Slnko seno slanina a zvučka relácie len suverénne využívajú známu trilógiu

0
3009

Slunce Seno Jahody, Zdenek Troška,Pred nejakým časom pompézne uviedla televízia JOJ nový formát, vlastnú reality show Slnko Seno Slanina, na ktorej sa má podľa uvádzaných informácií chudnúť pod dohľadom farmára Bučka. Už len názov tejto show nápadne pripomína niečo zo slávnej trilógie z dedinského prostredia režiséra Zdeňka Trošky. Reality show, ktorá je rovnako z dedinského prostredia z blízkosti kráv a prasiat, hrablí a vidlí, slamy a sena, však nepreberá len názov. Už úvodná zvučka kopíruje slávnu melódiu slávnej filmovej trilógie, ktorou z okna „vítali ráno“ Jiřina Jirásková a po nej raz aj doktor Kája. Nemožno hovoriť o náhode a ako je už žiaľ na Slovensku zvykom, aj v tomto prípade sme svedkami vykrádania určitého druhu už svojim spôsobom tradičných hodnôt. Oddychová trojdielna komédia z juhočeských Hoštic so zľudovelými hláškami a výnimočnou hodnotou pre českú (ale aj našu) kinematografiu je charakteristická niekoľkými prvkami. Hneď dva z nich sú zneužité do projektu komerčného, typicky zhovadilého a urážlivého. Zaujímal nás názor samotného režiséra Trošky, ktorý má síce plné ruky práce s finišovaním nakrúcania pokračovania filmu Babovřesky, ale predsa si na nás našiel opäť čas. (foto: Slunce seno jahody, režiséra Zděnka Trošky)

Zdeněk Troška sa nám vyjadril, že o programe TV JOJ vie. „Volalo mi už několik známých, podíval jsem se tedy na kousek asi dvou dílů a zůstal klidný. S filmem či příběhem Slunce, sena to nemá nic společného kromě prostředí – života na vesnici, handrkování se v rodině a se sousedy formou „pravé živočišné“ nátury a známé melodie Karla Vágnera.“ Vyjadril sa režisér. Typicky priateľský bol pán Troška aj v konštatovaní, že je to na ľuďoch samotných. „I když mě nikdo z autorů o záměru stylu tohoto pořadu neinformoval a myslím, že ani autora hudby, mně osobně to nevadí. Divák si sám rozhodne, jestli se mu to líbí a bude to dál sledovat. Je to takový mix pořadů jako Farmář hledá ženu, Výměna manželek a já nevím, jak se všechny tyto napůl soutěžní pořady jmenují. Já je nesleduji.“ 

Dodáva však veľmi trefne: Pravda, byla by slušnost zeptat se autorů, co všechno si mohou dovolit, aby nedošlo k nějakému snížení předlohy. Ale víme, kde žijeme, že… bohužel se naše společnost proměnila v jeden velký, bezohledný bulvár, takže nějaké Slunko, seno, slanina je docela ještě úsměvnou záležitostí.

Stručne pravdivo a trefne nám zakončil odpoveď na našu otázku a poprial krásne leto. Jeho záver by sme pritom radi použili aj v mnohých iných prípadoch súčasných médií, ktoré sa neboja využiť motívy a mnohé tradičné prvky aj pre určitú beztrestnosť. V každom prípade, pánovi Troškovi patrí opäť poďakovanie. Režisér práve včera donakrúcal pokračovanie filmu Babovřesky. Aj napriek nepriazni počasia stíhali všetko v termínoch a podľa plánov. Podľa zúčastnených ľudí má ísť dokonca ešte o humornejší diel, ako bol v ČR úspešný ešte v prvom kvartáli tohto roka prvý. Určite preto držíme palce, aby sa všetko podarilo.