Zaujímavosti na Slovensku. Toto ste určite nevedeli!

0
4705

Myslíte si, že o Slovensku viete už všetko? Hoci sme malá krajina, ale nejeden turista alebo zahraničný návštevník povie, že toľko rôznorodosti na tak malej ploche ešte nevidel. Každý určite pozná Spišský hrad, Dóm sv. Alžbety a drevenice v Čičmanoch. Ale aj ostatné mestá, aj tie najmenšie, majú naozaj čo ponúknuť, len turistické príručky a cestovné kancelárie o tom toľko nehovoria. Tak schválne, koľko z týchto vecí ste ešte nevideli? Alebo o nich ani len netušili?

destinacie na Slovensku clanok

Jediný zachovaný veterný mlyn

Nachádza sa v Holíči a bol postavený v 19. storočí. Je to valcovitá trojpodlažná stavba, ktorá sa približuje k typickým holandským mlynom.

Korytnačka močiarna

Vedeli ste, že aj na Slovensku voľne žijú korytnačky? Korytnačka močiarna je jediná korytnačka, ktorá pôvodne žije na svojom území a patrí medzi chránený druh. Len na východnom Slovensku sa dokázateľne sama rozmnožuje. V iných lokalitách sa vyskytujú len náhodne s nejasným pôvodom (pravdepodobne z chovnej stanice).

Najväčší drevený kostol

Artikulárne kostoly sú rarita, pretože pri ich stavbe neboli použité žiadne kovové klince. Len drevo. Jeden z najväčších drevených kostolov sa nachádza v malej dedinke na Liptove – Svätý Kríž.

Platanový háj

V zámockom parku v Hlohovci sa nachádza výnimočný sad. Rastie v ňom niekoľko desiatok vzácnych platanov – špecifických drevín, ktoré majú vysoký vek (aj dvesto rokov), obvod kmeňa 5 m a sú viazané k podzemnej vode, ktorá sa nachádza pod Hlohovcom. Tento háj patrí k najväčším v strednej Európe!

Zaujimavosti na Slovensku clanok

Orloj

Nielen ten pražský, ale aj slovenský orloj patrí medzi slovenské TOP. Je to jediný a prvý orloj na Slovensku, ktorého astronomický mechanizmus – astroláb – bol navrhnutý konkrétne pre geografickú polohu Starej Bystrice, kde je umiestnený.

Kelti na Slovensku

Aj k nám v minulosti zavítala keltská kultúra, ktorej pozostatky môžeme vidieť v Archeoskanzene pri Liptovskej Mare.

Naše „šampanské“

Šumivé víno Hubert je prvým produktom v Európe, ktorý sa začal vyrábať podľa originálnej receptúry priamo zo Champagne už v roku 1825. Všetko mal na svedomí mladý vojak Johann Hubert, ktorý sa na ceste domov z vojny vracal cez Slovensko, kde sa zaľúbil do slečny Paulíny.

Zoznam by ešte mohol pokračovať donekonečna, pretože naše „srdce Európy“ je výnimočné!

Čítajte aj:

Skromné, no očarujúce: Vyberte sa k najkrajším slovenským vodopádom

Aj na Slovensku nájdeme veľa zaujímavých miest. Kam sa vybrať na dovolenku?

Thajsko úplne zatvára časť obľúbených ostrovov. Takto sa chce chrániť pred prívalom turistov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ