Ako sa nakrúca film – diel č. 1: Zábery a scény znova a znova

0
2618

Spiderman prvý filmFilm už viac ako sto rokov fascinuje verejnosť. Mnohí by sa už od útleho detstva radi stali filmovou hviezdou, mnohí z nás si tiež myslia, že by im to šlo, no už len pred kamerou z mobilu sú absolútnym drevom. Aj keď vďaka rôznym reláciám, show a seriálom sa možnosť státia pred kamerou stala pre mnohých bežných smrteľníkov skúsenosťou, stále väčšina Slovenska a bude to práve z veľkej časti ľud mimo Bratislavy, nemá ani potuchy o tom, ako sa nakrúca skutočný film. Priebeh filmu si síce riadi režisér s ďalšími pomocníkmi a štábom vždy podľa svojich potrieb, no je tu niekoľko základných prvkov, ktoré bežný divák nevidí, nevníma a najmä celý výsledný film chápe ako súvislý dej. Často si bežný divák ani len nedokáže predstaviť, že nakrúcanie 90 minútového filmu v skutočnosti trvalo 17 mesiacov a odohrávalo sa na troch kontinentoch. Odborník na film sa teraz chytí za hlavu, aké banality článok rieši, ale pokojne môže odísť. Stále sú ľudia, ktorí svet filmu nepoznajú ani v jeho základoch. Aj keď ho nepoznáme veľmi ani my, podkladáme si za úlohu objasniť pár bežných nejasností, ktoré často trápia hlavy divákov, a možno dáme pár odpovedí na otázky začínajúce „Prečo? Ako? Kto?“ v začínajúcom seriáli o filmoch. (ilustračná fotografia: Spiderman, spomínaný nižšie v článku)

Ilustračné video: Nakrúcanie filmu The Avengers

Znova a znova a znova
Pre nezasväteného môže byť pohľad na nakrúcanie groteskou. Herec rozpráva to isté stále dookola, pokojne aj 10 krát. Opakovane môže ísť o ten istý postoj, aby vznikol konkrétny záber s okolím. Napríklad ak sa čaká na nejaký čin iných, vhodný prejazd áut okolo, ľudí na ulici, pre pochybenia komparzu, pozeranie do kamery. Herec profesionál bez rečí zopakuje nepodarenú scénu aj niekoľko krát. Mimo malé scény fungujú opakovane aj tie veľké. Uveďme si príklad, film, kde sa na večierku rozprávajú dve hlavné postavy, pričom okolo sa pohybuje komparz. Veľké scény pri väčších filmoch opakovať je nutnosť. Základ správneho postupu deja, ktorý si všimne málokto z bežných konzumentov televízie, je dobrý strih. Spomínaný večierok má byť záberom na dvoch rozprávajúcich. Majú nacvičenú scénku rozhovoru a nejakú činnosť. Jedna z rozprávajúcich sa postáv si v dejovej línii objedná niečo pri barovom pulte o ktorý sa obaja opierajú a celé sa to zakončí šialeným tancom na barovom pulte, kam rýchlo jeden z nich vyskočí. Odohrá sa celá scénka so všetkým niekoľko krát. Nemusí to byť preto, že niekde nastala chyba, ale preto, že pre film je nutná jedna scéna nasnímaná z viacerých uhlov. Výsledný film medzi nimi prepína.

záber 1:
Čiže na pľaci to najskôr vyzerá tak, že herci odohrajú svoju scénu s kamerou spredu s väčším zameraním sa napríklad na toho naľavo. Až do konca predvedenej scény je kamera stále na svojom mieste.

záber 2:
Doteraz prvý záber kamera nakrúcala s dôrazom na prvú postavu. Rovnakú scénku zahrajú herci znova, presne so všetkým čo po prvý raz, ale snímajúca kamera sa postaví v inom uhle a so zameraním na postavu na pravej strane. Dve rovnaké scény len z iného uhla už potom strižňa nastrihá tak, aby sa medzi sebou prepínali podľa toho, kto hovorí. Neprepne sa zväčša vtedy, keď ide o zdôraznenie reakcie (alebo mimiky tváre) stále tej istej osoby, alebo deja za ňou.

záber 3:
Kamera pred ich tvárami zmizla a štáb ju presunul za barový pult. Odtiaľ sa bude nakrúcať celá táto scéna znova, pričom zo záberu (postavenie pred hercami) odstránili všetky kamery, ktoré tam inak dovtedy stáli. Vznikne tak záber aj zozadu, z pohľadu čašníka miešajúceho drink.

záber 4:
Tentoraz sa použije pokojne koľajnica s kamerou schopnou nahrávať odspodu. Herec bude musieť ťarbavo vyliezť cez barovú stoličku na pult, postaviť sa naň a tancovať. V scénke táto časť nastane po odpití drinku a tak môže pokojne začať položením pohára na pult a rozhodnutím sa, že niekam vylezie. Kým položenie pohára bude vo filme použité zo záberu č. 1, záber č. 4 môže filmu poskytnúť dôležitý záber na to, ako nemotorne bude herec liezť na barový pult, až nakoniec vylezie až hore. Scénka zdola z tesnej blízkosti herca má potom vyjadriť, že sa dostal niekam vyššie, aby ho každý videl. Scény náročnejšie na pohyb, kde môže okolie zareagovať nepredvídateľne (padnutá stolička, prekážky v ceste, hlúpy zavadzajúci komparz a iné), sa často opakujú a následne si režisér v strižni vyberie tú pravú časť do filmu.

záber 5:
Piaty krát sa to celé znova zopakuje, no tentoraz bude kamera v diaľke, aby mala záber na ľudí okolo barového pultu a dve hlavné postavy. Zmiznú všetky ostatné kamery a štáb z dohľadu a dosahu kamery. Nemusia hrať celú scénku, ale len tú časť, ktorá bude mať pre film z takejto diaľky zmysel – čiže scénka, ako stojí herec na barovom pulte a tancuje. Na vyššie zábery sa používajú kamery na špeciálnych ramenách. Tie umožňujú veľmi hladko dvíhať kamery bez priveľkej fyzickej námahy kameramanovi a bez nutnosti statického státia hladko nasnímajú rádius okolo herca, alebo oblúk po obvode veľkých miestností.

Ilustračné video: ako filmári The Transformers nechcene prišli o Camarro

To, čo plní bonusové DVD
Majitelia zberateľských a rozšírených edícií obľúbených filmov na DVD a Blu-ray vedia, že na bonusových diskoch neraz nájdu zaujímavé scénky z filmu, ktoré boli nakoniec vystrihnuté, nevydarené scény, chyby vo filme atď. Sú filmy, ktoré na takýchto filmoch odhalia, ako boli nakrúcané. Napríklad ak sa dlhšie neprepína medzi hercami a známe scény z celého filmu sú na bonusovom disku natočené z iného uhlu, alebo z inej strany. Iný je však prípad, kedy z klasického filmu musí z nejakého dôvodu zmiznúť určitá scéna. Pre získanie lepšieho ratingu prístupnosti detí sa často vystrihujú tie šteklivé a vulgárne. V prípade známeho filmového spracovania pavúčieho muža sa stala v roku 2001 výnimočná vec. Spiderman mal mať totiž medzi dvoma vežiakmi WTC upletenú pavúčiu sieť. Teroristický útok 11. septembra v roku 2001 však obe veže svetového obchodného centra zničil, stali sa symbolom smrti a veľkého zármutku v USA a tak sa scéna z filmu odstránila. Filmová ukážka zložená z tejto scény sa však celkom nestratila.