Fotografie budov alebo diela použité komerčne môžu byť veľký problém

0
2148

Podnikáte a chceli by ste použiť nejaké pekné fotografie do svojho loga, alebo na webové stránky, do katalógu, či na letáčiky a reklamné kampane? Už sme si spomenuli, že hľadať v Googli je jednou z najväčších chýb pre chýbajúce licencie a autorské práva. Čo sme však nespomenuli a tvorí veľmi veľký problém, sú obmedzenia, na ktoré by ste mali myslieť najmä pokiaľ máte záujem použiť pre obchodný účel fotografiu známeho hotela, budovy, či sochy. Takmer vždy totiž na samotný fotografovaný objekt platí autorský zákon a osobitné licencie. Slávny hotel v Dubaji napríklad nesmie byť súčasťou komerčných materiálov, pokiaľ hotel nie je priamo v ponuke predaja cestovnej kancelárie. Železný býk stojaci neďaleko Wall Street nemôže byť súčasťou žiadneho webu finančnej inštitúcie, organizácie, či firmy, v opačnom prípade má čo dočinenia s porušením hneď niekoľkých zákonov. Pripravte sa na malý šok, zároveň však aj na vysvetlenie, prečo je to tak.

Dizajn, umenie a architektúra sa chránia
Rôzne prvky a stavby spolu s umením v rôznom jeho smere, sú chránené nie iba autorským zákonom. K niektorým objektom sa viažu aj špeciálne obmedzenia. Odfotografovať ich, použiť v článku, na blogu, alebo na Facebooku môže ktokoľvek. Ak však majú byť objekty súčasťou komerčných materiálov, záujemca o takéto použitie musí vyhľadať majiteľa práv a vlastníka licencie, či jeho zástupcu a zariadiť si povolenie na použitie. Pokiaľ filmári nakrúcajú film a chcú použiť daný objekt do filmu, postup je rovnaký. To platí, pokiaľ je objekt samostatný, pre scénu hlavný a nejde o hromadnú snímku celého mesta (aj keď aj tu ide občas v niektorých prípadoch o nutnosť požiadať o povolenie dané mesto). Je to najmä preto, že niekoho dizajn a práca môže veľmi hravo pomôcť k zisku. Pochybným firmám neraz pomohli pekné snímky slávnych finančných budov, aby vyvolali dojem finančnej inštitúcie a dojem dôvery v niečo známe a úspešné. Niekoho slávna socha sa môže dostať do loga neznámej firmy a tá môže profitovať na dizajne, ktorého autorom je niekto iný. Svet copyrightu je nesmierne pestrý a mnohým Slovákom neznámy. Firma, ktorá do svojich materiálov použije niektoré konkrétne miesta a budovy, na ktoré sa môžu vzťahovať obmedzenia, riskuje celý rad problémov. Samozrejme za predpokladu, že majiteľ práv na takéto použitie narazí, dokáže vám porušenie licencie a bude chcieť vec riešiť. Medzinárodné súdy už však nie sú našou parketou a po finančnej stránke ani únosnou pálkou.

Čo určite nepoužívať vo svojej firme
Pri rýchlom hľadaní vám v Googli postačí pár minút a narazíte na zopár firiem, ktoré predsa len dané objekty používajú na propagovanie svojich služieb, alebo nalákanie ľudí. Tak napríklad:

NEW YORK: V slávnom New Yorku si pri potulkách odfotografujete všeličo. Do firemných prezentácií a reklamných kampaní však určite nepoužívajte osamotené a nasnímané fotografie glóbusu pred Trump Hotelom neďaleko Central Parku. Fifnančné služby a rôzni špekulanti radi používajú na svoje stránky fotografie z amerického Wall Street, no málokto z nich si preverí, že použitie budovy NYSE alebo American Stock Exchange, taktiež spolu so slávnym železným býkom, sú pre komerčné použitie zakázané. Problém môžete mať aj pri fotografii Chryslerovho mrakodrapu, ktorého architektom bol William Van Alen v roku 1928. Ako hlavný objekt ho nepoužívajte podobne ako aj Empire State Building, Rockefellerove centrum, Flatironovú budovu a ďalšie veľmi známe mrakodrapy. Pre komerčné použitie je tiež nemožné použiť napríklad nápis I LOVE NY, ktorý sa nachádza v módnej štvrti a je niekedy problém nájsť šancu na čistý snímok bez ďalších ľudí. Nepovolené je tiež akékoľvek využívanie fotografií pamätníka 11. septembra Memorial na akékoľvek účely prinášajúce zisk vám, alebo inej neschválenej organizácii.

HOLLYWOOD: Bude sa to zdať nereálne a predsa je tomu tak. Bežne sa vo všetkých filmoch z Los Angeles nestretávate s miestnym nápisom HOLLYWOOD na slávnom, stále ešte celkom vilami nezastavanom kopci. V tej troche výnimiek sa tak deje na základe povolenia. Film totiž záberom na slávny nápis získava zopár pomyslených bodov do celého vagóna jeho hodnoty naviac. Nápis a zábery naň film obohacuje. Z pohľadu autora filmu to tvrdenie zmysel dáva. Pohľad diváka je však iný a prítomnosť nápisu nerieši, prípadne môže postrádať. Dať si tento nápis do loga svojej firmy, prípadne ho použiť pre letáky svojho podnikania, to môže byť vážny problém. Rovnako tak, ak by niekomu napadlo akokoľvek zarábať na fotografiách z chodníka slávy. Stačí pritom aj jediná hviezda dávno mŕtveho herca neznámeho mena.

PARÍŽ: Vedeli ste, že použitie fotografie Eiffelovej veže počas dňa je možné na akékoľvek účely, no len čo slnko zájde, nastáva pre firmy, cestovné kancelárie, agentúry a všetky reklamky problém? Snímky osvetlenej Eiffelovej veže sú chránené a nie je ich možné použiť v komerčnej oblasti bez povolenia správcu. Dokonca pokiaľ je Eiffelova veža vysvietená na modro, fotografie modrej Eiffelovej veže sa nesmú objaviť v akejkoľvek súvislosti, ktorá niekomu prináša zisk. To ostatne už minimálne jeden Slovák pochopil.

DUBAJ: Pokiaľ priamo nepredávate zájazdy a neponúkate hotely v Dubaji, pre nalákanie na exotickú dovolenku zabudnite na používanie fotografií niektorých známych hotelov. Tak napríklad slávny Burj Arab alebo Burj Kalifa sa nesmú používať na komerčné účely, kde sú na snímkach priamo a samostatne. Ako samostatne stojaca budova sa myslí bez širokého okolia v rámci hromadnej snímky s dôrazom na daný objekt.

Fotografovať a profitovať na fotografiách Bostonskej knižnice, Chicagskeho móla, alebo sochy Bruca Leeho v Hongkongu je v rozpore s autorským zákonom. Zaujímavosťou je, že podľa niektorých zdrojov aj fotografie z múzeí dinosaurov a skamenelých pozostatkov živočíchov a rastlín je tiež zakázané používať na komerčné účely. Najmä ak je rozpoznateľné múzeum. Pre osobné použitie múzeá fotografie povoľujú. Komerčné využitie je však už papierovačka a pokiaľ nemáte záujem kosti konkrétneho tyranosaura skúmať, alebo vyklonovať, ani toho si do svojho firemného materiálu dať nemôžete. Upravte si ho však tak, aby to nebol konkrétny Rex (napríklad presne navlas rovnaké zuby, postava, deformácie, či chýbajúce články, ako konkrétny skelet v konkrétnom múzeu) a ako všeobecná nekonkrétna grafika je použiteľný.

Skutočný zoznam by bol na týždňové čítania
Skutočný zoznam všetkých obmedzení a budov, ktoré nemožno pre komerčné účely použiť, by bol oveľa rozsiahlejší a ani celý magazín by nám na to nestačil. V skutočnosti sa aj na Slovensku nachádza veľké množstvo budov, sôch a miest, ktoré nemožno použiť pre obchodné účely. Sú niekoho dielom a toto dielo by nemalo vynášať zisk niekomu ďalšiemu. Ak budova stojí vo výhľade a nie je stredobodom pozornosti, ide o iný prípad ako keď je zámerom fotografie práve daný objekt a vo výslednom protiprávnom použití je za hlavnú a rozpoznateľnú. Mnohých historických budov sa obmedzenia netýkajú. Akonáhle však chcete použiť snímku z interiéru, nastáva opäť problém.

Podrobnejšie informácie určite nájdete v prostredí architektúry a povolenie, či odpovede na otázky ohľadom použitia danej budovy pre komerčné účely, vám vždy poskytnú správcovia, alebo majitelia daných objektov. Článok sa pokúsil tému načrtnúť a prípadne varovať pred nechcenou chybou v rámci vlastnej marketingovej stratégie.