TOP 10 najsilnejších ženských filmových postáv svetového filmu

0
8479

Svetový film ponúka námety na viacero analýz, rebríčkov, no zabúda sa často na ženy a ich silné postavy. Ak by ste mali zhodnotiť 10 najsilnejších postáv, ktoré vo filme ukázali prednosti (pokoj, nie tie prednosti) svojej sily, a aj vôbec vnútornú silu postavy, ktoré by to boli? Zostavili sme náš rebríček výnimočných filmových žien.

Lisbeth Salander – Muži, ktorí nenávidia ženy (Millenium):
trilógia Millenium od švédskeho spisovateľa Stiega Larsona bola hitom knižným aj filmovým. Lisbeth SalanderNezmyselne švédsku filmovú trilógiu (presnejšie zatiaľ len prvý diel Muži ktorí nenávidia ženy) sfilmovali ešte raz, asi v snahe lepšie niečo vystihnúť, kde si zahral Daniel Craig. Pravý originál, ktorý mal oveľa lepšiu hodnotu pre diváka bol zo Švédska a postavu Lisbeth Salanderovej si zahrala Noomi Rapace, ktorú sme mohli vidieť aj vo filme Prometheus. Úlohou silná a celkom samostatná Lisbeth vo filme bojuje proti veľmi mocným nepriateľom súčasnosti a z pomerne hlbokého dna sa prebojuje niekam inam. Treba si pozrieť, no určite švédsky originál…

Ellen Ripley – Votrelec:
Votrelec je jeden z najkultovejších, ak nie priamo najkultovejší scifi hororov vôbec. Postava Ripleyovej v ňom bola vždy, pokiaľ názov filmu k sebe nepriplietol ďalší film Predátor. Žena, ktorá nepatrí medzi ideál krásy, bola pre úlohu tvrdej Ripleyovej ako stvorená. Dokonca aj po jej smrti sme sa s ňou nerozlúčili, pretože prišiel jej klon. Bojovať proti mimozemským monštrám obrovskej sily a rýchlosti je neľahká úloha a Ellen sa to takmer vždy podarilo.

Cataleya – Columbiana:
Hviezda filmu Avatar a Star Trek menom Zoe Saldana je na pohľad krásna herečka budiaca dojem krehkej ženy. A predsa sa do dejín filmu zapísala aj úlohou Cataleye, dievčaťa, ktoré sa odhodlalo pomstiť smrť svojich rodičov absolútnym výcvikom a vytrvalosťou v tvrdom boji proti arzenálu mocných Kolumbijských zločincov. Nešlo však len o vraždiacu mašinu, aj keď jej oči zaslepila pomsta. Divák mal z filmu pocit, že má dôvod v jej vyčíňaniu a musel byť skrátka na jej strane.

Alice – Resident Evil:
Jeden z mála filmov, presnejšie filmových sérií, ktorý sa v našich končinách neprekladá. Na šťastie. Jednak preto, že počítačová hra názov prekladaný nemá, ale tiež, ako by sme ho preložili, že? Postava Alice v podaní Milly Jovovich je jednou z najobľúbenejších scifi postáv a ukrajinská modelka má pri každom novom diely o mohutnú fanúšikovskú základňu postarané. Vo svete, kde všetko zlyhalo pre nebezpečnú nákazu a pretvorenie ľudí na zombie, je nutné, aby sa objavili svižní bojovníci za prežitie, schopní ovládať všetky zbrane, ale aj všetky dopravné podmienky.

Kráľovná Alžbeta – Elizabeth:
Cate Blanchett je výnimočná herečka a svoju výnimočnosť dokázala aj vo filme Alžbeta, kde stvárnila jednu z najväčších postáv britskej histórie. Komplikovaná situácia v krajine, vojna so Španielskom, vzťahy na kráľovskom dvore, odhaľovanie sveta pod vlajkou anglického kráľovstva, ale aj nutnosť zachovať krajinu, ktorej nevládne muž ale žena, dalo vzniknúť jednému z najvýnimočnejších historických filmov.

Beatrix Kiddo – Kill Bill:
Uma Thurman si zahrala viacero postáv vo filmoch Quentina Tarantina, ale pokiaľ si ju predstavíme v žltom mundúre s mečom, je hneď každému jasné, ktorý film máme na mysli. V oboch filmoch predstavovala silnú ženu. Vlastne jej sila tvorila v už i tak zvláštnom filme tie najslávnejšie momenty. Prebudenie z kómy, veľké súboje, či vyprosťovanie sa z rakvy, ktoré sparodoval Kameňák 4 v úplnom závere. Beatrix zvládla toho veľa.

Clarice Starling – Mlčanie jahniat:
Jodie Foster sa preslávila u milovníkov ľahkého sci-fi filmom Kontakt, no u milovníkov hlbších hororov to bolo nepochybne Mlčanie jahniat. Mladá agentka FBI síce nemala skúsenosti, no veľké odhodlanie a spomínanú silu filmovej postavy, ktorú vložila do pátrania po sériovom vrahovi a do rozhovorov so sadistickým Lectorom.

Lara Croft – Tomb Raider:
Dobre, síce nejde o úplne ideálny príklad silnej ženskej postavy, no ak je tu Resident Evil, potom môže byť aj Tomb Raider. Hoci v podaní Angeliny Jolie, stále šlo o silnú ženu, ovládajúcu všetky zbrane sveta a históriu všetkých svetových regiónov.

Leigh Anne Tuohy – The Blind Side:
Sandra Bullock si zahrala v rôznych filmoch, no ten najsilnejší je nepochybne film Zrodenie šampióna, alebo v angličtine The Blind Side. Šlo o príbeh silnej a odhodlanej ženy menom L. A. Touhy, ktorá z ulice dostala mladého černocha, pomohla mu objaviť a rozviť jeho talent na toľko, až sa dostal do významnej americkej futbalovej ligy NFL.

Selene – Underworld:
Hororová upírska séria Underworld sa stala kultovou pomerne rýchlo. Pre tých, čo sa vyžívajú v pravej upírskej tematike, je príkladom silnej ženy Selene v podaní Kate Beckinsale. Každý diel prináša iný boj proti novému druhu nepriateľov, alebo novej postave. V každej si zatiaľ Kate poradila

Chceli by ste týchto TOP 10 doplniť jedenástou postavou? Dajte nám tip do komentárov.