Súčasný bulharský film na Cinematiku a Eye on Films

0
1585

Cinematik a bulharský filmTlačová správa 21. augusta 2013: Medzinárodný filmový festival Cinematik predstaví svojim návštevníkom súčasný bulharský film a pokračuje v spolupráci s medzinárodnou sieťou Eye on Films, vďaka ktorej premietne 5 zaujímavých debutov z celého sveta. 8. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 6. – 12. septembra v Piešťanoch.

V sekcii Bulharsko pod lupou sa okrem iných nachádza aj jeden z najúspešnejších bulharských filmov posledných rokov Farba chameleóna (Cvetat na hameleona) režiséra Emila Christova. Táto čierna komédia s politickým pozadím a pocta špionážnym filmom rozpráva príbeh agenta, ktorý si po svojom vylúčení z radov tajnej služby založí vlastnú sieť špiónov. Sieť je síce iba fiktívna, no jemu sa aj tak darí získavať informácie, vďaka ktorým má v hrsti veľa vplyvných ľudí.
Poslední čiernomorskí piráti (Poslednite černomorski pirati) sú dokumentom o hľadaní pokladu – v doslovnom i prenesenom zmysle. Režisér Svetoslav Stoyanov sleduje život bývalých väzňov, utečencov a alkoholikov, z ktorých sa stali piráti. Žijú na opustenom mieste a z ich lode je už iba vrak. So svojím životom sú však spokojní. Problém nastane vo chvíli, keď si ich „oázu“ vyhliadne developer, ktorý tam chce vystavať luxusný rezort v súlade s najvyššími ekologickými štandardmi.

Už tri roky je festival Cinematik súčasťou siete distribútorov a festivalov Eye on Films, ktorá pomáha mladým tvorcom v šírení ich prvých a druhých filmov. Medzi takéto filmy patrí aj ukrajinský Dom s vežičkou (Dom s bašenkoj) režisérky Evy Neymann, ocenený napríklad v Karlových Varoch alebo na Tallinn Black Nights. Rozpráva príbeh osemročného chlapca, ktorý putuje zasneženou a zdevastovanou krajinou za svojím starým otcom. Film je výrazný najmä svojou vizuálnou stránkou a v mnohom pripomína diela Andreja Tarkovskeho.
Elena je poetický film brazílskej režisérky Petry Costa. Hlavná hrdinka sa v ňom vyberá z rodnej Brazílie do New Yorku, aby sa stala herečkou, pričom za sebou zanecháva spomienky na detstvo strávené v období vojenskej diktatúry. O dvadsať rokov neskôr sa ju rozhodne vyhľadať jej mladšia sestra.

V sekcii Bulharsko pod lupou Cinematik uvedie taktiež film Kirila Stankova Júl (Džulaj), Love.net Iliana Djevelekova a Mesto snov (Grad na mečti) Svetoslava Draganova.

V rámci sekcie Eye on Films budú môcť diváci vidieť aj litovský film Ľudia tam vonku (Ljudi tam) Aika Karapetiana, brazílsky film Umelé raje (Paraísos artificiais) a izraelsko-palestínsky projekt ôsmych režisérov Voda (Water). Sekcia Bulharsko pod lupou je pripravená v spolupráci s Bulharským kultúrnym inštitútom v Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

Hlavný organizátor: Cinematik, s.r.o.
Spoluorganizátori: Mesto Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany, NOC – Dom umenia Piešťany, Kursalon
Reklamní partneri: Hotel Magnolia Piešťany, Hyundai, Urpiner, Slovenské liečebné kúpele
Piešťany, Komunálna poisťovňa, Habit, Traco Computers, Tuli, Philips
Filmoví partneri: Eye on Films, Francúzsky inštitút, Bulharský kultúrny inštitút, Slovenský filmový ústav
Hlavní mediálni partneri: Film Europe Channel, Pravda, Rádio_FM, Rádio Devín, Kinema.sk
Mediálni partneri: PNky.sk, TV Karpaty, doba.sk, festivaly.sk, kedykam.sk, gregi.net, piestanylife.sk, Rádio Slovakia International, zaujimavosti.net, Film New Europe
Tlačová správa: Tomáš Hudák – Oficiálne stránky: www.cinematik.sk

Foto: Poslední čiernomorskí piráti (Poslednite cernomorski pirati / The Last Black Sea Pirates, 2013)