Program filmového festivalu Cinematik a bohatý sprievodný program

0
2522

program festival CinematikUž zajtra štartuje v Piešťanoch veľký deň, niekoľko dňový filmový festival Cinematik, ktorý prinesie viacero nových filmov, ktoré sa už stihli predstaviť na iných filmových festivaloch. Cinematik sa objavuje čoraz bohatší, o čom sa dá povedať aj v prípade aktuálneho ročníka. Za zaujímavé partnerstvo možno považovať prínos televízie HBO, ktorá je známa aj svojou vlastnou filmovou tvorbou s celkom peknými úspechmi. Cinematik si neustále vytvára priečku pre ďalšie a ďalšie ročníky zvyšovaním kvality, filmového zastúpenia a rozsahu toho, čo môžu návštevníci zažiť. Kompletný program premietaní jednotlivých filmov nájdete už aj na oficiálnej stránke Cinematik.sk, prípadne si ho môžete stiahnuť priamo tu:  program filmového festivalu v PDF.

Nezanedbateľné však budú aj ďalšie sprievodné podujatia, ktoré celkový filmové festival posúvajú opäť ďalej. Bližšie ho predstaví oficiálna tlačová správa. Na svoje si prídu milovníci kultúry, hudby, aj oddychu pri vedomostnom kvíze, ktorý prevetrá filmové vedomosti návštevníkov. Samozrejme, dobrovoľný.

Po minuloročnom úspechu sa Medzinárodný filmový festival Cinematik a piešťanský klub ŽiWell rozhodli prehĺbiť spoluprácu, čoho výsledkom je bohatší sprievodný program festivalu. Návštevníci sa tak môžu tešiť na legendárnu skupinu Tornado Lue, diskusiu s Michalom Hvoreckým, alebo koncert Millhouse v rámci Demovnice_FM. 9. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční 10. – 15. septembra v Piešťanoch. Klub ŽiWell si za svoju vyše ročnú existenciu získal dôležité postavenie na piešťanskej kultúrnej scéne. Okrem svojho kamenného sídla len pár metrov od kina Fontána bude prevádzkovať aj stan pred Domom umenia, kde sa budú odohrávať všetky koncerty a DJ sety. Bratislavská skupina Tornado Lue patrí medzi zásadných členov slovenskej alternatívnej scény 90. rokov. Preslávili sa svojskou poetikou textov (neraz ide o zhudobnené básne), odťažitým prejavom Jany Tóthovej, čím pripomína speváčku Nico, ale aj tým, že ako Slováci tvoria výlučne v češtine. Ich koncert sa v Piešťanoch uskutoční v sobotu 13. septembra o 21.30.

Z mladších zástupcov slovenskej hudobnej scény sa predstavia aj dve skupiny, ktoré sa zúčastnili Demovnice_FM: gitarový Millhouse, svojou tvorbou odkazujúci na Queens of the Stone Age, a folkovo-barokový FanoSuite. Víkendový program obohatí nedeľná diskusia s Michalom Hvoreckým venovaná filmovým adaptáciám. Keďže podľa poviedky známeho spisovateľa práve vzniká film Wilsonovo, Hvorecký ponúkne v diskusii pohľad autora, ktorého dielo sa dostáva do rúk niekoho iného a on nad ním „stráca kontrolu“. V sobotu sa uskutoční špeciálny Cinematik filmový kvíz, v ktorom si diváci budú môcť otestovať svoje vedomosti zo sveta filmu. Od 12. septembra bude v Kursalóne prebiehať výstava fotografií Piešťany 1939 – 1945. Pre návštevníkov čaká taktiež niekoľko špeciálnych filmových projekcií: po filme Súkromný vesmír bude nasledovať Master Class režisérky Heleny Třeštíkovej so zostavovateľom jej profilu, režisérom Petrom Kerekesom; tradičná filmová noc bude tento rok venovaná kultovej trilógii Šialený Max; projekcia filmu Maniak bude spojená s prednáškou o fenoméne subjektívnej kamery a podobne ako minulý rok, aj tentokrát budú môcť návštevníci začať deň na raňajkách v klube ŽiWell pri projekcii krátkych filmov z európskych škôl (v spolupráci s Visegrad Film Forum) a najlepších slovenských študentských filmov z ostatného ročníka Festivalu Áčko.

Snahou festivalu Cinematik nie je iba prinášať kvalitné filmy, ale vytvárať oddychovú, dovolenkovú atmosféru, na ktorú sú Piešťany ako kúpeľné mesto predurčené. Výsledkom je aj posilnenie sprievodného programu, teda tendencia, ktorú sa bude festival snažiť rozvíjať aj v nasledujúcich rokoch.

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.
Hlavný organizátor: Cinematik, s.r.o.
Filmoví partneri:
Eye on Films, Francúzsky inštitút, Literárny fond, Letná filmová škola Uherské Hradiště
Spoluorganizátori:
Mesto Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany, US Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Kursalon
Hlavní mediálni partneri: Film Europe Channel, aktuálne.sk, Rádio_FM, Rádio Devín, Kinema.sk
Mediálni partneri: PNky.sk, TV Karpaty, doba.sk, .týždeň, kamdomesta.sk, gregi.net, shiz.sk, piestanylife.sk, Rádio Slovakia International, zaujimavosti.net, Gong