Politika jedného dieťaťa v Číne: žena musela násilne potratiť v 7 mesiaci

0
2348

Po tom, čo Feng Tjen Mei z mesta Ankang v provincii Shaanxi otehotnela už po druhý krát a malo sa jej v júli narodiť dievčatko, ocitla sa v pasci zákonov a najmä krutosti čínskych úradov, ktorým len tak nejaký obyčajný občan očividne stále nič nehovorí. V siedmom mesiaci tehotenstva, keď dieťa má takmer celé telo už vyvinuté a už nie je len pár centimetrovým skrúteným náznakom bábätka, bola odvlečená do nemocnice, kde musela podstúpiť donútený potrat. Porušila totiž politiku jedného dieťaťa, nariadenie čínskej vlády, ktoré je ďalej upravované podľa vlád provincii. Žena nemala na zaplatenie špeciálnej dane za druhé dieťa do rodiny a preto v rámci porušenia zákona. Rozhodla o tom komisia provincie Shaanxi, ktorá celkom rýchlo po zistení gravidity ženy dokázala zvolať vyšetrovací tím a v rámci zákonov zakročili. Malo ísť o 40 000 juanov. (Upozornenie, fotografia na spodku článku nie je vhodná pre maloletých čitateľov aj pri rozmazaní.)

V Číne už niekoľko rokov funguje takzvaná politika jedného dieťaťa, oficiálne nazývaná (Politika národnej populácie a plánovania rodiny). V snahe čínskej vlády obmedziť výraznú populačnú explóziu v krajine a preľudnenie, ktorá je badateľné už v mnohých častiach krajiny, vydala zákony o povolení jedného dieťaťa v rodine. V prípade, že sa rodičom podarí splodiť dieťa druhé, je nutné zaň zaplatiť špeciálnu daň. Dokonca existujú aj obmedzenia, ktoré zakazujú druhého potomka skôr ako za 5 rokov po prvom. V podstate v mnohých provinciách takýto postup existuje a populáciu to aj naozaj reálne zbrzdilo. Rodiny, ktorým sa darí udržať si len jedno dieťa sú dokonca v niektorých mestách aj odmeňované spotrebičmi, alebo inak. Tieto informácie o odmeňovaní však pochádzajú od cestovateľky, ktorá tam dlhšie žila a nemôžeme ich iným spôsobom potvrdiť.

Čínsky denník Xi’an uviedol, že potrat bol vyvolaný na základe dobrovoľnosti matky. Dobrovoľnosť však bola len na papieri, keďže matka bola donútená podpísať prehlásenie, že na základe porušenia zákonov Politiky národnej populácie a plánovania rodiny dobrovoľne podstupuje potrat. Vyšetrovací úradníci ju prinútili jej vlastnou rukou podpísať pripravené prehlásenie.

Čínske médiá, konkrétne to uvedené na obrázku nižšie, získali z nemocnice naozaj smutnú fotografiu ženy utrápenej z násilného potratu aj s dieťaťom, ktoré ležalo nehybne vedľa nej. Niečo takéto si asi u nás ani nedokážeme predstaviť. Nie je známe, koľko takýchto prípadov v Číne ročne je, no je zrejme prvý, ktorý sa dostal do médií a zatiaľ sa v nich napriek cenzúre drží.

Násilný potrat v Číne v 7 mesiaci

Zdroj: BBC, Patricia, Xi’an, 163.com