Recenzia filmu: Battleship – Bojová Loď

0
3081

Momentálne v našich kinách možno naraziť po nejakom čase na film plný mimozemšťanov a sci-fi akcie. Prvé ukážky k filmu ho zobrazovali celkom rýchlo a stručne. Mladý vojak miluje dievča, ktoré je dcérou veliteľa a jeho hodnosťou nadriadeného. Musí však na more, kde nájdu mimozemské plavidlo. To vyrušia a rozpúta sa boj. Kým prvá ukážka dávala dojem, že pôjde o námornú bitku, dve ďalšie už zobrazovali niečo viac a najmä pred uvedením samotného filmu nám dali viac svetla do toho, čo môžeme od filmu čakať. Na silu arzenálu boli však v konečnom dôsledku mimozemšťania príliš mierni, ak zničili len zopár lodí a bežný neozbrojený človek pre nich nebol hrozbou.

Príbeh
Príbeh začína vedeckým výskumom v ktorom vedci vyšlú signál do vesmíru, aby pozdravili cudzie civilizácie. Pokračuje malou oslavou narodenín medzi dvoma bratmi. Jeden z nich (Taylor Kitsch) si však chce získať srdce mladej dievčiny, ktorá by si rada dala burito, ale žiaľ kuchyňa je zatvorená. Mladík sa tak rozhodne burito zohnať a dievčinu potešiť. A veru zoženie ho… avšak nebudem popisovať ako. Úvod sa tak podobá na komédiu, ktorá sa čoskoro obráti na svoj žáner. Americké námorníctvo akoby symbolicky odchádza do Japonska hrať priateľský zápas a po návrate práve v oblasti Pearl Harbor jedna z lodí objaví v mori výčnelok, ktorý z počiatku berie ako cvičný cieľ na prieskum. Pri prvotnom prieskume sa však zariadenie z vody pohne a vytvorí energickú kupolu, cez ktorý nemôže nič prejsť, vrátane rádiového signálu a tak, všetko čo sa deje vo vnútri zostáva nerušené z vonka. Vo vnútri zostane pár bojových lodí, vrátane lode s mladíkom spomínaným v úvode, s pevninou Havajských ostrovov, pričom mimo kupoly zostal zvyšok flotily a najmä prísny veliteľ a otec v podaní Liama Neesona. Vo vnútri sa odohrá tvrdý súboj proti o mnoho silnejšiemu nepriateľovi, voči ktorému sa bude dať bojovať len rozumom, stratégiou a hlavne hromadnou spoluprácou.

Filmové plusy a mínusy
Ako plus možno hodnotiť grafické spracovanie a podanie príbehu útoku mimozemšťanov trochu inak. Dobre, je tu niečo podobné so Simpsonovcami a ich báňou, no okrem tvaru tu nebolo nič inšpirované príliš nejakým iným filmom. More využili v príbehu s mimozemšťanmi len vo filme Priepasť (The Abyss) a tak ako aj v realite, aj v tomto prípade bolo more neprebádané územie. Spojenie námornej bitky pozemskej a mimozemskej techniky je zaujímavé a ukazuje aj príklad, kedy až tak mocný nepriateľ byť nemusí. Ako plus a mínus zároveň by som hodnotil povolanie pred kamery skutočných veteránov, ktorí dostali šancu sa zaujímavo zviditeľniť a upozorniť na seba. Starčekovia tak v podstate vo vojnovom filme hrali vojakov, lebo vlastne len tí vedeli ako ovládať loď Missousi a boli jedinou vojenskou silou v kupole, ktorá boal ešte ako tak vojensky schopná. Mínus vidím presnejšie v tom, že boli po ruke všetci na jednom mieste a dokázali dať do pohybu jedinú poslednú bojovo schopnú loď v Pearl Harbor. Dokonca sa podarilo nájsť aj bojovú muníciu pripravenú na lodi. Nuž ale nechcem priveľmi prezrádzať z deja. Na svoje si skrátka príde každý fanúšik filmu, ktorý miluje mimozemšťanov, techniku, námorné bitky, sci-fi a ešte k tomu akciu. Hoci sú viaceré z týchto vymenovaných vecí charakteristické, verím a viem, že si medzi nami nájde mnoho spokojných divákov.
Bolo v každom prípade na čo pozerať, premyslenosť nechýbala, efekty a akcia taktiež. Možno to niekde zaváňalo typickou americkou hrdosťou, ale nezatracujme to práve preto, že tá hrdosť k tomu patrí.

Herci
Herci: Liam Neeson, Taylor Kitsch, Alexander Skarsgard, Rihanna, Brooklyn Decker, Hamish Linklater, Tadanobu Asano, a ďalší. Liam Neeson je už charakteristicky prísny na pohľad a hereckými úlohami a výkonom uznávaný herec. Tentoraz tak zapadol do úlohy prísneho otca, podobne ako v iných jeho otcovských úlohách, zároveň v úlohách tvrdých chlapov. Skôr, ako sme si vôbec mohli uvedomiť, že vo filme bude hrať nejaký herec a o aký žáner pôjde, sme vedeli, že v Battleship bude hrať Rihanna. Nakoniec mala úlohu vojačky, ktorá nemala príliš výraznú úlohu a miestami nie len mne pripomínala Michelle Rodriguez v Avatarovi. V prvej polovici filmu ju držali pri intelektuálne slabšom hercovi, najmä aby mal divák pocit, že tam nie je ako hviezda, ale ako bežný človek. To možno aj pomohlo v prijatí jej tváre ako herečky v takomto filme.Myšlienky filmu

Film má niekoľko myšlienok, ktoré som ja osobne postrehol. V prvom rade išlo o poukázanie na to, že aj starí vojnoví veteráni nie sú už len bezcenným materiálom čakajúcim na smrť, ale ešte vedia pomôcť. Mala to dokázať aj postava vojaka bez nôh, ktorého v rámci rehabilitačného programu vyvedie na prechádzku do hôr s protézami práve mladá veliteľova dcéra a práve tam sa odohrá ďalšia časť príbehu. Ďalšou myšlienkou je aj spolupráca, pretože len málo čo sa vo filme podarilo z akcií jednotlivcovi. Takmer všetko totiž musel zvládnuť tím ľudí, aj keď nie vždy na základe preplánovanej akcie.
Pearl Harbor teda nemalo pokoj ani tentoraz a zažilo vojnu s celkom novým nepriateľom. Film pritom akoby naschvál na začiatku dal najavo, že Japonsko už nie je hrozbou a tá môže prísť aj z miest, od ktorých to nikto nečaká.