Návrhárka Marie Copps a Miss Earth Canada 2013 zachraňujú Arktídu

0
2512

Návrhárka Marie Copps a Miss Earth Canada 2013 Sofiya Chorniy spojili sily v ekologickom projekte na záchranu Arktídy. Návrhárka a fotografka Marie Copps pred nedávnom dokončila umeleckú fotografiu pre projekt Give Help a Chance – FASHION FOR HELP ktorého je zakladateľkou a ktorý aj pomocou módy upozorňuje na určité spoločenské témy. Tentoraz sa zamerala na tému budúcich hlbinných ropných vrtov na Arktíde. Spoločnosť Shell totiž oznámila, že sa tento rok v lete chystajú začať skúšobné vrty na Arktíde. Teraz je na aktivistoch, aby apelovali na amerického prezidenta Baracka Obamu a na verdikt udelenia, alebo neudelenia povolenia ťažby Shellu.

Marie Copps Arktída

Známy americký ekológ Bill McKibben označil Shell za jednu z najmenej zodpovedných korporátnych spoločností sveta. Tá sa už nemôže dočkať toho, až ľady na Arktíde zoslabnú, aby bolo možné spustiť prieskumné vrty. Tento počin Shellu označuje za príklad toho, ako fungujú bezohľadné záujmy dnešných korporácií, ktorých spoločným znakom je neuhasiteľná chamtivosť.
Obavy odborníkov a aktivistov, že nie je otázkou toho, či sa niečo v tejto veľmi ekologicky krehkej oblasti stane, ale kedy, je o to závažnejšie, že si všetci ešte pamätáme nedávnu ropnú katastrofu spoločnosti BP v Mexickom zálive. Podľa informácií a odhadov Greenpeace je totiž možnosť toho, že sa ropná nehoda vyskytne, extrémne vysoká. Dokonca až 75 percent. Súčasná infraštruktúra nie je adekvátne pripravená krízovú situáciu na Arktíde riešiť.

Maria Copps a Miss Earth CanadaMaria Copps a Miss Earth Canada

Umelecká fotografia stvorila „Kráľovnú Arktídy“ a tá sa vo svojom zlom sne ocitla uprostred ropnej havárie. Obklopená tromi ľadovými medveďmi, kráľovná Arktídy sa ocitla v beznádeji a zúfalstve. „Pevne veríme, že ani ľadové medvede a iné voľne žijúce zvieratá v tejto oblasti nebudú nútené zažiť podobnú katastrofálnu situáciu a prekrásna Arktída zostane čistá a nedotknutá ropnými spoločnosťami, ktoré majú plány začať ťažiť ropu v tejto vzácnej oblasti.“ povedala autorka.
„Celý kostým kráľovnej a post-produkcia trvala takmer 400 hodín a my spoločne s Miss Earth Canada 2013 Sofiyou Chorniy dúfame, že budeme môcť aspoň trochu prispieť k všeobecnému povedomiu o tom, k čomu sa spoločnosť Shell chystá. Umenie má jednu pozoruhodnú silu, je schopné vrhnúť svetlo na niečo, čomu sme zatiaľ nevenovali žiadnu pozornosť. Naším cieľom je prispieť našou umeleckou fotografiou k tomu, aby ľudia tejto téme venovali aspoň malú pozornosť a začali o možných rizikách premýšľať. Všetci sa môžeme zapojiť aspoň tým, že podpíšeme petíciu.

Maria Copps a Miss Earth CanadaMaria Copps a Miss Earth Canada

Celý projekt vznikol na základe cesty britskej herečky Emmy Thompson, ktorá Arktídu navštívila v minulom roku. Osobne som bola veľmi potešená, že Miss Earth Canada Sifiya Chorniy so spoluprácou súhlasila. Fotografia sa nedávno dostala do galérie „Your Art for the Arctic“ na Facebookovej stránke Save the Arctic, ktorú spravuje Greenpeace. Tí ju uverejnili ako oslavu toho, že ich komunita zástancov na tejto sociálnej sieti prekročila prvý milión. Umelci z celého sveta mali možnosť prispieť svojimi umeleckými dielami do tejto galérie a som veľmi rada, že môžeme byť jedným z nich.“ doplnila fotografka.

Po celom svete sa k petícii proti hlbinným vrtom na Arktíde pridalo už vyše 6 miliónov ľudí a zostáva dúfať, že oblasť Arktídy zostane ekologickej katastrofe ušetrená a že spoločnosť Shell povolenie ťažby ropy od americkej vlády nedostane. Spoločná sila aktivistov pomohla v minulosti predísť už mnohým ekologickým katastrofám. Ak sa nájdu múdri ľudia, potom nenechajú túto situáciu dôjsť do krajných medzí a zdravý rozum zvíťazí nad silou korporátnej.

Petícia online:
https://www.savethearctic.org

Tím ľudí:
Fotografie a kostým kráľovnej – Marie Copps
Kreatívna riaditeľka – Michelle Aristocrat
Modelka – Sofiya Chorniy – Miss Earth Canada 2013
Make- up, vlasy, manikúra – Valentina Dang
Make- up poskytla MarieNatie Cosmetics
Fotografie prírody – Getty Images

Post-produkcia – Marie Copps