Vianočná Veľká Noc, záhradkárska pohroma a oteplenie možno až v máji

0
2221

Redakcia magazínu Zaujímavosti.net vám všetkým želá veselú vianočnú Veľkú Noc. S veľkou snehovou nádielkou si sviatočné obdobie zväčša spájame s Vianocami a nie s Veľkou Nocou. Včerajšie husté sneženie veľkých vločiek v celej Bratislave zaskočilo vodičov a ráno celý národ. Sneženie po celom Slovensku spôsobilo viacero nehôd a evokovalo najmä na sociálnych sieťach rôzne vtipné nálady a reakcie na vianočný vzhľad Veľkého Piatku. Málokto si však mimo záhradkárov a biológov uvedomuje vážny problém v našej prírode.

Veľká Noc a Snehuliak
Fotografia obľúbená na Facebooku

Záhrady a zvieratká majú problém
Záhradkári majú vážny problém. Bežný plán je taký, že v tomto čase už dávno vyrástli priesady. Papriky, rajčiny a mnoho iných má už svoje rastlinky a postupne by ich začali vysádzať do fóliovníkov a parenísk. S takýmto počasím sa však zdá, že k tomu len tak skoro nepôjde a priesady sa možno nebudú dať použiť. Taktiež úroda a iné plodiny sa oneskoria. Možno ste si tiež objednali kríky, pri nedávnom nástupe jari nakúpili stromčeky a tešili sa z prvých púčikov malých lístkov. Problém nastal minulý týždeň, kedy opäť prišli prvé mrazy, sneženie a mrazivý vietor. Problém majú aj zvieratá a hmyz. Už pri nedávnom zdanlivom nástupe jari sa začali prebúdzať niektoré druhy živočíchov a hmyzu. Hoci by to mohli odborníci poprieť, niektorí Bratislavčania sa už stihli sretnúť so štípancami od menšieho lietajúceho hmyzu. Vysoká zver hladuje, nemá dostatok potravy a v niektorých častiach Slovenska sa dostáva čoraz viac k cestám, hladom stráca plachosť a vyhľadáva aj záhrady kde olupuje kôru stromov, prípadne tie mladé časti, ktoré stihlu pučať.

Teplo možno až v máji
Vzhľadom na chladné teploty nemôžeme očakávať nástup jari príliš skoro. Otepľovať sa rýchlo nezačne a tak želáme všetkým pevné nervy, záhradkárom odhodlanie a čo najlepšiu úradu a staviteľom snehuliakov mnoho fantázie…