Turecká Egejská riviéra a letovisko Kusadasi vám ponúkne vodu aj nákupy

0
3661

Pre bežného dovolenkára a návštevníka plážového Turecka si vybavíme Antalyu a letoviská v jej okolí. Západné pobrežie Turecka, kde slnko zapadá najčastejšie do mora, je známe ako Egejská riviéra. Ak chcete poznávať Turecko viac než doteraz, skúste to tu. Metropola regiónu Izmir s medzinárodným letiskom je dôležité obchodné centrum. Južnejšie prístavné mesto Kusadasi je letoviskom, ktoré si postupne buduje meno aj medzi slovenskými turistami, ktorý miesto navštevujú dokonca aj vlastnou dopravou autom. Pre pohodlnejších je tu ponuka cestovných kancelárií.

Kusadasi  Egejská riviéra

Egejská riviéra a Kusadasi
Mesto a celé letovisko, ktorého je mesto centrom, leží na pobreží Egejského mora a na polostrove Güvercin Ada. Tam sa nachádza zachovaná stará pevnosť, ktorá je lákadlom pre milovníkov histórie a fotografovania. V centre mesta samotného nájdete zvyšky starých hradieb a jednu z pôvodných troch hlavných vstupných brán. Do centra zavítate určite pre nákupy oblečenia, potravín, alebo za kultúrou. Mnoho reštaurácií ponúka vlastný program, živú hudbu a púšťať hudbu z magnetofónu je tu vlastne vzácnosťou. Z každej strany svietia obchody s rôznym tovarom, oblečením, šperkmi a suvenírmi.. Každý si tu vie nájsť to svoje, no rovnako tak aj počas dňa, kedy je vidieť oveľa viac z historickej časti a miestnych pamiatok.

Pevnosť  Kusadasi Egejská riviéra
Foto: hotel Pine Bay a pohľad na bazén a vlastný akvapark

Pláže a terén
V zálivoch ponúka pieskové pláže, na skalnatých výčnelkoch je nutné počítať s kamienkami, alebo kamennými útesmi. Tie sú vďačným objektom pre fotografov, veď množstvo fotografií z týchto končín, ktoré zachytávajú prírodu, kamene vo vode, borovice a lode, pochádzajú práve odtiaľto, hoci propagujú napríklad aj iné končiny. Ide o hornatý región, ktorý nie je tvorený vyslovene rovinou a tak sa stretnete s hotelmi, kde to nie je príliš ideálne pre vozíčkarov. Na druhej strane sa však každý hotel o menej pohyblivých klientov veľmi dobre stará, zabezpečuje odvoz, prípadne disponuje výťahmi priamo na pláž. Množstvo hotelov však stále využíva roviny, takže nemáte problém s presúvaním sa bez nutnosti šliapania.

Pevnosť Kusadasi Egejská riviéra
Foto: Stará pevnosť na polostrove Güvercin Ada

Voda a akvaparky
Letovisko je známe aj pre svoje akvaparky. Dokonca sa tu nachádza údajne najväčší aquapark v Turecku Adaland. Nájdete ho na miernom kopci v blízkosti hotela Pigale. V blízkosti hotela Surmeli Efez nájdete aj ďalší rozľahlý akvapark, ktorý je súčasťou hotela s celým názvom Aqua Fantasy Aquapark Hotel & SPA a absolútne vás unaví bohatým výberom toboganov a rôznych kúpeľných procedúr.

Akvapark Kusadasi Egejská riviéra
Foto:  Aqua Fantasy Aquapark Hotel & SPA, Kusadasi, by TG

Návštevníci letoviska
Kusadasi sa ešte príliš neskloňuje, teda aspoň v takej miere, ako známejšia sestra Antalya na juhu krajiny. Celé okolité pobrežie ponúka naozaj rôzne pláže, od kamienkových po až neuveriteľné jemné pieskové pláže. Každý si tu dokáže nájsť to svoje a k tomu niekoľko rozdielov oproti iným letoviskám. Pre turistov z našich končín je podstatným rozdielom klientela, ktorá mieri do týchto končín. Ruská klientela je tu v podstatne menšej miere, ako nemecká, britská, či francúzska. V hoteloch nižšej cenovej relácie je tak stretnutie s agresívnym, alebo zvláštnym správaním ruských turistov, menej pravdepodobné. Práve to je najčastejšia otázka mnohých Slovákov, Čechov a Poliakov, aj keď ani my nie sme vždy ideálni spoločníci pre iných návštevníkov hotelov. Zaujímavosťou je, že v týchto končinách vám oveľa viac pomôže angličtina, aj keď zábavné je, keď narazíte na hotel, kde im ide viac francúzština, než angličtina.

Niekoľko tipov a hoteli v Kusadasi
Pokiaľ plánujete cestu do letoviska Kusadasi a do niektorého z miestnych hotelov, pripravte sa na fakt, že sa budete nachádzať na mieste známom pre rôzne akvaparky, čisté more a turistiku prevažne zo západnej Európy.

  • Nie tak ďaleko od vás sa nachádza antické mesto Efes a aj dom Panny Márie, ktorá sa sem odsťahovala po smrti Ježiša. Mimo tieto miesta sa v meste Selcuk nachádza zachovaná stará pevnosť a hradbami, či pevnosťami to stále nekončí.
  • Pokiaľ hľadáte naozaj jemnú a čistú pieskovú pláž, zamierte so hotela Surmeli Efes, ktorý ponúka naozaj neobvykle čistú pláž s pieskom jemným ako prach. Ideálna je pre deti, pretože veľmi postupný vstup do mora neponúka príležitosť straty pevnej zeme pod nohami ešte niekoľko desiatok metrov od pláže.
  • Azda všetky hotely s vlastnou plážou ponúkajú bezplatne ležadlá aj slnečníky a so stravovaním iným ako all inclusive sa stretnete len v menších hoteloch. Mestské hotely sa vyznačujú skôr vyššími stavbami šetriacimi priestor.
  • V prípade hotela Asena, ktorý je skôr pre nenáročných turistov, nájdete bazén na streche celej stavby, z ktorej je výhľad do okolia. Pláž je tu verejná piesková.
  • Hotel Tusan Beach je zaujímavý veľmi dobrými službami a stravou, veľmi ojedinelý je miestny bazén, ktorý návštevníkom ponúka pohľad do vody z priľahlého snack baru. Cez hrubé sklo je možné pozerať na ostatných, ako sa kúpu, alebo potápajú. Pláž tohto hotela je zložená z piesku, kamenných plátov uložených hneď pri vstupe do mora, no za nimi sa už nachádza veľmi čistý a jemný piesok. Obuv do vody sa teda odporúča práve pre ten pás kamenných platní, alebo ak vám nevadia, pokojne to prejdete aj bosí.
  • Pine Bay je hotel nachádzajúci sa v súkromnej zátoke v objatí borovíc, čo aj dalo názov hotelu a miestu. Sem zavítajú určite rodiny s deťmi. je mierne na kopci, no o menej pohyblivých klientov sa stará miestna služba. Pláž na ľavo od hotela ponúka plážovú reštauráciu a ponuku vodných športov rôznych druhov. Napravo naopak nájdete menší akvapark s vodnými atrakciami.