Jakubiskova Slovanská Epopeja sa začne nakrúcať v 2012

0
1481

Juraj Jakubisko podľa niektorých zdrojov sa chystá v roku 2012 nakrúcať film, ktorý má Európe dokázať, že spolu s inými národmi Európy tu boli aj výrazní Slovania, ktorí formovali dnešnú Európu a mali čo ponúknuť aj celej Európe. Zatiaľ naozaj nič nemáme také, čo by hovorilo o našej minulosti. Poznáme ju len my. Dokonca si ju po svojom vykladajú aj dejepisné učebnice našich južných susedov, ako potvrdil Matúš momentálne žijúci v Lučenci.

Naša história však bola plná významných udalostí, mali sme Veľkomoravskú ríšu, predsa len významné zoskupenie a prvý štátny útvar ak nepočítame so Samovou ríšou. Jakubisko už natočil príbeh o Čachtickej pani, dokázal Európe, že niečo zaujímavé sa u nás dialo a že máme nejaké osobnosti z minulosti. Hoci Báthoryčka nie je úplne svetlý príklad našich dejín. Stle je však jediný, čo sa môže a chce odhodlať na veľké projekty a tak tomu bude aj so Slovanskou epopejou. Príbeh z čias, z ktorých neexistuje nič. Má byť dvojdielnym filmom pre ktorý je hrubý scenár vraj už aj pripravený.

Pre projekt tohto typu by hociktorá „slovač“ rada poskytla svoj čas a ksicht pre komparz či akúkoľvek úlohu. Kiež by podobný projekt bol pre ľud a s pomocou ľudu. Akú popularitu by si získal film ešte pred vydaním, keby verejne prišiel s ponukou úloh v komparze? Záujem by bol nepochybne obrovský a koľkí by sa pridali bez nároku na honorár. Ak Jakubisko hľadá peniaze, na slovenskom hrdom komparze môže ušetriť. Hľadať pomoc medzi skúsenými a len vyvolenými predsa nemusí byť až tak lacná záležitosť. Pokiaľ by šlo o to, rád si zahrám starého Slovana, pastiera, aj Metoda. Zatiaľ držme palce, nech vo výrobe filmu prebehne všetko na jednotku.