FB stránky „Žijeme len raz…“ využili popálené dieťa do zvrátenej reklamy

1
3601

Popálené dieťa zneužité na reklamuPomerne rýchlo sa podarilo skupine na Facebooku s názvom „Žijeme len raz, práve tu a práve teraz“ získať viac ako 66 000 odberateľov, alebo ak chcete fanúšikov. Takmer výhradne mladí ľudia sa dali zlákať na naozaj čudesný a miestami zvrátený druh online marketingu, aký ani nemá obdobu, respektíve dokazuje, že na Facebooku marketing funguje celkom inak. Autori stránok, ktorí do názvu neváhali použiť vetu z populárnej skladby sa miestami snažia vyzerať, akoby mali blízko k samotnému interpretovi, inokedy nie je jasné, kto vlastne stránku spravuje. Spôsob, akým ju totiž spravuje je zvláštny.

Popálené dieťa bez ucha ako lákadlo
Správcovia stránok naposledy k svojej propagácií a k šíreniu použili naozaj neobvyklý nástroj. Na neznámom portáli si stiahli fotografiu popáleného dieťaťa, ktoré muselo prežiť šialené muky. Pripojili k nemu popis, v znení „1 LIKE = 1 modlitba“. Vlastne ani nedokážeme pochopiť, ako je možné modlitbu nahradiť stlačením tlačidla LIKE a prečo vlastne. Ide o druh propagácie. Príspevok sa nesnaží vyvolať emócie, ale ťaží z toho, že obrázok vyvolá záujem ľudí. Ľudí tragédie budú zaujímať vždy. Táto konkrétna prinúti človeka sa pozrieť, alebo reagovať. zanadávať, no stále to je reakcia, ktorú príspevok potrebuje. Pri opakovaných reakciách sa totiž človek na príspevok vracia a to je dôvod, prečo toto celé funguje takýmto spôsobom. Je vôbec absurdné chcieť reakciu od ľudí formou klikaní na LIKE – PÁČI SA MI, ak sa niečo také človeku páčiť nemôže. Autor viet pri príspevku ťaží z virality tejto tragédie, k fotografii pridal aj odkaz na komerčný web. Rozum sa pozastavuje nad zvrátenosťou využívania takejto fotografie. Akýkoľvek pokus o pomoc dieťaťu v tomto prípade neexistuje, a Facebook stránka nemá nič spoločné s podporou dieťaťa.

Popálené dieťa zneužité na reklamu
Fotografia na portáli 1Q.sk

Vyhladovaný pes, šikanované dieťa, atď.
To však nie je jediný príklad. Týmto spôsobom sa autori rozhodli zapojiť fanúšikov a verejnosť viac krát. Napríklad pri vyhladovanom psovi dali podobne znejúcu otázku, pri šikanovanom tučnom chlapcovi pripojili úlohu, kde LIKE znamenalo vyjadrenie toho, či je ľuďom tučného chlapca ľúto, alebo nie. Podobne znejúce úlohy viac krát zapojili tisíce ľudí a tak je evidentné že absurdne nechutný spôsob vedenia stránok je úspešnejší ako slušné vystupovanie a čestnosť. Nechýbajú vulgarizmy a obrázky duplikované z množstva iných stránok. V každom prípade aj napriek nechutne zvráteným praktikám treba priznať, že stránkam rastie popularita závratne rýchlo. Zrejme aj pre odvahu s akou vyšli na verejnosť.

Ak stránky majú reprezentovať konkrétneho interpreta, alebo sú nebodaj jeho dielom, je zásadne smutný spôsob, akým docieľuje zdieľanie obsahu a jeho šírenie pod značkou skupiny, tak ako sa to deje pri zdieľaní a reagovaní na príspevok o popálenom dieťati. Je to však aj dôkaz, že niektorí ľudia sa neštítia do propagácie použiť čokoľvek. Spojitosť skupiny s ochoreniami a tragédiami spojených s popáleninami sa nedarí nájsť. Nedarí sa nájsť ani nejaká spojitosť medzi samotným dieťaťom a príspevkom. Nejde o zbierku ale o pokus virovať fotografiu pod hlavičkou facebook stránky a docieliť čo najlepšiu viralitu, z ktorej ostatne celá stránka najviac ťaží. Smutné.

Doplnenie 24. októbra, 10:14: Fotografia popáleného dieťaťa má už 15 014 kliknutí na LIKE. Zvláštne. Ak si ju chcete pozrieť v originálnej podobe, nájdete ju tu. V každom prípade, ak ste fanúšikom skupiny, skúste prehodnotiť, či je to nutné.

Doplnenie 8. januára, 10:12: ďalšia facebook stránka s podobným názvom profituje na smutných fotografiách detí. V rovnaký deň pripájame aj článok o ďalšom dieťati v nemonici, ktoré má pomôcť zvýšiť viralitu na Facebooku.
Skupina: EGO ft. Robert Burian – Žijeme len raz a fotografia vyhladovaného dieťaťa
Skupina: Smiechoty a fotografia dieťaťa na prístrojoch s textom 1 LIKE = 1 modlitba

Doplnenie 13. januára, 18:10: Dnes sa nám podarilo odhaliť pôvod fotografie. Má už 7 rokov, čiže nejde o žiadnu novú udalosť. Podrobný príbeh dievčatka z Poľska sme priblížili v článku. Žiadna virtuálna modlidba mu pomôcť už nemohla. 

Comments are closed.