Pogo tyče: skákania na tyči môže mať aj adrenalínovú podobu

0
2572

Pogo skákaniePogo Stick, u nás zábavka známa jedine z amerických filmov a grotesiek je za oceánom veľmi dobre známa už malým deťom. V podstate jednoduché tyčové zariadenie s násadkami na nohy a rúkou v tvare písmena T obsahuje silnú pružinu vďaka ktorej sa dá hopkaním pohybovať vpred, či vzad. Skrátka podľa toho, ako sa vlastným telom počas odrazu nasmerujete. Jednoduché plastové konštrukcie sú detské modely, silnejšie sú určené pre dospelých.

História a súčasnosť
Vynález odpružených chodúľov je starý už 123 rokov. V roku 1891 si ho dal patentovať George Herrington z Wichity v štáte Kansan. Avšak moderné pogo tyče vynašli Nemci Hans Pohlig a Ernst Gottschall. Nemecký patent pochádza z roku 1920. Vlastne z ich mien vznikol názov POGO (Pohlig a Gottschall). Za svoju históriu sa dočkali viackrát rôznych verzií, prerábok a vylepšení. Dnes sa môžete stretnúť aj s extrémnymi verziami vhodnými skôr pre samovrahov, ktorí ocenia poriadne veľkú výšku, a aj určitý adrenalín. Pogo využívané v extrémnom športe sa nazýva Xpogo.

U nás neznáme
V našich končinách ide o neznámu zábavku. Od počiatku šlo vynálezcom aj výrobcom o zisk a tak si svoj patent držali pre seba a svoju výrobu. Na Slovensku nikto túto srandu neexportoval a nedovážal, ba ani dnes na ulici nestretnete žiadneho majiteľa pogo tyče, ktorý by skákal, či už v lacnej plastovej detskej verzii, alebo drahšom hliníkovom modeli Xpogo. Objavili sme však celkom iné zábavky, ako Poweriser, či klasický bicykel, ktorý nás zaujal oveľa viac. V každom prípade, hoci má Pogo na svedomí už niekoľko úmrtí (hlavne vo svojich extrémnych verziách), ide o oveľa bezpečnejšiu extrémno-športovú zábavku, ako Poweriser skákacie topánky. Môže za to hlavne fakt, že Pogo sa lepšie ovláda a nenahrádza obuv, ktorá je vaša vlastná bez akejkoľvek záťaže. V prípade potreby tak môžete dopadnúť na vlastné nohy.

Detská verzia vyzerá naozaj nevinne, že?

A teraz adrenalínová verzia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ