Historický festival na Červenom Kameni 2015 už 30. a 31. mája

0
2799

Veľkolepá a najväčšia oslava stredoveku na Slovensku, ktorá sa každoročne koná na hrade Červený Kameň, nevynechá ani rok 2015. Podujatie, ktoré azda najviac približuje verejnosti stredoveký život, dobu kráľov, rytierov a poddaných sa v roku 2015 predstaví už 30. a 31. mája opäť v dvojdňovom nepretržitom programe.

Historický festival Rotenstein Červený Kameň

Viac ako 250 účinkujúcich a bohatý program
Bohaté naplnenie hradných lúk atrakciami a až troma „stage“ si vyžiada aj pestré personálne zloženie. Už teraz sa na veľké historické podujatie plné sprievodných programov chystá viac ako 250 účinkujúcich zo Slovenska, Čiech, Moravy, Rakúska aj Poľska. Najväčšou pýchou pre organizátorov celého podujatia je kolbisko rytierov. Historický festival Rotenstein na Červenom Kameni sa po roku opäť stane miestom, kde sa stretne najvyšší počet rytierov odetých do železa ozbrojených kopijami, mečmi a štítmi. Práve tu sa totiž tak ako v dávnych dobách stretávajú zástupcovia rôznych kútov strednej Európy, dorazia v zbroji s rodovými znakmi, farbami a motívmi svojho kraja, no neohúria len vzhľadom, ale aj bojom. Pre návštevníkov je pripravený aj peší rytiersky turnaj a lukostrelecké súťaže.

Dobový život
Súčasťou festivalu je aj tentoraz viacero diania na rôznych miestach hradných lúk. Každý si vyberie práve to, čo ho v danej chvíli láka najviac. Okrem ukážok boja, stretov síl, lukostrelcov, šermiarov a rinčania zbraní máte možnosť okúsiť lekcie stredovekých tancov, navštíviť stredovekého krajčíra, nechať si ušiť tuniku na mieru a samozrejme ne môžeme zabudnúť ani na zážitky na vlastnej koži. Staňte sa poddanými, ktorí majú možnosť vyskúšať si žarnov a mletie múky tak, ako tomu bolo kedysi, dobové šaty, tiaž mečov a prácu kováča.

Dobodé predstavy vylepší festivalové Skriptórium, ktoré vám mnohé vysvetlí a mnohé naučí. V preklade do slovenčiny ide o prednášky, workshopy, hodiny tanca, napríklad tiež výcvik žoldniera a iné.

Nezabúda sa na žalúdok
Akoby sa dalo hýbať po celej ploche, sledovať pódiá, bitky a prezentácie stredovekého života s hladným bruchom? Dať sa to dá, len pri vôňach, ktoré sa môžu niektorými miestami šíriť to bude komplikovanejšie. Ak si predstavujete cigánsku v papieri a pivo v plastovom pohári, zabudnite. Stredovek bol maximálne ekologický a žiaden plast v ňom nebol. Buďte teda súčasťou čo najlepšej pripomienky stredoveku a vychutnajte si nápoje z keramických pohárov. Aby sa z nich nestali suveníry, budú zálohované, čo sa už minulý rok stretlo s úspechom. Rakúsky krčmári pohostia ľudí ponukou poriadnych mäsitých jedál, prípadne ešte iných drobností. Nuž a nakoniec s plným bruchom ak poľahnete do pokosenej trávy, sledujte dravé vtáky, ktoré budú križovať oblohu. Do celého kolobehu sa totiž pripoja aj sokoliari, ktorý vyplnia voľný priestor na oblohe.

Tradične je súčasťou festivalu aj časť so stánkami s dobovým materiálom, mečmi, stredovekými zbraňami, šperkami, keramikou a viacerými stánkami s občerstvením a nápojmi.

Podujatie pre celú rodinu
Vstupné je možné zakúpiť na jeden, druhý, alebo oba dni podujatia a po novom je možné lístky získať aj v sieti Ticketportal. Každý, pre koho bude návšteva hradu Červený Kameň premiérová, by mal vedieť, že hrad je súčasťou SNM, patrí medzi najznámejšie hrady Slovenska, disponuje krásnymi zbierkami a viacero častí hradu je návštevníkom sprístupnených neustále aj mimo prehliadky interiéru so sprievodcom. Úctyhodne zrekonštruovaný hrad na rozľahlých hradných lúkach ponúka bezplatné rozľahlé parkovisko pre osobné vozidlá a autobusy a na ohradených hradných lúkach všetko festivalové dianie. Oddýchnuť si od stredovekej hudby, vôní, rinčania zbraní a programu môžete prechádzkou na hradné nádvorie, či do hradného parku s kvetmi. Nuž a keď už ste v Malých Karpatoch, nezabudnite sa zastaviť na okolí. Región je známy vinárstvom, vychýrenými pivnicami a v Modre sa predsa len narodil slávny národný buditeľ Ľudovít Štúr.

Názov podujatia: Rotenstein : Historický festival
Miesto konania: SNM – Múzeum Červený Kameň, Hrad Červený Kameň
Termín: 30. máj – 31. máj 2015
www.historickyfestival.sk / www.agenturahector.sk / www.hradcervenykamen.sk / foto: rotenstein.sk
Mediálnym partnerom podujatia je internetový magazín Zaujimavosti.net