Slovenský film Čistič oceňujú vo svete

0
2064

Takmer pred rokom bola slovenská dráma Čistič uvedená vo svetovej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave a vstúpila do domácich kín, vo svete ju však premietajú doteraz.

S ocenením sa naposledy vrátil jej kameraman Martin Žiaran z gruzínskeho Batumi – získal špeciálnu cenu na prestížnom festivale Golden Eye, ktorý je venovaný filmovej a televíznej kameramanskej tvorbe. Žiaran si tak pripomenul svoj úspech spred dvoch rokov, kedy bol na rovnakom festivale ocenený dvomi cenami za prácu na českom filme Hany, nakrútenom v jednom zábere. Tentoraz vyberali organizátori ocenených spomedzi 2 223 filmových a televíznych diel z rovnej stovky krajín. Za prácu na Čističovi už Martina Žiarana ocenili na filmovom festivale v talianskom Lecce, ale je tiež držiteľom ceny Kamera 2015, udeľovanej Asociáciou slovenských kameramanov.

Slovenský film Čistič oceňujú vo svete
Slovenský film Čistič oceňujú vo svete

Na konci septembra získal Čistič niekoľko cien aj počas udeľovania Igricov, najstarších slovenských filmových ocenení. Noël Czuczor, predstaviteľ hlavnej postavy, si domov odniesol sošku Igrica v mužskej kategórii, jeho filmová partnerka Rebeka Poláková sa tešila z tvorivej prémie v kategórii ženskej. Tvorivú prémiu získal za réžiu filmu aj Peter Bebjak, ktorého najnovší kriminálny seriál Za sklom začala minulý týždeň vysielať TV Joj a ktorý v súčasnosti nakrúca spolu so Žiaranom ďalší celovečerný film Čiara.

Noel_Czuczor_Martin_Ziaran

Slovenský film prešiel kus sveta

Na svojej festivalovej púti už slovenský Čistič prešiel poriadny kus sveta, videli ho diváci vo viacerých európskych krajinách, ale aj v USA, Indii či nedávno v Austrálii počas tamojšieho každoročného Českého a slovenského filmového festivalu. V dňoch 6. októbra – 2. novembra bude súčasťou prehliadky Slovak Visual – Mostra do Cinema Eslovaco, ktorá prinesie kolekciu 10 celovečerných a 10 krátkometrážnych slovenských filmov do šiestich brazílskych miest.

Prečítajte si tiež:

Recenzia: Pete a jeho drak

ZANECHAŤ ODPOVEĎ