Tipy na letnú turistiku po Slovensku: Vyberte sa na vrcholy hôr aj do pralesa!

0
4099

Milujete výhľady na naše končiare, riadnu „makačku“ do kopca a ten úžasný pocit výhry, keď zdoláte vrchol? Je pre vás leto ideálnym obdobím na turistiku, kde si môžete užívať ticho prírody od skorého rána do neskorej noci? Tu je pár tipov, kde sa v lete môžete vybrať.

tipy na letnu turistiku

Jasná – poľovníckym chodníkom k Jaskyni mŕtvych netopierov

Náročná, 8-kilometrová túra, ktorá poriadne preverí vašu kondičku. Vystúpite z lanovky na kosodrevine a odtiaľ postupne smerujete k Jaskyni mŕtvych netopierov. A potom je len na vás, či si vyberiete cestu späť cez dolinu Trangoška alebo cez Ďumbier a Chopok.

Slanecký hrad

Aj na pomerne rovinatom východe sa dajú nájsť krásne miesta, ktoré potešia oči aj dušu. Takým miestom je túra na zrúcaninu Slaneckého hradu. Cesta hore vedie cez veľký listnatý les, kde sa v lete dá nájsť veľa húb a tiež uvidíte roztrúsené vojenské bunkre. A keď budete v cieli, vojdite do zrúcaniny a kochajte sa mohutnosťou hradu a úchvatnými výhľadmi na okolie.

Badínsky prales

Áno! Aj na Slovensku máme prales! A to nie hocijaký! Je to najstaršie chránené územie v našej krajine a raz ho dokonca navštívil aj princ Charles pre vzácne bresty, ktoré tu rastú. Prales je plný „adrenalínu“, pripravte sa na podliezanie, preliezanie a prekračovanie spadnutých kmeňov. To je niečo pre vašich malých divochov! Badínsky prales nájdete v Banskobystrickom kraji.

Kamenné more

Ďalšia slovenská rarita, ktorú nájdete vo Vyhniach. Môžete sa tešiť na vzácne geomorfologické územie zo samých balvanov.

tipy na letnu turistiku clanok

Kvačianska dolina

Keď zavítate na Liptov, nevynechajte Kvačiansku dolinu. Je to príjemná túra -– prechádzka popri skalách a lese, ktorá končí pri starom vodnom mlyne. Vodný mlyn stále funguje a dokonca je obývaný. Ocitnete sa v inom svete, kde čas plynie pomaly, kde počujete len potok a otáčajúce sa koleso. A čo je výnimočné – do mlynu môžete vojsť a prezrieť si ho zvnútra aj s komentármi domácich.

Sivý vrch

Pri Zuberci sa nachádza tzv. Mestečko, pretože početné skalnaté útvary vyzerajú z vtáčej perspektívy ako malé mesto. Výstup vám možno skomplikujú reťaze, ale keď sa premôžete a vyleziete až hore, naskytne sa vám široká panoráma na Liptov, Oravu a Poľsko.

Tak si obujte topánky, zoberte ruksak, nejakého priateľa alebo rodinu a šup do hôr!

Čítajte aj:

Zaujímavosti na Slovensku. Toto ste určite nevedeli!

Jediný 7-hviezdičkový hotel na svete! Dovolenkový luxus zvaný Burj al Arab

Spoznajte s nami TO NAJ vo Viedni!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ