlne sedí, ale je nutné určité úsilie. Za takéhoto predpokladu by stačilo mať zariadenie schopné presunu na malých kolesách s pohonom v pred, alebo vzad.

Záhadné koľaje na Malte a ostrve Gozo

Známe ako Cart Ruts alebo Cart Tracks
Jedny z najvýraznejších sú v regióne Naxxar . Lákajú pozornosť turistov skôr tých, čo túžia po záhadách a nevysvetliteľných veciach. O koľajach sa nám nezachovali žiadne jasné správy. Jedine stopy zachované v strede koľajiska nám priniesli ako taký dôkaz, že ich musel vytvoriť človek do ešte mäkkej horniny buď drevenými nástrojmi, alebo vozom. Nie je jasné kedy, za akých podmienok, počasia, a ani za akým účelom. V zátoke sv. Juraja (St Georges Bay) sa dokonca koľaje strácajú v mori, kde ich už ďalej pre nánosy nemožno sledovať.

Obrázky: atlasobscura.com, cartrutsmalta.com,


Zväčšiť mapu

Comments are closed.