Tip na nezvyčajnú dovolenku: Libanon

0
2779

Libanon, krajina ležiaca vo východnom Stredomorí, je skvelým miestom pre strávenie dovolenky. Tým z vás, ktorí túžia po trocha exotickejšom výlete určite ulahodí. Táto pomerne malá krajina v sebe spája bohaté možnosti, ako uspokojiť návštevníkov rôznych vekových kategórií a s rôznymi záujmami.
História tejto oblasti sa začala písať už dávno a mnohé antické kultúry tu zanechali obrovské množstvo pamiatok. Či už sa zaujímate o ruiny antických chrámov a miest alebo stredoveké križiacke a islamské pamiatky, v oboch prípadoch si prídete na svoje.

Ak nie ste milovníkmi histórie, možno vás nadchne atmosféra arabského trhoviska, či vône a chute miestnej kuchyne. V prípade, že ani jedno ani druhé pre vás nie je dostatočne živé a dali by ste skôr prednosť zábave, Libanon vás nesklame ani tak. Libanon ako krajina je na pomedzí medzi arabskou a západnou kultúrou. Miestni sa radi bavia a za zábavou sem chodí veľa ľudí aj zo zahraničia. Možno sú pláže cez deň len opaľovanie na slnku a kúpanie sa v mori, no v noci sa mnohé z nich menia na veľké párty, ktoré stojí za to navštíviť.
Hlavné mesto krajiny, Bejrút, si v minulosti získalo prívlastok Paríž Blízkeho východu a nezískalo ho len tak pre nič za nič. Jednak sa tu konávali svetové módne výstavy, no centrum mesta je známe aj vychytenými ulicami s množstvom barov a nočných klubov. V nočnom Bejrúte miestami zabúdate, že ste na Blízkom východe, i keď kus tejto atmosféry si mesto zachováva.
Vývoj krajiny sa zastavil na dlhú dobu, kvôli občianskej vojne, ktorá sa tu odohrala v rokoch 1975 až 1990. Z Parížu Blízkeho východu sa stalo razom bojisko. Krajina bola zničená, tisíce ľudí umierali počas bojov a ďalší utekali. Po tom ako sa táto vojna skončila, krajina chytila nový dych. Znova sa začalo budovať, ľudia sa chceli ba
viť, užívať si života a míňať peniaze. V tomto duchu krajina napreduje ďalej.
V tejto krajine si určite každý príde na svoje. Vďaka svojej pomerne malej rozlohe, všetky zaujímavé miesta ležia len pár hodín jazdy od hlavného mesta. Či už si poležíte na pláži, alebo si zalyžujete v horách s výhľadom na pláž, navštívite miesta, ktoré pamätajú na dôležité momenty našej civilizácie, alebo si užijete nádhernú prítomnosť v nočnom hlavnom meste, všetko máte ako na dlani.

Oplatí sa vidieť a zažiť:
Bejrút – hlavné mesto so svojimi obchodmi, nočnými barmi, nábrežím, Holubími útesmi
Baalbeck – ruiny jedného z najväčších rímskych chrámov
Byblos – antické, križiacke pamiatky, pláže
Týros – rímsky hipodróm
Palác Beiteddine
Plážové kluby na pobreží južne od Beirútu

Článok vychádza v spolupráci so serverom www.blizkyvychod.eu kde samozrejme nájdete podrobnejšie informácie ako aj viacero ďalších článkov na zaujímavé témy.