Recenzia fotoaparátu: Nikon D600, vylepšený D7100, FX, lepšie čísla a fullframe k tomu

0
4575

V lete sme mali v redakcii Nikon D7100, ako dovtedy najvýkonnejší fotoaparát. Takmer identicky po tom čase pôsobí ďalší prístroj Nikon nesúci označenie D600. Je to však len prvý dojem. Kým D7100 nemáme dôvod kritizovať vzhľadom na výborné vlastnosti a funkcie a spoľahlivosť, stále sú v rebríčku prístroje umiestnené vyššie. Už v rovine profesionálnych zrkadloviek. Plnoformátová (full frame) zrkadlovka D600 k nám prichádza síce v čase jesennom, no o to viac náročnejšom, ak si chceme otestovať jeho vlastnosti. Prístroj s výbornými hodnoteniami a vlastnosťami bude určite správnou voľbou pre všetkých, čo chcú siahnuť rovno po kvalite. Pri porovnaní, či kúpiť D7100 alebo D600, záleží len na vás, no pri pohľade na vlastnosti a rozsah použiteľnosti možno bude stáť za to pouvažovať priamo nad D600.

Nikon D600

Technické prednosti modelu D600
Niekoľko technických predností, pre ktoré ho budete mať radi:

 • Obrazový snímač: Snímač CMOS 35,9 × 24 mm (formát Nikon FX)
 • Počet pixelov: 24,7 Mpx
 • Pripojiteľnosť zariadení: mikrofón, GPS, HDMI
 • Obrazové pole formátu FX (36×24): 6016×4016 (L), 4512×3008 (M), 3008×2008 (S),
 • Obrazové pole formátu DX (24×16): 3936×2624 (L), 2944×1968 (M), 1968×1312 (S),
 • Snímky v režime živého náhľadu pre videosekvencie formátu FX: 6016×3376 (L), 4512×2528 (M), 3008×1688 (S) a formátu DX 3936×2224 (L), 2944×1664 (M), 1968×1112 (S)
 • Snímacia frekvencia: 1–5 obr./s (CL), resp. 5,5 obr./s (CH)
 • Meranie expozície: TTL pomocou 2016 pixelového RGB snímača
 • Zaostrovacia matnica: Čistá matnica typ B BriteView Clear Matte Mark VIII a indikácia ostriacich polí
 • Čas uzávierky: 1/4000–30 s v krokoch po 1/3 alebo 1/2 EV; Bulb (B), Time (T) (potrebuje diaľkový ovládač ML-L3), X200

Nikon D600 a podobnosť s D7100
Nikon D600 balený aj predávaný ako samostatné telo sa dá zakúpiť aj so samostatným objektívom NIKKOR 24-85 ako set, čo bola aj naša kombinácia. Ich spojením získate delo, hovorím tomu stručne a jasne, keďže už na prvé uchopenie je cítiť, že v prístroji je viac, ako len fotenie. Tak ako pri D7100, aj tu používateľovi ponúka informácie aj druhý LED displej so všetkými informáciami o hodnotách, aktuálnych nastaveniach a batérii. O niečo ťažší a robustnejší, než D7100, no na prvý pohľad s podobnou výbavou. Podobné tak sú napríklad otočné tlačidlá s výberom uzávierky a režimu fotografovania, umiestnenie viacerých tlačidiel a pripojiteľnosť zariadení ako GPS, HDMI, mikrofón. Nemožno opomenúť aj jednu praktickú výhodu – slot pre rovno dve pamäťové karty pre prípady nutného zálohovania, alebo pokračovania vo fotografovaní pri zaplnení prvej. Identickou je aj batéria EN-EL15 Lithium-ion. Po výkonnostnej stránke ponúkajú identicky vysoké hodnoty ISO (Aby som bol presný, je tu predsa len jedno vylepšenie, no o tom ešte bude reč. Netýka sa výšok, ale skôr ich opaku.), majú identickú funkciu Picture Control s miernym doladením podľa typu fotografie a disponujú rovnakým displejom. V ňom mierne vyhráva D7100 keďže ponúka 1 228 800 bodov, kým D600 „len“ 921 000, avšak ide len o zobrazenie a to podstatné sa nakoniec ukladá na kartu. Fotografie.

Nikon D600 fotografie ukážka
Potulky prírodou a pekný bukeh. Ani nepoznať, že v pozadí na mňa pozerá trojica ľudí.

Cenové porovnanie
Pre porovnanie skok z D7100 na D600 nemusí byť tak bolestivý, pokiaľ vezmeme do úvahy fakt, že ide o najľahšiu a najmenšiu full frame zrkadlovku od Nikonu vôbec, ktorá mimochodom používa snímač FX, čo je snímač profesionálnych zrkadloviek. Porovnanie cien D7100 telo (momentálne v akcii za 959 EUR) proti D600 telo (momentálne za 1486 EUR), prípadne telo D7100 so setovým objektívom (1125 EUR) 18-105 a D600 so setovým 24-85 VR  objektívom (1890 EUR) je viditeľné. No za uvažovanie to stojí. O to viac, ak z nejakého dôlvodu máte prístup k výkonným objektívom a chcete ich naplno využiť.

Nikon D600 pod hrubohľadom
Z prednej strany je na prístroji tradične pevný kovový bajonet typu F spolu s poistkou tradične umiestnenou spredu po pravej strane. Mierne pod ňou je tlačidlo rýchleho pákového prepínania Automatického zaostrovania a manuálneho, čím sa dá vypnúť namiesto nutnosti otáčania prístroja k sebe a prepnutia na objektíve. Tu funkciu nájdete aj po hmate. Nad poistkou je tlačidlo BKT a blesk. Na opačnej strane sa v blízkosti bajonetu nachádza programovateľné FN a tlačidlo AE-L. Nad ním je pomocné svetlo a v úchopnej časti tela v dostupnosti pre ukazovák pravej ruky je koliesko pre úpravu svetelnosti. To už sa pomaly blížime na hornú časť prístroja, kde je vypínač s polohami OFF / ON a podsvietenie horného displeja vypnuteľné opakovaným vrátením sa do tejto polohy. Spúšť je tradične v strede tejto tlačidlovej konštrukcie. Takmer v tesnej blízkosti je tlačidlo pre nahrávanie videa, tlačidlo korekcie a tlačidlo zaostrovacieho bodu. Priľahlý malý LED displej poskytne aj najnáročnejšiemu fotografovi všetky potrebné informácie o aktuálnych nastaveniach a stave batérie. Na opačnej strane sa nachádza otočný výber režimov fotografovania so stredovou poistkou pred náhodným pootočením. Spodnú časť tvorí ďalší otočný výber, no pre režimy uzávierky, samospúšť, alebo výber diaľkového ovládania. Aj tu očakávajte poistku riešenú cuplíkom ku ktorého odisteniu budete možno z počiatku potrebovať dva prsty, no neskôr pochopíte, že to ide odistiť a potočiť jediným. Medzi malým displejom a otočným výberom je tradične blesk s bajonetom pre blesk.

D600 Nikon telo vzadu

Dôležitá časť prístroja sa môže pýšiť hľadáčikom s pogumovaným mäkkým lemom v ktorom sa mierne schováva dioptrická korekcia (−3 až +1 m−1). Po pravej strane je AE-L/AF-L tlačidlo a otočný výber hodnoty času, prípadne iných hodnôt v závislosti od aktuálnych nastavení. Po ľavej strane je tlačidlo PLAY a kôš. Áno, stále hore. Po hraní sa s rôznymi kompaktmi je to trochu netradične hore, no zvyknete si rýchlo. Pre otvorenie vyhotovených záberov je tak nutné použiť druhú ruku. Displej uhlopriečky 8cm / 3,2“ tvorí TFT displej vyrobený z nízkoteplotného kremíku a 921 000 bodmi, pozorovacím uhlom 170°a zobrazením 100% poľa. Displej máme chránený plastovým chráničom typu BM-14. Po ľavom boku sú tlačidlá MENU, PictureControl, zámky/Vyváženia bielej, priblíženia/nastavenia ISO a oddialenia. Na opačnej strane je 8 smerové okrúhle smerové tlačidlo, ktorého stred tvorí menšie tlačidlo OK. Pod ním sa nachádza prepínač LiveView pre fotografovanie a nakrúcanie. Ako posledné sa tu nachádza tlačidlo infopanelu.

Ľavý bok tvorí trojica gumovo-plastových krytov ukrývajúci porty pre HDMI, GPS, MIC a pripojenie s počítačom cez USB. Presne opačnú stranu tela tvoria veľké dvierka pod ktorými sú dva sloty pre SD karty vedľa seba. Formát SD / SDHC / SDXC samozrejme. Spodok je rovný, prístroj sa tak vôbec nehýbe a nevyčnieva ani objektív zospodu. Závit pre statív je trochu vzadu a pri dvierkach pre batériu nájdete gumu zaslepený úchyt pre batériový grip. Pre získanie WIFI je pripojiteľný Nikon WU-1B bezdrôtový WI-FI adaptér, ktorý sa vkladá do HDMI portu a dovolí tak zdieľať súbory priamo do smartphone. To sme netestovali, keďže nemáme v balení tento adaptér, no ako vylepšovák idúci s dobou je to zaujímavé.

Nikon D600 fotografie ukážka

Nikon D600 fotografie ukážka
Priblížené a oddialené fotografovanie. „Seťák“ vôbec nieje na zahodenie…

Nikon D600 pod drobnohľadom
Pri práci s D600 mi osobne nevadilo nič. Možno to bolo príliš flegmatické obdobie, že som si na ňom prišiel na svoje, dalo sa naň spoľahnúť a aj preto som sa neuberal príliš do negatívne naladených vôd no určite treba podotknúť, že pokiaľ by šlo o brak, tak ma rýchlo z flegmatickej nálady vyvedie von. Je ťažší v rukách, než čokoľvek pred tým. To áno. Pre slabé a zanedbané ruky počas posledných týždňov to bola zmena. Telo samotné váži 760 gramov, ale pri správnom držaní fotoaparátu „á la photographer“ (ľavou pod objektív, pravou na telo) váha netvorí žiaden problém. Osobne pri dlhšom držaní pociťujem, že sa mi malíček šúcha o spodok. To by ihneď vyriešil batterygrip, no ten pre tento moment nemáme. Prístroj je však uchopiteľný presne a pevne. Bez nejakých ťažkostí. Odozva pri ovládaní je rýchla a spoľahlivosť je viditeľná aj pri ovládaní a prepínaní samotnom. V rámci prechádzania nastaveniami v MENU si vyžaduje trochu zvyknúť na mierne malé okrúhle 8 smerové tlačidlo. Možno by nezaškodilo vyrobiť ho aj pre hrubé prsty. Tradične prvé redakčné fotografie sú z pred klávesnice a smerom k zapnutému monitoru. Už prvý pohľad do hľadáčika poteší. Nájdete tam všetko, v jasnom výhľade s celou šírkou máte v pomerne slušnom rozsahu obraz, nižšie nastavenia a kto má ťažkosti zo zrakom ocení dioptrickú korekciu hneď nad pogumovaním hľadáčika z pravej strany.

Nikon D600 fotografie ukážka

Nikon D600 fotografie ukážka
Aj v šeru vznikne pekná fotografia, najmä ak sa modelka neponáhľa

Fotografovacie režimy poskytujú aj náročnému fotografovi všetko potrebné. Manuálne nastavenia, aj automatické nastavenia vrátane špecialít U1, U2 zjednodušeným SCENE. Pri vyhotovovaní záberov sa môžete stretnúť so zvukmi uzávierky. Zaostrovanie má na starosti AF Multi-CAM4800 FX modul s 39 zaostrovacími bodmi, čo celkom postačuje. Sústredia sa skôr na stred do v tvare pripomínajúcom siluetu kruhu a dlhým obdĺžnikom pod ním. Režimy zaostrovania má prístroj AF-S (single zaostrenie), AF-C (kontinuálne) a AF-A ktoré kombinuje obe predchádzajúce a použiteľné je pri snímaní pohybujúceho sa objektu.

Poznámka: Nastavenia a jednotlivé možnosti v menu sú podrobné vypísané aj s popisom na neoficiálnych stránkach fotoaparátu Nikon D600 tu.

Nikon D600 fotografie ukážka
Pekne ostrý záber na snímke vyhotovenej za chôdze pri rieke.

ISO
ISO je zaujímavé a šikovné. Osobne sa príliš s ISOm príliš nehrám, keďže často stačí automatika, ale ak aj vám ide v nočných fotografiách o konkrétne vlastnosti fotografie, potom oceníte klasické ISO až do 6400. Šum je pri maximálnej hodnote, mierny náznak je už pri polovičnej. Inak si dobre poradí a zachytí pekné snímky pri 800 a 1600 porovnateľne lepšie, než mnohé základné zrkadlovky, čo je rozpoznateľné aj bez bohatých znalostí v oblasti fotografovania. Samozrejme, ako je už u Nikonov zvykom, aj tu sa dá ISO zvýšiť ešte na vyššie hodnoty, no nie je to pri bežnom fotografovaní nutnosť. Už načrtnutá malá odlišnosť od D7100 v nastaveniach ISO je fakt, že D600 disponuje hodnotou ISO 50. Hodnota označená ako Lo-1 (ISO 50) bude ocenená najmä tými, čo chcú riešenia na veľmi svetlých miestach a vykompenzujú si tak uzávierku stále na hodnotách 1/4000s.

Objektívy a ich použiteľnosť
Full frame zrkadlovka vyššej triedy si žiada dobrý objektív. D600 vám prijme z výberu objektívov podstatne viac než D7100. Je možné použiť niekoľko druhov objektívov. Klasické AF NIKKOR objektívy G a D, potom objektívy DX (pri obrazovom poli DX 24×16), objektívy AI-P NIKKOR, objektívy so systémom AI bez procesora.

Nikon D600 fotografie ukážka

Nikon D600 fotografie ukážka
Veľmi pekný bukeh na setovom objektíve. Pri portrétovej fotografii vyniká ešte viac.

Nikon D600 fotografie ukážka

Nikon D600 fotografie ukážka
A ešte zopár prírodných záberov z dola nahor k stromom

Video
Hovorí sa, že fotoaparát je na fotografovanie a kamera na nakrúcanie. Ale to už dávno neplatí, pretože kvalitné fotoaparáty tiež vedia nakrúcať video a do pomerne kvalitne. Dnes dokonca niektoré filmy využívajú aj fotoaparáty, aby nakrútili určité scény a divák to ani nespozná. Aj v prípade dnešného modelu je video výhodou a poteší každého, čo vo svojom fotoaparáte chce mať aj dobrý nástroj na záznam diania okolo seba v pohybe. Podľa oficiálnych informácií je maximálna dĺžka videa 29 minút. To sa síce otestovať nepodarilo, ale kvalitu potvrdiť môžem. Čisté farby a hladký priebeh nakrúcania videa vlastne pri cene a iných vlastnostiach D600 očakávate. Výsledné video je možné priamo v prístroji prehrať a vďaka mono reproduktoru (nachádza sa pri tlačidle Infopanelu vľavo od displeja) aj počuť zvuk.
Veľkým plusom videa je, že je ho možné nakrúcať v automatických, aj plne nastaviteľných režimoch a zároveň je možné vybrať aktívne pole, ktoré sa má zaostriť. Docielite tak zábery zaostrené len na jediné miesto, napríklad na blízku osobu, či objekt, a docielite tak rozmazanie všetkého za objektom, prípadne pred ním. Bukeh vo videu, celkom dobré, nie? Lenže všetko dobré si berie svoju daň. Zaostrovanie vo videu počuť a to výrazne. Zaostrovací mechanizmus je síce rýchly a pomerne ostrý, no stále je počuteľný. Videosekvencie, kde meníte ostrosť teda bude nutné ozvučiť inak, alebo nepočítať s nakrúcaním vlastných komerčných filmov.

Na krátkej ukážke nižšie je počuť posun motorčeka pri zaostrení. Zaostrenie je možné pomocou pridržania spúšte.

Plusy:

 • Dobrý výkon (24,3 Mpx senzor), rýchlosť a spoľahlivosť
 • Hľadáčik si taktiež zaslúži plus. Je široký a pokrýva 100%
 • V triede zrkadloviek týchto kvalít a triedy ide o ľahké, do ruky ideálne telo. S porovnateľným výkonom totiž nájdeme aj ťažšie a v rukách väčšie fotoaparáty.
 • Spoľahlivé ISO, automatika
 • Žiadne extrémne inovácie ovládania, pre ľudí so skúsenosťami s D7000 a D7100 je to plynulý prechod bez nového spoznávania kde čo je.
 • Dobrá výdrž batérie
 • Dva sloty pre pamäťové karty SD/SDHC/SDXC

Mínusy:

 • Vyhotovenie snímky počujete. Počujete aj prepínanie na LiveView, čo je bežné, no niekedy považovateľné za rušivé. Napríklad pre hyenu novinára, ktorý nechce byť videný, ale aj pre nadšenca pre prírodu, ktorý nechce vyplašiť fotografovanú zver.
 • Občasné pomalšie zaostrovanie pri komplikovaných záberoch a neustálenie objektívu

Nikon D600 fotografie ukážka
Počasie už v tomto čase nepraje, no predsa sa dá otestovať univerzálna použiteľnosť testovanej kombinácie. Do hľadáčika sa toho zmestí naozaj veľa a do záberu taktiež.

Ideálny bude pre tých, čo siahajú po profesionálnej full frame zrkadlovke, no ešte nemá ísť o prístroj, ktorý ich má zadĺžiť na celý rok. Vhodná na prechod z D7000 alebo D7100 najmä pre podobnosť tela a vylepšenie pôvodných vlastností. Má dobrú pripojiteľnosť, komunikuje cez WIFI, ponúka dve miesto pre dve pamäťové karty súčasne podobne ako D7100, v základnom sete prináša aj slušný objektív AF-S NIKKOR 24-85 mm 1:3.5-4.5 G s manuálnym aj utomatickým ostrením s dobrou spoľahlivosťou. Set, ktorý možno  považovať za kvalitný. Niektoré ostrenia sú zdĺhavejšie, iné zas rýchle. Výborné vlastnosti má v tme. Rýchlo dostupné a pekné fotky získate aj za slabého svetla pri automatickom nastavení. Pri manuálnych režimoch sa osobne ešte stále mám čo učiť, ale aj pri nich získate, čo chcete. Typické hodnoty ako WB, ISO, svetlo a čas dopĺňajú aj špeciality ako D-Lihting a doplnky ako intervalové snímanie, časozberné snímanie, korekcia vinetácie a iné. Samozrejmosťou sú rýchle úpravy snímkov v prístroji ako napríklad dodatočný D-Lighting, orezávanie, filtrové efekty, prelínanie dvoch fotografií, vyrovnávania, efekty ako omaľovanky, prerobenie fotografií do farebnej skice, rybieho oka, prípadne môžete upraviť perspektívu záberov. Nájsť si tak nastavenia a úpravy môžu stredne pokročilí, aj náhodní mierne pokročilí.

Originálne snímky sú na stiahnutie tu: DOWNLOAD
Heslo pre otvorenie archívu znie:  zaujimavosti