Záhada Veľkonočného ostrova a kamenných hláv a sôch Moai

0
6290

Polynézia bola osídľovaná v rôznom čase viac menej náhodne bez nejakého zásadného plánovania. Nádherné tropické ostrovy nachádzajúce sa východne od Nového Zélandu poskytovali v minulosti všetky dostatok drevín, života a zelene. Výnimkou je v súčasnosti Veľkonočný ostrov, ktorý má ešte k tomu dosť zaujímavý názov. Kým názov vznikol preto, že ho objavili na Veľkonočnú nedeľu v roku 1722, výnimkou je pre svoj neobvyklý reliéf, ktorý nepokrývajú žiadne stromy. To jediné, čo prvých európskych objaviteľov fascinovalo boli obrovské kamenné hlavy, ktoré sú obrátené chrbtom k moru a pozerajú do vnútrozemia. Hneď dve záhady naraz… či dokonca tri.

Veľkonočný ostrov Moai

Veľkonočný ostrov, inak známy ako Rapa Nui, je neuveriteľných 2 000 kilometrov vzdialený ostrov od inej najbližšej pevniny. Je celkom izolovaný, čo znamená, že sa naň problematicky dostávali aj prví Polynézania, pričom o cielenom plánovaní a návratoch počas plavieb asi ani možno nemôže byť reč. Osídlenie je odhadované na rok 300 nášho letopočtu, až 1000 n.l., kedy začali z ostrova miznúť stromy. Za ich vyklčovanie mohli samotní domorodci, ktorí si tak spustili na krk pomyselnú pomalú gilotínu.

Sochy Moai – mohutné kamenné hlavy s nízkym telom
Fascinujúcimi sú kamenné sochy, ktorým dominuje mohutná hlava a často nízke vypuklé telo. Historici predpokladajú, že môže ísť o náčelníkov a ich stvárnenie. Vytesávali ich na jedinom mieste s dostatkom sopečnej horniny, keďže ostrov v minulosti vytvorila sopečná činnosť. Celkovo sa na ostrove našlo 887 sôch moai. 400 sôch našli priamo v ložiskách sopečnej horniny, 288 ich vztýčili na cieľovom mieste a zvyšné sochy zostali na ceste. Na ich postupnú prepravu zrejme využívali posledné kmene stromov, ktoré pri pre nás dnes nepochopiteľnej náruživej stavbe týchto sôch spotrebovali. Niektoré sochy mali na hlavách plochu, na ktorú mohli postaviť ďalší kamenný blok.

Dnes nikto nevie s určitosťou povedať, k čomu sochy slúžili a aký mali vlastne význam. Vieme však, že pri ich vytesávaní bolo nutné drevené lešenie, pri prenose guľatina a pri vztýčení bolo nutné disponovať opäť konštrukciou. Stavali ich však v rôznych rokoch a nie naraz. Mohli teda stvárňovať náčelníkov, avšak pre šíriace sa spoločenské a ekologické problémy vypukol kanibalizmus a tak aj mocenské prevraty, zmeny na náčelníckej stoličke a podobne, mohli zvýšiť počet týchto sôch. Úbytok stromov spôsobil mnoho problémov. Spevňujú pôdu, zadržiavajú vodu, tvoria plody a obživu, poskytujú hniezdenie pre vtákov. Ubudlo tak vtáctvo a ich mäso, či vajíčka. Pre zvieratá sa nedalo kam schovať, ak zmizli lesy. Zrútenie ekosystému na celom ostrove je príkladom aj pre súčasnosť.