Nikon Coolpix P310, príjemný kompakt s 16,1 Mpx a Full HD videom

0
1703

Nikon Coolpix P310Nikon Coolpix P310 je na trhu už niečo viac ako rok. K nám do redakcie sa dostal až teraz. Podobný na predchodcu P300 vychytal niekoľko nedokonalostí a posadil priečku kvalitu P3XX vyššie. S rozlíšením 16,1 Mpx a 4,2 optickým zoomom má ešte jedno zaujímavé číslo. Je to svetelnosť F1.8, čo je pomerne slušné na kompakt, najlepšie vynikajúce pri priblížení na fotografovaný objekt. Veľkosťou dostatočne veľký, menší než P7100, má v sebe takmer všetky potrebné nastavenia, možnosť nakrúcať Full HD video so stereofónnym zvukom a veľmi pekné fotografie. Expozície plne manuálne, alebo poloautomatiky sú typicky umiestnené v ponuke na otáčavom výbere. K tomu pripočítajme režim SCENE, ktorý vyberá vhodné nastavenia pre danú scénu, sám dokáže vybrať podľa pohybu, svetla a iných podmienok, no ako každá automatika, nemusí byť presná. Výhodou môže byť aj režim Nočný režim s ikonkou budovy a polmesiaca. V predaji je aj v bielej atraktívnej verzii, no uspokojíme sa aj s čiernou.

Ovládanie prístroja
Základom pre každý fotoaparát je spúšť. Tá je na tradičnom mieste na dosah ukazováka pravej ruky, ktorého súčasťou je malá otáčavá „páčka“ pre ZOOM a oddialenie. Ten počas fotografovania funguje rýchlo. Pri nakrúcaní videa ZOOM ide pomaly, čo vo výslednom videu vyzerá efektne, no nedá sa urýchliť. Jemný pohyb pritom nezanecháva zvuky, ktoré by inak pôsobili rušivo. Pri prezeraní fotografií pri pokuse zväčšiť detaily fotografie je možné touto „páčkou“ docieliť priblíženie. Fotografia však skočí rovno z náhľadu na priblížený detail o niekoľko krát viac. Nejde postupne z fullscreen na väčší a väčší detail. Pre zvyk z iných prístrojov som sa na tom pozastavoval, no verím, že je takéto ovládanie pre niekoho výhodou. Zapínanie a vypínanie je možné pomocou tlačidla na hornom ovládaní, ktoré svoju aktivitu indikuje malým svetielkom v samom sebe. Fotoaparát pri neaktivite počas pár desiatok sekúnd vypína monitor a na zapnutie upozorňuje malým blikaním tlačidla zapínania a vypínania. Súčasťou je aj koliesko na viacero druhov ovládania. Či na úpravu hodnôt pri manuálnom režime fotografovania, alebo pri prezeraní fotografií na posúvanie priblíženia. Súčasťou horných nastavení je na ľavej strane, no už z boku, prepínacie tlačidlo aktivujúce vystreľovací blesk. Ten sa zatvára zasúvaním. Na úplnom predku, v blízkosti objektívu, sa nachádza tlačidlo Fn, ktoré slúži pre nastavenie požadovanej funkcie podľa potreby. Pre nastavenie ISO je nutné chodiť do nastavení menu a tak, pokiaľ často funkciu používate, môžete si ju nastaviť do Fn. U predchodcu P300 funkcia chýbala, no dnes je pomaly štandardom pri každom dobrom kompakte od Nikonu. Ovládanie v hlavnej ovládacej časti ponúka od vrchu okrúhle tlačidlo REC nahrávania videa a pod ním ďalšie okrúhle tlačidlo pre spustenia prehratia zachytených snímkov a videí. Dolnú polovicu nastavení tvorí otáčavý výber, ktorým ovládate pomocou stláčania, ale aj otáčania pri nastavovaní a zmien. Umožňuje tradične samospúšť, blesk, úprava korekcie a makro. Spodné dve tlačidlá sú pre spustenie nastavení MENU a tlačidlo DELETE s ikonou koša. Pevný 3“ palcový displej s peknými farbami nachádzajúci sa v celej zvyšnej zadnej a podstatnej časti prístroja stíha pri náhľadoch, zachováva perfektný obraz. Pri fotografovaní máte náhľad informácií o čase, uzávierke, počtu možných fotografií, a aj občas podstatnú informáciu o aktuálnom nastavení pomerov a veľkosti videa spolu s údajom, koľko času možno ešte nahrať. Tieto informácie máte možnosť vidieť aj v prípade, ak neplánujete nahrávať. Sú plusom. Horná časť monitora zobrazuje aktuálne nastavenia, prítomnosť blesku a stav batérie. Rozhranie, ktoré nemožno hodnotiť nijak zle.

nikon Coolpix p310 - fotografia
Približovaná fotografia sopečných skál tvarovaných morom v Murdeire, Sal, Cabo Verde

Fotografovanie
Nastavenie neobsahuje príliš veľa komplikácií a pri automatickom režime je fotoaparát považovateľný ako vynikajúci prístroj pre amatérov vo fotografovaní. Netreba totiž veľmi nastavovať, aby ste docielili slušnú fotografiu. V zlých svetelných podmienkach v reštaurácií bez osvetlenia sa z 20 fotografii na automatike objavilo asi 10 chýb spôsobených pohybom ľudí. Čo vlastne čakám od kompaktu, zachraňuje to blesk. V dobrých svetelných podmienkach sa z celkovo 150 záberov podarilo len asi 6 chybných, pričom 5 chybných záberov bolo spôsobených skôr experimentami so svetlom a zaostrovaním. Vzdialené stromy a budovy sa mierne zlievajú a chýba im presná ostrosť, ako pri drahších zariadeniach. Pri nie veľmi vzdialených objektoch, uliciach a budovách zvláda pekné fotografie. Na výber je z hneď niekoľkých rozmerov a režimov: 4608×3456 – 16Mpx, 3264×2448 – 8 Mpx, 2272×1704 – 4 Mpx, 1600×1200 – 2 Mpx, VGA 640×480 a potom obľúbené špeciality ako širokoúhly rozmer 16:9 4608×2592 – 12 Mpx, 16:9 1920×1080 – 2 Mpx, ale tiež pomer strán 3:2 s rozmermi 4608×3072 a pomer 1:1 s presnými rozmermi kocky 3456×3456. To využijú nepochybne skôr experimentátori, umelci a nadšenci pre fotografiu.

nikon Coolpix p310 - fotografia
Fotografia bazénu hotela Crioula, Cabo Verde

Full HD video
Určite veľkým plusom prístroja je možnosť nahrávania Full HD videa. Nahráva sa pritom aj so stereofónnym zvukom s pomerne slušnej kvalite, ktorú som opakovane využil pri rôznych príležitostiach. Kvalita videa je viditeľná aj na ukážke nakrútenej práve prístrojom COOLPIX P310 pri dobrých svetelných podmienkach. Testovaný kus si príliš dobre neporadil pri súvislom zvuku, napríklad pri burácaní mora, zvuku motorov, alebo na koncertoch. Tam je totiž súvislý zvuk a jeho bezchybné nahratie je problémom pre mnoho fotoaparátov, či kamier. Bežné situácie, nahrávanie krajiny, interiérov, ľudí, či udalostí, je bezproblémové. Fotoaparát som na nahrávku videa použil na rôznych miestach a súbory formátu *.MOV sú z väčšej miery kvalitné. Približovanie počas videa nie je tak rýchle, ako pri fotografovaní. Ide pomaly a mierne a na samotnom zázname je počuteľný slabý motorček, ktorý je žiaľ súčasťou videí z fotoaparátov aj kamier vlastne bežne. Veľmi dobre si poradí pri nahrávaní deja na monitore počítača, oveľa lepšie však zaostrí na písmo pri priblížení z niekoľko desiatok centimetrovej vzdialenosti, ako pri úplnom priblížení celého fotoaparátu k textu. To isté pri knihách a texte.

nikon Coolpix p310 - fotografia
Fotografia bazénu hotela Crioula, Cabo Verde

Prístroj a balenie
Stavba prístroja je príjemná do ruky, hoci ide o 2,5 cm hrubé telo s vyčnievajúcou objektívovou časťou do 1 centimetra. Výška je 5,8 cm a celková šírka aj s otvorom na zavesenie šnúrky je 10,3 cm. Batéria vydrží asi len 30 minút rozkúskovaného záznamu, prípadne okolo 300 fotografii. Je samozrejme súčasťou balenia, rovnako tak ako nabíjačka. Fotoaparát je nabíjateľný aj cez USB 2.0 alebo 3.0 porty. V pozícií prsta pravej ruky sa nachádza drsné políčko so zrejme gumovou látkou, čo umožňuje lepšie uchopenie fotoaparátu. Pre voľné prsty je tiež miesto, podobný materiál v tenkej lište vpredu na prístroji. Tam je možné „odparkovať“ prostredník s prstenníkom. Súčasťou balenia je šnúrka, nabíjačka – kábel nabíjačky zároveň slúži pre pripojenie do PC odnímateľným zvyškom s USB portom. Testovaný model mal US zástrčku s redukciu na EU formát.

nikon Coolpix p310 - fotografia
Fotografia hrajúcich sa detí na pláži pri Oasis Atlantico Belorizonte, Cabo Verde

Plusy

 • Pevné plastové vyhotovenie, ktoré nezanecháva odtlačky prstov
 • Medzi plusy prístroja určite možno hodnotiť veľký pomer kvalitných záberov pri dobrých svetelných podmienkach. Fotoaparát si poradí aj s fotografovaním bez blesku, fotografie však nemusia byť pri automatike vždy celkom ostré. Pri zmenšení však aj neostré snímky majú niečo do seba.
 • Fotoaparát umožňuje manuálne nastavenia a poloautomatiku
 • Tlačidlo FN je len jednou časťou z nastavení, ktorú možno hodnotiť ako plus. Ide aj o ďalšie funkcie a schopnosť výberu a ovládania neobmedzujúcu sa len na jeden druh ovládania. Niektoré funkcie v prehliadaní fotografií či volieb nastavení je možné ovládať aj dvoma spôsobmi.
 • Prítomnosť Full HD videa so stereo. Rýchla reakcia po stlačení nahrávania a to v priebehu 2 sekúnd.
 • Batéria aj pamäťová karta majú spoločný kryt zo spodku prístroja, no v prípade nutnosti vytiahnuť kartu nevypadne baterka, ktorá je uchytená jazýčkom a fotoaparát zostáva aktívny. S náhlou neprítomnosťou karty v prístroji si poradí, no samozrejme tento postup sa neodporúča pre riziko poškodenia karty. Išlo teda len o test.
 • V tesnej blízkosti dvierok na batériu a kartu je kryté pripojenie pre USB a z boku prístroja pripojenie na HDMI.
 • Nadšenec pre fotografiu ocení rôzne formáty fotografie vychádzajúce z fotoaparátu, rovnako ako formát 1X1, alebo širokouhlé formáty

Mínusy

 • ISO pri manuálnom nastavení fotografovania naberá na šume pri ISO 400, prípadne pri iných podmienkach až pri ISO 800.
 • Chýba RAW formát fotografie
 • Video pri súvislom vyššom zvuku v pozadí má kolísajúcu hlasitosť zvuku. Prejavuje sa to napríklad pri hučiacej vode, či hustej premávke.
 • Na fotografiách sa veľmi vzdialené objekty môžu mierne zlievať do seba. Náročnejším fotografom to môže prekážať.

Fotoaparát poskytol partner magazínu Zaujímavostí a predajca fototechniky Megafoto.sk

Pôvodné fotografie
Fotografie v originálnej podobe sa nachádzajú na stiahnutie na odkaze tu. Všetky práva vyhradené. Heslo: zaujimavosti