Tarantinov nekonečný „vykecávací“ western s ôsmimi hroznými nad (otrávenou) kávou

0
3145

Recenzia filmu: 8 hrozných (The Hateful Eight)

Ak niekomu poviem, že som najväčší fanúšik Tarantinových obskúrnych filmov, tak mi to po tejto recenzii asi nikto neuverí, ale nech. 182-minútový konverzačný western na plátne ponúkne všetko, čo od tohto večného rebela a milovníka kinematografie môžeme očakávať – siahodlhé trefné dialógy, litre krvi a čierny humor.

NEG1MiFuhbOXKG_2_b

Photo credit © cdn.movieweb.com

8 Hrozných je Tarantinov najdlhší filmový počin. Už trailer dával tušiť, že ôsmy režisérov film bude skôr komornou divadelnou hrou s jeho hereckými obľúbencami – Samuelom L. Jacksonom, Kurtom Russellom, Timom Rothom a Michaelom Madsenom.

Sledujeme príbeh dostavníka, ktorý uteká pred blížiacim sa ľadovým blizardom. Vezie dvoch cestujúcich: Johna Rutha (Kurt Russell), lovca ľudí známeho aj ako „Kat“, a Daisy Domerguerovú (Jennifer Jason Leigh). Jeho čaká odmena vypísaná na jej hlavu, ju súd a smrť obesením. Na ceste sa stretávajú s dvoma mužmi – majorom Marquisom Warrenom (Samuel L. Jackson), bývalým vojakom, z ktorého sa stal obávaný lovec ľudí, a Chrisom Mannixom (Walton Goggins), odpadlíkom, ktorý o sebe tvrdí, že je novým šerifom mesta Red Rock, do ktorého to má táto podarená banda namierené.

Silná snežná fujavica im však zabráni pokračovať v ceste, preto sa rozhodnú vyhľadať útočisko v chatrči u Minnie, obľúbenou zastávkou pre kočovníkov. Konverzačné scény v dostavníku ma doslova umučili, takže som privítala, keď dorazili k drevenici. Modlila som sa, aby sa začalo niečo diať a dej sa konečne trochu nakopol. V chatrči ich však nevíta majiteľka, ale niekoľko čudných cudzincov s ťažko uveriteľnými historkami. Viac ako trojhodinové koliesko verbálnych a fyzických prestreliek začína…

Article Lead - wide1004612925gm3dg7image.related.articleLeadwide.729x410.gm4cal.png1452724746664.jpg-620x349

Photo credit © images-2.domain.com.au

Tarantino rozprávanie opäť rozdelil do kapitol, ktoré vás po takej štvrtej začnú pekne štvať, nakoľko v tých úvodných sa skoro nič zaujímavého nedeje (aj keď som sa snažila byť veľmi trpezlivá). Našťastie, práve v tej štvrtej nás sám Tarantino v roli rozprávača začne vťahovať do westernovej detektívky o tom, ktože to vlastne otrávil tú kávu a kto komu pomáha, a kto je s kým spolčený, a ako to všetko vlastne je…

Pri natáčaní 8 Hrozných bol použitý ten najširší kamerový formát 7 mm Ultra Panavision, za čo tlieskam, nakoľko film mal na plátne krásne jasný, čistý a detailný obraz. Jediné, čo ma mrzelo, že Tarantino nevyužil tento unikátny formát na viac záberov z podmanivej a mohutne zasneženej krajiny amerického Wyomingu. Širokouhlý film na druhej strane poskytol lepší panoramatický pohľad na celé dianie vo vnútri drevenice. Vidíte, čo každá z postáv robí, i keď je mimo hlavného záberu.

8 Hrozných je skutočne osem zlých ľudí s tak pokriveným charakterom, že by ste tieto osoby nechceli stretnúť ani vo svojom najhoršom sne. Nikto tu nie je ani pekný, ani milý, ani dobrý (okrem osadenstva Mininej galantérie), takže žiadne pozitívne emócie tu ani neočakávajte. A rozhodne tu nikomu neverte. Práve fakt, že v príbehu nenájdeme ani jednu postavu s dobrými úmyslami, prepožičiava deju určitú mieru napätia, nakoľko neviete, komu v tejto zvrhlej bande rupne v hlave. Každý je tu nevyspytateľný a nebezpečný.

hateful-eight-70-mm-roadshow-video

Photo credit © static.srcdn.com

Nikdy sa nebudem vedieť stotožniť s Tarantinovou prehnanou brutalitouhektolitrami krvi, ktoré sú, okrem cieľa šokovať a navodiť pocit grotesky, len slabou výplňou akčnejších scén. Jeho potreba vo filme neustále explicitne znázorňovať rozstrieľanú hlavu väzí v bezhraničnej celoživotnej láske k béčkovým akčnákom, hororom a starým kung-fu filmom.

Humor je v 8 Hrozných poskladaný z Tarantinových na nervy škrípajúcich srandičiek, ktoré sa donekonečna opakujú – napríklad pribíjanie dosiek na dvere zas a znova, kedykoľvek niekto vojde do chatrče. Uštipačné a zlovestné podpichovanie medzi hlavnými protagonistami je vždy tikajúcou bombou… Tarantino neustále laškuje s témou rasizmu a vsadzuje ho vo forme vtipov skoro do každého druhého dialógu.

Vo filme vystupuje len jedna jediná žena – Jennifer Jason Leigh. Jej postava je obeťou mizogýnneho sveta, v ktorom bez okolkov dostáva fyzicky i verbálne do nosa. Tiež masakrovanie nevinných a milých postáv mi príde voči divákovi kruté. Ide o to, nastoliť v narácii nejakú rovnováhu, no tá sa neustále pretáča na temnú stranu zla a divák nevidí žiadne východisko, nemá sa o čo oprieť.

Kapitolou samou o sebe je hudba, pre ktorú po mesiacoch prehovárania Tarantino získal žijúcu legendu spagheti westernu  – Ennia Moriccona. Nahrávalo sa v Prahe s Českým symfonickým orchestrom, osobne sa ho zúčastnil aj Tarantino. Ak sa nemýlim, je to prvý Tarantinov film so symfonickým orchestrom. Hlavne v úvodnej scéne je Moricconova hudba burácajúca a akoby prinášala predzvesť niečoho zlého a diabolského.

KurtRussellSamuelLJacksonHatefulEight

Photo credit © cdn.hitfix.com

Tarantino vytvoril kvázi detektívnu zápletku, ktorá vás drží v akom-takom napätí, ale rozuzlenie je zbytočne rozťahané a typicky tarantinovsky „ukecané“. Zachraňujú to vtipné hlášky a už tradičné L. Jacksonove filozofické prednášky s búchačkou v ruke (odkaz na Pulp Fiction).

Nemyslím, že mal Tarantino pri natáčaní v hlave divákov a ich potreby. Vedel, že stačí, keď sa v jeho filme objavia Samuel L. Jackson a meno Tarantino – tento zohratý tandem je zaručeným receptom na úspech. Označiť westernom film len preto, že v ňom postavy nosia kovbojský klobúk je viac než scestné, keď vezmem do úvahy fakt, že 90 % filmu sa odohráva v dostavníku a v jednej uzavretej miestnosti.

8 Hrozných nejde na plný plyn, Tarantino napísal a zrežíroval oddychovku pre vlastné potešenie. Ignorácia diváka spočíva jednak v pridlhej stopáži, jednak v štýle a minimálnej filmovej výprave. Tarantino je režisér krvi a dialógu. Tieto dva elementy tvoria hlavné genius loci jeho filmov. Bohužiaľ, pri 8 Hrozných stavil všetko na jednu kartu a filmu chýba určitý širší rozmach, chronológia a plynulejšie prúdenie deja.

THE-HATEFUL-EIGHT-1-1200x898

Photo credit © blogs-images.forbes.com

V závere si uvedomíte, ako Tarantino opäť provokuje, keď v úvodnom zábere použije dlhý a detailný záber na ukrižovaného Krista, aby neskôr ukázal morálny úpadok ľudského druhu v tom najhoršom možnom svetle. Tarantino je extrémista, buď ho milujete, alebo nenávidíte. Nič medzitým.

8 Hrozných je film, ktorý sa oplatí vidieť, ale odporučila by som ho len skalným fanúšikom Tarantinovej práce a odhodlaným cinefilom. Ostatní, Quentinom nepobozkaní, zvoľte si radšej inú trojhodinovú zábavu v príjemnejšej spoločnosti…

HODNOTENIE: 65%

PS: Čo vo westerne, sakra, hľadá Channing Tatum?