41. ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm + program

0
2060

20. októbra štartuje v bratislavskom hoteli Tatra 41. ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm. Ak ani vám nie je ľahostajné, v akom prostredí žijete, neváhajte a príďte sa pozrieť na zaujímavé filmy, diskusie s tvorcami, ochutnať zdravé jedlá alebo získať nové nápady, ako prosperovať a že to ide aj zodpovedne. Vstup na všetky festivalové podujatia je bezplatný.
Ekotopfilm je jediným festivalom na Slovensku s tak dlhou tradíciou, ktorý otvára témy dlhodobo udržateľného rozvoja. Každý z nás by mal chcieť pre seba aj svoje okolie čistý vzduch, dostupnú vodu, životné prostredie bez odpadov s čím sa ruka v ruke očakáva aj zodpovednosť za to, čo robíme.

Festival Ekotopfilm

Filmové aj skutočné zážitky
Tohtoročný festival Ekotopfilm počas piatich dní predstaví osemdesiat dokumentov z celého sveta, ktorých spoločnou témou sú ľudia, príroda a životné prostredie. „Tento rok sa návštevníci môžu tešiť na diskusie s tvorcami filmov, množstvo zaujímavých prezentácii na tému voda, odpady či zdravá výživa. Odporúčam aj exkluzívnu výstavu fotografii z rozvojových krajín aj Trh Prosperity,“ povedal generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.

Jedným z najlákavejších filmov je novinka reportéra TV JOJ Michala Rybanského s názvom Na úteku. Priblíži v ňom hneď niekoľko žien, ktoré sa popasovali s osudom a dokázali zmeniť svoje životy. Diváci budú mať možnosť diskutovať s tvorcami filmov a nahliadnuť tak do zákulisia nakrúcania.

Ťahákom aktuálneho ročníku festivalu budú skutočné príbehy. Jednou z tém, na ktoré sa zameral, je celosvetový problém, ktorým je plytvanie potravinami. O svoju priamu životnú skúsenosť z toho, ako sa dá žiť aj bez peňazí a najesť sa napríklad z kontajnerových potravín, sa osobne podelí známy nemecký aktivista Raphael Fellmer, ktorý svoje zážitky popísal aj v knihe Život bez peňazí.

Generálny partner Ekotopfilmu, ktorými sú po prvý raz Pivovary Topvar, predstaví na festivale prostredníctvom filmov svoj nový program Prosperita, ktorý tvorí päť svetov, zameraných na šetrenie vodou, energiou, znižovanie odpadov, podporu malých podnikov a zodpovednú konzumáciu alkoholu.

Päť dní, ktoré inšpirujú
Samotný festival ponúka množstvo sprievodných akcii pre všetky vekové kategórie. Pivovary Topvar predstavia v stredu 22. októbra Trh nápadov na prosperitu. Ak máte nápad na vlastné podnikanie v gastronómii alebo v tejto oblasti už podnikáte, príďte si po rady, ako môžete prosperovať a získajte skúsenosti od tých, ktorým sa to už darí. Navyše je pre zaujímavý nápad pripravený aj štartovací balíček na jeho uskutočnenie.

Vedeli by ste v kritickej situácii poskytnúť prvú pomoc? Ak nie, príďte na pútavú prednášku uznávaného doktora Viliama Dobiáša. Fungovanie zákutí ľudského mozgu je pre vedcov stále záhadou. O mozgu sa dozviete viac na prednáške s hosťami Norbertom Žilkom a Tomášom Hromadkom z Nadácie Memory.
Zdravá výživa je už pár rokov aktuálnou témou. O tom, ako sú na tom Slováci a či jeme zdravo, príde porozprávať MUDr. Iveta Trusková z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Vo Food zóne budú môcť milovníci kávy degustovať 100 % organickú kávu z Ekvádoru s názvom Power Coffee. Zdravé recepty zo svojej kuchyne pripraví vychytená kuchárka Henrieta Peškovičová.
Vo filmovej sále Prosperita sa budú premietať dokumenty a následne diskutovať s tvorcami.
V Sale zóne sú pripravené prezentácie eko produktov ako sú Ekoheart kefky, Organic shop predstaví exotické plodiny a semienka, firma Zepter ukáže čističky vzduchu, vody a Eco produkt ponúkne pestrú škálu svojich eko výrobkov, ktoré si na mieste budete môcť kúpiť.

V spolupráci so Slovnaftom sme pre vás pripravili možnosť priniesť použitý kuchynský olej. Ten sa totiž dá oveľa efektívnejšie využiť!
Aj vám sa v skriniach povaľujú staré mobily? Doneste nám ich! Zber starých telefónov je dlhodobou iniciatívou Orangeu, ktorou sa snaží spätne získať a ekologicky zlikvidovať čo najväčší počet mobilov.

V spolupráci s H&M sme aj tento rok pripravili zberné boxy, do ktorých môžete priniesť svoje staré šaty, ktoré sa následne zrecyklujú.
Do projektu Free Food sa môžu zapojiť vsetci návštevníci tým, že na festival prinesú potraviny z domu, ktoré poputujú do rodín, kde je ich nedostatok. Spustíme aj veľké upratovanie zastávok MHD v Bratislave, a to s podporou Dopravného podniku.
V Spolupráci s chránenou dielňou Manna si domov môžete odniesť spomienkové predmety na tohtoročný Ekotopfilm. Nebude chýbať ani workshop s kamerami a študentmi vysokej školy, ktorí návštevníkom ukážu, ako sa natáča dokument či pracuje s kamerou. Toto všetko a oveľa viac vás čaká v Creative zóne.
Junior zóna láka tých najmladších rôznymi hrami, súťažami, aktivitami, prednáškami, diskusiami, maľovaním či tvorením z odpadov v spolupráci so spoločnosťou ENVI-PAK. Nebude chýbať ani Olompiáda, ktorú sme pre vás pripravili spolu so spoločnosťou OLO.
Ak toho na vás bude priveľa, oddýchnuť si môžete v Chillout zóne na pohodlných Tuli vakoch.

Aj celebrity sa starajú
Životné prostredie nie je ľahostajné ani známym tváram, ktoré podporujú festival. Tento rok sa medzi ne zaradili Petra Polnišová, Milan Lasica, Ady Hajdu, Alena Heribanová, Adam Ďurica a mnohí ďalší.
Samozrejme, nebude chýbať ani tvár festivalu Adela Banášová. Ekotopfilm je známy aj v zahraničí, a dokonca nadchol aj monacké knieža Alberta II., ktorý ho takto opísal: „S dojatím si spomínam na moju návštevu festivalu v roku 2006, keď som bol poctený ocenením. Nad osobnými spomienkami stoja ciele a filozofia Ekotopfilmu, ktoré považujem za kľúčové: podeliť sa o informácie, vzdelávať a hľadať riešenia, ako aj presviedčať a apelovať. Úlohy festivalu sú veľmi dôležité. Čeliť výzvam ochrany nášho životného prostredia a potreba varovať našich súčasníkov.“
Pred rokom sa na príprave plagátu k festivalu podieľal aj svetoznámy fotograf Oliver Gast.
Po Bratislave poputuje festival do Košíc a do Žiliny. Tento rok bude Ekotopfilm výnimočným aj tým, že zavíta do viac ako 50 miest po celom Slovensku. Špeciálnym karavanom prinesie svoje filmy práve tým, ktorí nemohli byť na premietaní v Bratislave, Žiline a Košiciach.

Viac informácii nájdete na www.ekotopfilm.sk a na Facebooku.

FILMOVÝ PROGRAM EKOTOPFILM 2014

PONDELOK, 20. 10. 2014

SÁLA PROSPERITA
16:00 023
ZÁHRADY SV. GEORGA (v pôvodnom znení) UK/18´
Krátky film poukazuje na nadčasové a univerzálne záhradníctvo, v ktorom ľudia spolu pracujú a delia sa o čerstvú úrodu.

16:30 025
NA ÚTEKU SK/22´ – BESEDA K FILMU s dokumentaristom Michalom Rybanskym
Dokumentárny film je výpoveďou o živote a príkoriach kmeňa dlhokrkých žien, ktorého členovia museli utiecť pred útokmi a prenasledovaním barmskej vlády.

18.00 054
OTVÁRACÍ CEREMONIÁL – premietanie filmu HODVÁB Z MADAGASKARU USA/25´
(recepcia len na pozvánky)
Dokumentárny film o udržateľných globálnych fair-trade trhoch, ktoré pomáhajú zachovať prastaré tradície, budujú ženám sebavedomie a nezávislosť a menia budúcnosť ich detí.

19:45 104
ALI-88 (SK dabing) TAI/56´
Udržateľné hospodárenie nie je záležitosťou vládnej agendy v prírodnej rezervácii Alishan v Taiwane.

20:45 109
MENEJ JE VIAC – HRANICE RASTU A LEPŠIEHO ŽIVOTA (SK dabing) GER/52´
Existuje prosperita bez ekonomického rastu? Film hľadá po Európe príklady post- -rastovej ekonomiky.

SÁLA NADÁCIA ORANGE
16:00 129
VNÚTROZEMSKÁ DELTA DUNAJA (v pôvodnom znení) HUN/52´
Môže jedinečná flóra a fauna delty Dunaja prosperovať rovnako ako pred vybudovaním rozsiahleho vodného diela Gabčíkovo?

16:55 068
ZABIJAK V JASKYNI (SK dabing) USA/46´
Vedci úporne hľadajú liek proti epidémii, ktorá zúri v severnej Amerike a zabíja populácie netopierov.

18:00 106
ARKTICKÉ DOBRODRUŽSTVO: ZA HRANICAMI TAJGY (SK dabing) GER/45´
Arktída sa topí, ale svet je nečinný. Obyvatelia sa začali prispôsobovať novým podmienkam už dávno.

18:45 082
EKVÁDOR, SO ZAVRETÝMI OČAMI (SK dabing) ESP/19´
Ekvádor je krajina plná zmien, ktorá bojuje za svoj rozvoj. Organizácia Manos Unidas pomáha pri rozvoji miestnych komunít.

19:30
DEGUSTÁCIA A PREZENTÁCIA KVALITNEJ 100% ORGANICKEJ KÁVY POWER COFFEE

20:30 126
PLAČ MANGROVNÍKOV (SK dabing) ESP/59´
Život a kultúra ľudí ako aj osud mangrovníkov v Národnom parku Majagual na severe Ekvádora je ohrozovaný bezohľadnou činnosťou spoločnosti na veľkochov kreviet.

21:30 094
VRCH (v pôvodnom znení) CZE/23´
Krátkometrážny dokument o jedných z posledných odľahlých a archaických osád v rumunských horách.

UTOROK, 21. 10. 2014
SÁLA PROSPERITA

16:00 090
JE TO ROZVOJ, HLÚPOSŤ (v pôvodnom znení) IND/57´
Na juhovýchode Indie, v štáte Odiša, už celú dekádu umierajú v protestoch ľudia z miestnych kmeňov. Bojujú proti multimiliardovému projektu bauxitovej bane spoločnosti Vedanta.

17:00 102
HUMANEXUS (bez dialógu) USA/11´
Nástroje a technológie uľahčujú spojenie a zdieľanie s inými, ale predstavujú nové, neočakávané výzvy.

17:12 078
TIGRÍ EXPERIMENT (SK dabing) GER/29´
Keď našli v indickej džungli po tigrici dve tigrie siroty, neumiestnili ich do ZOO, ale vychovali ich lesníci a vrátili späť do divočiny. Je to prvý pokus na svete.

18:00 075
DOBRÁ SÓJA – ZLÁ SÓJA (SK dabing) GER/29´
Brazília je jedným z najväčších producentov sóje. Obrovské územia tropického pralesa ustupujú sójovým poliam.

18:30 057
HOLANDSKÝ CHALUHOVÝ BURGER (SK dabing) HOL/30´
Lissette Kreischerová a Mark Kulsdom idú do New Yorku, kde sa pohrúžia do najlepšej vegánskej kultúry na svete, aby našli najlepší recept s morskými riasami.

19:00 014
PESTOVATEĽSKÉ MESTÁ (SK dabing) USA/58´
Dokument ukazuje inšpiratívne príbehy odvážnych mestských pestovateľov, inovátorov a obyvateľov mesta, ktorí spochybňujú systém akým sa v krajine pestujú a distribuujú potraviny.

20:20 124
DOBRÝ SUSED (SK dabing) NOR/59´
Film si berie na mušku nórsku ropnú spoločnosť Statoil a jej činnosť na kanadských ropných pieskoch.

21:20 110
INKOVIA – DETI SLNKA SK/29´
Dokumentárny film rozpráva príbeh o Inkoch, o ich histórii a hodnotách, o dedičstve, ktoré nám zanechali.

SÁLA NADÁCIA ORANGE
16:00 076
SMRTIACE TAJOMSTVO SARDÍNIE (v pôvodnom znení) GER/29´
Na juhovýchode Sardínie je vojenská strelnica. Hoci patrí talianskemu ministerstvu obrany, priestor si prenajímajú aj iní členovia NATO a súkromné zbrojárske spoločnosti.

16:30 092
PARK ZVIERAT (v pôvodnom znení) ITA/9´
Hlavnou prioritou vedenia Národného parku Virunga v Kongu je ochrana prírody a za jej účelom správcovia parku vypaľujú dediny, zabíjajú mužov a znásilňujú ženy.

17:00
PREDNÁŠKA O PRVEJ POMOCI S MUDR. VILIAMOM DOBIÁŠOM

18:00
RAPHAEL FELLMER – ZAHR.HOSŤ – PREDNÁŠKA O PLYTVANÍ POTRAVINAMI

19:30 081
PRÍČINY POVODNÍ V ANGLICKU
SK/5´ – BESEDA K FILMU s rež. Štefanom Vaľom
Krátky dokument o príčinách povodní prináša jasné dôkazy o tom, že na vine nie sú extrémne zrážky v krajine, ale nesprávny spôsob hospodárenia na poľnohospodárskej pôde.

20:30 093
POLÁRNIK (režisér Pavol Barabáš) SK/55´
Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente.

21:30 077
KRÁĽOVSTVO LEOPARDA SNEŽNÉHO (v pôvodnom znení) GER/29´
Počas éry ZSSR mohli štátni poľovníci legálne loviť leopardov snežných. Po rozpade ZSSR veľa z nich stratilo prácu a stali sa z nich pytliaci, ktorí naďalej šelmy lovia a znižujú ich ohrozené stavy.

STREDA, 22. 10. 2014
SÁLA PROSPERITA

16:00 089
MIKROBOMBY (bez dialógu) RUS/5´
Každý kus nebezpečného odpadu: baterka, lampa, kus umelej hmoty sú pre prírodu ako malé mikrobomby.

16:05 065
NATURE: PAPAGÁJE DÔVERNE (v pôvodnom znení) USA/56´
Exotická krása, šokujúca inteligencia a vyspelé jazykové zručnosti z nich urobili obľúbených domácich miláčikov.

17:05 119
HYBNÁ SILA ZMENY (SK dabing) GER/22´
Hybná sila zmeny je iniciatíva, ktorej úlohou je zviditeľňovať obrovské hnutie aktivít, ktoré smerujú svet k vysoko odolnej a nízko uhlíkovej budúcnosti.

18:00
PREDNÁŠKA SPOLOČNOSTI PIVOVARY TOPVAR

20:00 026
AKO SVETLUŠKY (SK dabing) ITA/44´
Film je výpoveďou troch žien, ktorým výstavba priehrad v Čile zničila alebo ešte len negatívne ovplyvní život.

20:45 111
KOSTARIKA. KEĎ SA POVIE PURA VIDA SK/18´
Dokumentárny film predstavuje krásy krajiny, spôsob života a hodnoty domácich obyvateľov.

21:05 063
VIETOR Z EURÓPY (SK dabing) GER/52´
Zaujímavý dokumentárny film pátra po tom, či môžu byť lode v budúcnosti poháňané veternou energiou.

SÁLA NADÁCIA ORANGE
16:00
PREDNÁŠKA NADÁCIE MEMORY – „LUDSKÝ MOZOG V PAĽBE POZNANIA“

17:00
PREDNÁŠKA ÚVZ – MUDR. TRUSKOVÁ – „VÝŽIVA Z POHĽADU VEREJNÉHO ZDRAVOTNĆTVA V SR

18:00 038
NA SALAŠI PASTIERSKA SK/16´
Film, ktorý rozpráva o celoročnom dianí na salaši Pastierska v Bobroveckom chotári nie je určený len pre deti.

18:20 064
ČERVENÝ PRÍLIV (SK dabing) USA/4´
Americká vláda vyvinula systém, ktorý varuje návštevníkov pláží pred rizikom tzv. červeného prílivu.

18:25 052
ZÁHADY OCEÁNU (SK dabing) USA/58´
Každú sobotu sa Jeff Corwin pridáva k odborníkom z Georgia Aquarium a odhaľuje tajomstvá hlbočiny.

19:30 116
ZÁCHRANA LOSKUTÁKA Z NIASU SK/21´
Len niekoľkým druhom vtákov hrozí vyhynutie počas našej generácie – jedným z nich je beo posvätný, najväčší druh bea na planéte.

20:10 018
VELIKÁNI (SK dabing) ESP/59´
Severoafričan a Andalúzan, zberači korku, každý z opačnej strany úžiny, majú spoločného viac ako si myslia.

21:10 073
VZÁCNE ZEMINY (SK dabing) GER/52´
Ťažba vzácnych minerálov znamená znečistenie, rádioaktivitu a zničenú krajinu.

ŠTVRTOK, 23. 10. 2014
SÁLA PROSPERITA
16:00 009
DUŠE (v pôvodnom znení) ROM/48´
Nielenže sme skrotili psov a mačky, dokonca sme im dali mená, duše a osobnosti. A teraz musíme riešiť problém opustených zvierat.

16:50 001
POVEDALI PASTIERI (v pôvodnom znení) FIN/6 ´
Nostalgia, rodové úlohy a túžby pastierov v tadžikistanskom Pamíre vedú k poznaniu ako sme si vlastne podobní.

17:00 096
AMCHI (v pôvodnom znení) TUR/60´
Film sa zaoberá otázkou budúcnosti tradičných lekárov v Himalájach, tzv. amchi, pretože tradícii hrozí zánik.

18:00 135
HYDRAULICKÁ OCHRANA PODZEMNÝCH VÔD SLOVNAFT SK/13´
Hydraulická ochrana podzemných vôd Slovnaft je unikátnym systémom ochrany podzemných vôd Žitného ostrova, najväčšej prirodzenej zásobárne pitnej vody v Strednej Európe.

18:15 040
VLČIE HORY SK/48´
Príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, na pomedzí Slovenska, Poľska a Ukrajiny, v minulosti známa ako ,,Vlčie hory´´.

19:10 053
ĽAHKÉ AKO VODA (SK dabing) USA/58´
Zoznámte sa s vizionárskym architektom, ktorý stavia plávajúce školy v Bangladéši, aby zmenil frontovú líniu klimatických zmien na vzdelávajúcu sa komunitu.

20:10 058
BUDOVANIE SOČI (v pôvodnom znení) GER/73´
Časozberný dokument o budovaní olympijského mesta v Soči.

21:30 049
BELA VISTA (v pôvodnom znení) POR/30´
Dokumentárny kontemplatívny film bez slov, ktorý zaznamenáva jeden deň v setúbalskej obytnej štvrti Bela Vista na juhu Portugalska.

SÁLA NADÁCIA ORANGE
16:00 069
POKUS O ZÁCHRANU SVETA (v pôvodnom znení) USA/46´
Objavte ako bojoval Dr. Jonas Salk, nadácia March of Dimes a odhodlaný národ proti detskej obrne v USA.

17:00 134
JUŽNÝ SUDÁN SK/26´ PREDNÁŠKA OZ DVOJFAREBNÝ SVET
Dokument mapuje miesta slovenských misií v najmladšej krajine sveta. Zisťuje motiváciu mladých ľudí pracovať v ťažkých podmienkach počas vojny, hladomoru a epidémií smrtiacich chorôb.

19:00 113
HĽADANIE ENERGIE (SK dabing) USA/10´
Štyri milióny Indov žijú mimo elektrickej siete a sú odhodlaní zachrániť svoj domov, ktorým je vzácne svetové dedičstvo UNESCO, trvalo udržateľným spôsobom života.

19:10 032
TERRA X: EXPEDÍCIA NEMECKO:
CESTOVANIE V ČASE 500 MILIÓNMI ROKOV (ČASŤ 1) (SK dabing) GER/45´
Geologická cesta v čase skúma vývoj typickej nemeckej krajiny.

20:15 020
KĽUD V TROJUHOLNÍKU SMRTI SK/35´
Film zachytáva smutno-smiešnu snahu divadla KĽUD bojovať so znečistením životného prostredia v obci Kladzany, nachádzajúcej sa v strede výrazne znečistenej oblasti na východnom Slovensku nazývanej trojuholník smrti.

20:50 066
NATURE: ORIGINÁLNY DUKUMENT (v pôvodnom znení) USA/56´
Vzlietnite k oblohe s kačicami zelenokrídlimi, ponorte sa s potápnicami bielolícimi. Prajeme nefalšovaný vtáčí zážitok.

PIATOK, 24. 10. 2014
SÁLA PROSPERITA

16:00 070
ZA SEKVOJOVOU OPONOU ( v pôvodnom znení) BEL/67´
Úchvatná cesta tmavým a tajuplným sekvojovým lesom, ktorý ohrozuje nadmerná ťažba a prežitie tohto jedinečného ekosystému visí na vlásku.

17:10 067
NATURE: SÚKROMNÝ ŽIVOT VYSOKEJ ZVERI (v pôvodnom znení) USA/56´
Z našich kuchynských okien vidíme srnky ohrýzať naše záhradky, ale ako dobre poznáme našich susedov z prírody?

18:20 044
DIsSOLVE (SK dabing) USA/15´
Environmentálny neziskový sektor bol vždy ťažký z pohľadu získavania financií, často prežíval len vďaka šľachetnosti dobrovoľníkov.

18:40 083
BIZNIS (bez dialógu) RUS/18´
Kontemplatívny dokument bez slov o rybároch a ekológii na Bajkalskom jazere.

19:00 060
PARVAR (v pôvodnom znení) IRAN/60´
Dokumentárny film o flóre a faune chránenej krajinnej oblasti Parvar na severe Semnanskej provincie v Iráne.

20:00 027
PÁR OTÁZOK 2 ĽUDIA (v pôvodnom znení) BUL/17´
Film ukazuje dvoch ľudí pri ich každodennej rutine. Sú len dvomi protikladmi alebo dve možné tváre jednej postavy?

20:20 128
TÚLAJ SA, ČUDUJ SA, DIVOČINA (v pôvodnom znení) USA/59´
Dokument, ktorý sleduje bostonské mestské parky a lesoparky a vyzdvihuje ich dôležitosť z trvalo udržateľného hľadiska v našom čoraz pretechnizovanejšom svete.

21:20 037
NA KRÍDLACH (v pôvodnom znení, AJ titulky) BUL/40´
Vydajte sa na vzrušujúcu cestu úchvatným svetom vtákov na juhovýchode nášho kontinentu (Španielsko).

SÁLA NADÁCIA ORANGE
16:00 033
ZDF ZOOM: KRVAVÉ BANE – ČISTÉ PENIAZE – ŠPINAVÝ OBCHOD S UHLÍM
(v pôvodnom znení, AJ titulky) GER/44´
Odkiaľ je uhlie, ktoré sa spaľuje v Nemecku?

17:00
PREDNÁŠKA S OLO a APOH – „ROZPRÁVAJME O ODPADE“

19:00 085
INÝMI OČAMI (v pôvodnom znení) GER/57´
Film rozpráva šesť príbehov ľudí a ich koní a odhaľuje dôležitosť každého jedného kontaktu.

20:00 087
BEKENDOR (v pôvodnom znení) UKR/30´
Film zachytáva zvláštny svet rybárskej dediny Bekendor (Ukrajina) s jej každodennými radosťami a starosťami, každodenným zápasom s morom.

20:30 133
ZÁPAD SLNKA NAD SELUNGOM (v pôvodnom znení) UK/31´
Z hlbokého pralesa Bornea, z malej dedinky, pochádza inšpiratívny príbeh o láske, slobode a spolupatričnosti

21:05 021
ROZSIEVAČ (v pôvodnom znení) POL/52´
Hlavným protagonistom dokumentu je obyvateľ mesta Bielsk Podlaski, Doroteusz Fionik, ktorý za svoje najdôležitejšie poslanie považuje rozsievanie duchovného a materiálneho kultúrneho bohatstva podleských Bielorusov.

LCD televízor v CHILLOUT ZÓNE
16:00 036
KORÁLIKY NÁDEJE: DVA PRÍBEHY MASAJSKÝCH ŽIEN (v pôvodnom znení) USA/20´
Dokumentárny film o domácom násilí a túžbe žien z kmeňa Masajov z centrálnej Tanzánie po vzdelaní.

16:20 051
NÍZKONÁKLADOVÉ MASY (v pôvodnom znení) ITA/72´
Ako sa zmenilo cestovanie od vzniku nízkonákladoviek a sociálnych sietí. Cesta do myslí cestovateľov nášho storočia, ktorú vedú antropológovia.

17:35 088
SPEV KVETU (v pôvodnom znení) BEL/61´
Ropný priemysel ohrozuje životy obyvateľov amazonského regiónu Sarayaku, ktorí vedú neúnavný boj o svoje prežitie.

18:40 100
SPÄŤ DO PRÍRODY S CVIČENÍM (v pôvodnom znení) GRE/29´
Vyberte sa s nami na výlet do hôr, k riekam, moriam, jazerám, na vidiek a do miest (Atén, Solúna).

19:20 105
JÁN SOKOLIAR (v pôvodnom znení) POL/25´
Poľský farmár a sokoliar Janek Zdanowicz má obavy o svoje hospodárstvo, pretože v blízkosti chcú stavať veterné turbíny. Budú znamenať koniec nielen jeho vášni, ale nezvratne poškodia jedinečný život v prírode a nedotknutú krajinu v regióne Suwalki.