Objavte skutočnú mágiu Tádž Mahalu

0
4323

Od svojho dokončenia v 17. storočí si tento monument prešiel mnohými strasťami. V 18. storočí bol vykradnutý a v 19. storočí jeho záhrady prerástla džungľa.  Dnes je už opravený a čistý, ale práca na jeho záchrane nekončí.

Táto ikonická stavba Indie bola postavená mogulským vládcom Šáhdžahánom, moslimom. Dnes je ale India prevažne hinduistická a k moci rastie pravicová hinduistická politická strana vedená Narendrom Mojim. Jeden zo straníkov označil Tádž Mahal za škvrnu postavenú zradcami. Ďalší nepodložene tvrdia, že to pôvodne bol hinduistický chrám.

Ebba Koch, rakúsky odborník, ktorý strávil 45 rokov štúdiom mogulskej architektúry, tvrdí, že sa momentálnych útokov neobáva. „Tádž Mahal má svoju vlastnú moc.“

Šáhdžahán postavil Tádž Mahal ako hrobku pre svoju milovanú ženu Mumtázmahal. Nie je to prvá ani najväčšia mogulská hrobka, ale považuje sa za najkrajšiu a najromantickejšiu.

Living vicariously with Taj Mahal #DefineAlpha

A post shared by Define Alpha (@definealpha) on

Najväčšou nespravodlivosťou pre tento monument však nie sú nepríjemné výroky, ale všeobecná domnienka, že Tádž Mahal je len jedna stavba na okraji jazierka. Mauzóleum je samozrejme jeho centrom, ale tento komplex je obrovským objektom, ktorý bol pôvodne dlhý až kilometer. Obsahuje ďalšie budovy, ako mešitu, a z komplexu asi najmenej známu, a pritom úžasne očarujúcu záhradu. Jedná sa o veľmi symbolický priestor, ktorý je precízne tvarovaný tak, aby vyvolával predstavu raja v posmrtnom živote.

Hlavnou osou vedie vodný kanál naprieč pretnutý druhotným kanálom. Pôvodne boli používané na zavlažovanie záhrady, no neskôr tieto kanály začali symbolizovať štyri rajské rieky Koránu.

Mogulské záhrady sú týmito kanálmi rozdelené na 4 kvadranty, ktoré sa ďalej delia na menšie geometrické časti. Po tomto prvotnom precíznom rozdelení sa však záhrady stávajú priam ihriskom pre zmysly. Zobrazujú, že niečo posvätné môže dávať rozkoš. Vône kvetov, zurčiaca voda, všetky elementy mali ľuďom priniesť krásu a miesto na odpočinok.

Väčšina slávnych mogulských záhrad je dnes už zničená a Tádž Mahal je jedným z posledných miest, kde sa dajú vidieť. Najväčšou hrozbou pre jeho pokračujúcu existenciu je rozliehajúce sa mesto.

Všetko ale nie je stratené. Humájúnová hrobka v Naí Dillí je žiariacim príkladom toho, čo sa dá dosiahnuť. Jej obrovský záhradný komplex sa postupne vracia do stavu, v akom bol počas rokov svojej slávy. Kvôli oprave bolo odvezených cez 4000 kamiónov nánosov usadenín a majstri znovu ručne vyrezali 3500 metrov obrúb a zrekonštruovali 50 stavieb. Záhradníci vysadili cez 3000 stromov a znovu spojazdnili hydraulický systém závlahy. Taktiež sa pripravuje nové múzeum, kde sa návštevníci budú môcť dozvedieť o mogulskej architektúre a remeslách.

Tieto zmeny už teraz zdesaťnásobili počet návštevníkov a očakáva sa, že v budúcnosti môže pritiahnuť viac návštevníkov, než Tádž Mahal. Pripomína to časy, keď záhrady Tádž Mahalu očarili v 19. storočí mnohých ľudí zo západu a jasne to ukazuje, aká dôležitá je starostlivosť o kultúrne pamiatky.

Čítajte tiež:

26 turistických atrakcií, ktoré sa určite oplatí vidieť

Zabudnite na Londýn či Rím. Toto mesto má najlepší nočný život

Chcete si zlepšiť pamäť – predstavte si stenu poliatu džúsom…


Zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/design/the-real-magic-of-the-taj-mahal-a8268676.html