Čo bolí to prebolí: Meky Žbirka krstil a zabával ľudí

0
1476

Čo bolí to prebolí„Toto je prvá kniha, do ktorej som príliš nekecal,“ zasmial sa Meky Žbirka na včerajšom krste svojej knihy Čo bol, to prebolí. Do života uviedol spolu s Lacom Lučeničom a Kamilom Peterajom nielen knihu, ale aj kolekciu všetkých hitov s bonusmi Complete Box. Preplnené kníhkupectvo v centre Bratislavy sa dobre zabávalo na jeho bonmotoch, vtipných postrehoch, takže moderátorka večera Adriana Poláková nemala ani veľa práce

„V tejto knihe sú mnohé veci, ktoré Meky nikdy doteraz nepovedal…a to povie toho dosť, veď ste videli na dnešnom krste,“ usmievala sa spevákova manželka Katka Žbirková. Svoj príbeh vyrozprával českej novinárke Marii Formáčkovej, ktorá má na konte už viacero kníh o známych osobnostiach. Zaspomínal  si na detstvo, rodičov, súrodencov, na svoje hudobné začiatky, aj prvé lásky. „Kto sa zaujíma o to, ako to so mnou bolo alebo o moje skladby, tak by tam mal mať všetko podstatné,“ dodal Miro Žbirka.

Laco je legenda
Čitatelia sa dozvedia aj všeličo o jeho idoloch, vzoroch či o ľuďoch, ktorí ho sprevádzali v jeho kariére i v súkromí. Medzi takých patrí aj spomínaný Laco Lučenič, ktorého Meky nazval legendou. „Bez Laca by neexistovali skladby ako Biely kvet. Veď niekto ich musel na to CDčko aj nahrať,“ vysvetlil Meky s humorom. Počas celého večera zabával asi stovku ľudí ktorí boli na neho zvedaví. Čerstvý šesťdesiatnik prekypoval energiou, jeho drobné komentáre takmer všetkého opakovane rozosmievali publikum, ktoré mu vďačne tlieskalo.

Knihu Čo bolí, to prebolí pokrstil textár Kamil Peteraj. „S Borisom Filanom máme takú teóriu, podľa ktorej má každá kniha svoju atmosféru,“ vysvetľoval. „Existujú knihy, ktoré vás uchvátia a sú aj také, ktoré sa neskôr poberú do antikvariátov. Môžem vám povedať, že táto je dôveryhodná a obsahuje množstvo dôležitých a zaujímavých informácií.“

Knižku aj CD box pokrstili šampanským, Meky dostal aj tortu od svojho fan klubu. O knihu a autogramy bol následne veľký záujem. „Príliš som tú knihu necenzuroval,“ dodal Meky. „Snáď som si na všetky tie veci dobre pospomínal a budú pre čitateľov zaujímavé.“

Tam, kde nahrávali Beatles
Pokrstený Complete Box obsahuje celkovo pätnásť CD v špeciálnych vintage obaloch – dvanásť štúdioviek, nahrávku Symphonic album so siedmimi novými inštrumentálnymi verziami skladieb, bonusové CD s raritami a singel Made in Abbey Road obsahujúci nové piesne Love Shines a In The Sun. Tie spevák nedávno nahral v legendárnych Abbey Road Studios v Londýne a na plátne si krátky dokument z návštevy mohli pozrieť aj návštevníci krstu.

Štúdiá sú považované za prestížnu ikonu nahrávacích štúdií, kde vznikal piesne Beatles, Deep Purple, Pink Floyd, U2 či Oasis.

Oslavy pokračujú
Oslavy okrúhlej šesťdesiatky legendy slovenskej populárnej hudby sa ešte neskončili. 5.decembra odohrá Meky Žbirka koncert na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave, v tradičnom, symfonickom, rockovom i akustickom prevedení. Koncert je už vypredaný.
No a koncom roka bude špeciálny koncert so symfonickým orchestrom, svojou kapelou a mnohými hosťami. Vystúpia napríklad The Backwards, ktorí Mekymu dajú darček v podobe koncertného setu The Beatles, Moravská filharmonie Olomouc a ďalší hostia, ktorých mená chce spevák udržať v tajnosti.