Čína, dovolenková destinácia pre náročnejších

0
2317

Čína nie je u Slovákov príliš známa dovolenková destinácia. Práve fakt, že Slovensko nemá more mnohých núti vyberať zájazdy práve k pobrežiu. Čína však more má a predsa ak turistov láka, nebývajú to miesta na pobreží. Disponuje neuveriteľnými krásami po takmer celom svojom území. Prírodné, historické aj kultúrne, všetky si zaslúžia pozornosť turistov. Ale keďže nám chýbajú osobné skúsenosti, spýtali sme sa na slovenskom trhu azda toho najpovolanejšieho, CK BUBO.

Ako často sa realizujú zájazdy do Číny?
Čína je obrovská krajina (tretia najväčšia na svete) a je to celoročná destinácia. Na severe Číny je sezóna od jari do jesene vrátane leta. Na juh Číny sa bežne cestuje aj v našich zimných mesiacoch.

Na slovenské pomery sú tieto zájazdy o niečo viac nákladnejšie ako osvedčená klasika Egypt, Tunisko, Grécko. Samozrejme je to aj vzdialenejšia krajina. Je o cestovanie do Číny zo strany kliento veľký záujem?
Čína sa stáva hitom. Už 18 rokov sme najväčším organizátorom ciest do Číny v SR ale od roku 2008 cítime silnejší medziročný nárast klientely. Zrejme to spôsobili olympijské hry v Pekingu v roku 2008 a EXPO v Shanghai v roku 2010, ale aj to že sme po Číne pridali nové cesty a teraz si cesty Čínou môžete spojiť s cestami do Barmy, Kirgizska, Severnej Kórey, Mongolska, Tibetu a Nepálu a pod. Navštívite tak aj Čínske pohraničie, ktoré nie je tak výstavné ale o to viac exotické.

Ide o novinku alebo o stálicu vo Vašej ponuke? Zaznamenávate nárast záujmu v niektorom období?
Píšem vyššie. Jedným z našich najpredávanejších zájazdov je Taiwan – Hong Kong – Macao – Shanghai + Veľký okruh Čínou, ktorý končí na Veľkom Čínskom múre na severe krajiny. Tento realizujeme od apríla do novembra.
Na budúci rok pripravujeme 6 dňové zájazdy do okolia Pekingu, ktorých cena bude extrémne nízka. Poletí sa najväčším lietadlom sveta Airbusom A 380.

Prečo ste sa rozhodli ponúkať Čínu?
Čína, India, USA, Rusko …to nie sú iba krajiny, ale samostatné kontinenty. Človek by ich mal aspoň raz navštíviť a urobiť si vlastný názor. Čína to je ohromná stará kultúra ale aj najmodernejšia súčasnosť. Čína prekvapuje každým rokom a aj nás ktorí ju navštevujeme tak často. Ja som z Pekingu doletel predvčerom. Osobne som tu nebol 3 roky a ako keby som navštívil nové mesto. Pristál som podľa mňa na najkrajšom letiskovom termináli sveta (tretí terminál), prezrel som si „Vtáčie hniezdo“ a „Vodnú kocku“ v olympijskom komplexe ako aj novučičkú hypermodernú budovu opery v centre mesta. Tie stavby konkurujú opere v Sydney či Oslo a opäť iba snímam klobúk. Tento raz som bol na vzdialenejšom Čínskom múre z ktorého som dole zletel asi za 15 minút na železných sánkach – bola to taká pekná adrenalínová vsuvka. K pekinskej kačke som ochutnal polievku so žraločích plutiev a krevety v mede a keďže bola sezóna tak aj gaštany s zelerom. Ráno som si potom zacvičil Thai-chi na Uhoľnom vrchu tak ako kedysi a opäť sa mi zdalo, že som doma v meste ktoré tak dobre poznám. Tento park severne od Zakázaného mesta sa už 1000 rokov prakticky nemení. Čínu musíte jednoducho vidieť! A raz nestačí.

Z rôznych čínskych filmov nemá človek príliš dobrú predstavu o kriminalite, miestnom živote a pomeroch. Vo filmoch, prípadne v zahraničných reportážach je skôr prezentovaná stránka kriminality a chudoby. Na druhej strane tiež je časté vidieť buď husto preľudnené ulice, chaos a ruch, alebo prekrásna príroda, zelené kopce a pokoj. Je Čína naozaj taká chaotická?
..Čína je naozaj veľmi rôznorodá. Obrovská, väčšia než si dokážeme my na malom Slovensku predstaviť. Púšte severozápadu, zasnežené veľhory Tibetu, džungle Yunanu, nádherné veľké rieky… Prejsť Čínu sám nie je problém. Odporúčam však investovať do sprievodcu, ktorý je istotne luxusom, ale práve tento človek ktorý je tu doma Vám dokláže ukázať veci, ktoré sami nemáte šancu objaviť. Takto ten škaredý chaos pochopíte a uvidíte tu krásu, ktorá tu je + je to aj oveľa bezpečnejšie.

Dotýka sa turizmu a turistov komunistická vláda krajiny? Sú turisti niečím obmedzení?
Po smrti Maa si veľa ľudí vydýchlo. Teror, ktorým vládol v krajine ju totálne ochromil a dostal na kolená. Odvtedy sa Čína zmenila a mení sa každým rokom, uvoľňuje sa. Musíte mať však naďalej povolenia, hlavne do určitých regiónov. Číňania taktiež uprednostňujú skupinky pred individuálmi a skupinky sa dostanú na miesta –ak majú povolenie – kam individuál nemá šancu. Aziati celkovo žijú oveľa kolektívnejšie než my, Čína o to viac. Opäť ak sprievodca týmto problémom predchádza tak to ani nespozorujete. Ak nie tak môžete byť prekvapení a ďalej Vás jednoducho nepustia. V Číne totižto veci veľmi dobre fungujú a aj byrokracia a polícia. Obísť pravidlo pre laika je nemožné.

Čo je podľa Vás to, čo je potrebné vidieť, aby človek mohol povedať, že v Číne bol a videl jej ozajstné krásy?
Neostať iba v Pekingu a Šanghaji ale vybrať sa ďalej. Treba navštíviť Si-An, mesto ktoré bolo dlhé roky hlavným mestom Číny, ale aj menej známe o to zaujímavejšie mestečká ako Chan-čou či Su-čou. Tu sa ponoríte do čajovej a hodvábnej tradície a zistíte aká je Čína vo svojej podstate.

Prečo si zvoliť Čínu oproti iným destináciám vo Vašej ponuke?
Naša planéta ma neprestáva fascinovať ako taká. Pri zájazdoch do Číny máte istotu, že za svoje peniaze dostanete top produkt. Pomer medzi cenou a vysokou kvalitou služieb je v Číne z roka na rok trendom. Stravu ponúkame vždy formou bufetových stolov, takže si každý vyberie. Keď Vás prestane baviť história máte tu najrýchlejšie vlaky sveta a futuristické obchodné domy s Rolexkami za 20 dolárov. Treba vyraziť ihneď. Iba tak. Kufor aj všetky veci si za 1/10 cenu kúpite priamo na mieste.

Na otázky nám odpovedal priamo pán riaditeľ BUBO Travel Agency, Lubos Fellner, za čo ďakujeme.