Práca v sirotincoch v zahraničí: Pozor na podvody, rodičia svoje deti požičiavajú aby zarobili

0
2363

Smutné oči, chudé telíčka a fakt, že dieťa nemá rodičov, pohne asi každou súcitnou dušou. Niektoré až tak, že sa rozhodnú so sirotami v Kambodži, Thajsku, Vietname alebo Indii stráviť týždeň, dva, alebo aj mesiac. Pár altruistov sa uchádza o dobrovoľníctvo v detských domovoch lebo chcú pomôcť. Nájdu sa však aj takí, ktorých viac než starostlivosť o deti bez rodín zaujíma selfíčko s dieťaťom z exotickej krajiny na sociálnej sieti.

Práca v sirotincoch v zahraničí

Ťažko povedať, kedy ľudia v rozvojových krajinách zistili, že im turisti budú ochotní platiť za “dobročinné skutky”. Miestni rodičia, ktorí majú viac detí a menej peňazí sa zase dajú ľahko zlákať na rýchly zárobok. Svoje deti preto “požičiavajú” tzv. sirotincom, kde sa prakticky nonstop striedajú dobrovoľníci z celého sveta. Práca v zahraničí láka každého, no za akú cenu?

Práca v sitorincoch

Tí sa v dobrej vôli prídu s opustenými deťmi pohrať, namaľovať si pár farebných obrázkov, zahrať im na gitare, naučiť deti angličtinu a ešte “sirotincom” za svoj pobyt zaplatia. Čo sa týka jazykov, tie sa tam deti učia stále odznova, keďže “učitelia” nemajú žiadne osnovy, knihy, ani spoločné metódy, ako im s učením jazyka pomôcť.

To, že ich študenti vedia po rokoch len pár základných slov a fráz, je detail. Horšie je to s emocionálnym vývojom detí, ktoré len čo si na nového dobrovoľníka zvyknú a vytvorí sa medzi nimi priateľské puto, cudzinec odchádza a vystrieda ho ďalší dobrovoľník. Tiež s najlepšími úmyslami pomôcť a tiež len na pár týždňov.

Otázkou teda je, kto pomáha komu? Tým, že cestovatelia navštívia falošné sirotince a štedro za to zaplatia, len predlžujú deťom ich pobyt v zariadení, ktoré bolo otvorené iba za účelom zarábania a hre s citmi.

praca v sitorincoch

Samozrejme, nie všetky sirotince v zahraničí sú podvody. Dajte si však pozor na tie, ktoré vám odoprú možnosť vedieť, kam váš príspevok pôjde, a tie, kde vám pracovníci neposkytnú informácie, odkiaľ presne deti v ich zariadení pochádzajú. Takýmto miestam sa radšej vyhnite. Nepomohli by ste tým nikomu. A už vôbec nie deťom, ktoré sú v tom úplne nevinne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ