Exodus: Bohovia a králi, nový sfilmovaný biblický príbeh

0
2528

Exodus: Bohovia a králi, filmVeľkolepý výpravný film, ďalší v poradí inšpirovaný slávnymi biblickými príbehmi, sa čoskoro objaví v našich kinách. Kým doteraz sa úžasné príbehy a najstaršie podrobne zdokumentované osudy dočkali vždy len lacného spracovania, nástupom moderných technológií sa konečne môžeme dočkať aj príbehu Mojžiša, ktorý ako dieťa v košíku plával v Níle, keď ho našla členka faraónovej rodiny. Film EXODUS: Bohovia a králi je nabitý známymi menami a výbornými efektmi. Nezabúda sa ani na slávne pohromy v podobe zdevastovania úrody premnoženými kobylkami a žabami. Filmový divák sa môže tešiť na napínavú akciu zameranú najmä na veľký boj medzi Mojžišom a Ramzesom, zotročeným ľudom židovským a egyptskou armádou.

Režisér Ridley Scott obsadil do úlohy Mojžiša Christiana Balea, známejšieho najmä ako nového Batmana. V úlohe Ramzesa sa objaví menej známa tvár, no pre úlohu mocného faraóna ten správny ksicht, herca Joela Edgertona. Autorom hudby je španielsky filmový skladateľ Alberto Iglesias a komu nestačí výber známych, zahrajú si tu aj Sigourney Weaver a Ben Kingsley. Ukážky pôsobia naozaj veľkolepo, svetová premiéra je už tento december.

Poznámka: každý čo sa reálne potápal v Červenom mori vie, že niečo také je nereálne a po odrazu odvodnenom dne by nedokázal prejsť žiaden kôň, na to záprah. Viaceré teórie tvrdia, že rozdelenie mora nemuselo byť rozdelením, ale len vyschnutím, či znížením hladiny vďaka prírode. Film však využíva teóriu žijúcu niekoľko tisícročí v Biblii. Scéna s vodou bude pre mnohých azda najočakávanejšia a úplným vyvrcholením deja. Každý, čo Bibliu čítal vie, čím končí putovanie oslobodených otrokov po prekonaní Červené mora.