Luhačovické minerálne pramene: najznámejším je Vincentka

0
5718

Luhačovice sú jedným z najznámejších českých kúpeľných miest pre Slovákov nepochybne svojou polohou, ale aj príjemnými službami a ľuďmi, ktorí v jednotlivých zariadeniach pracujú. Luhačovice ťažia zo svojej kúpeľnej histórie a prírodnému bohatstvu v podobe minerálnych prameňov. Nie je to totiž len Vincentka, ktorá kúpele preslávila, ale aj niekoľko ďalších prameňov.

luhačovice, Vincentka

Vincentka

Vincentka je najznámejším minerálnym prameňom Luhačovíc, ktorý sa vyváža aj na Slovensko v sklenených fľašiach. Využitie má v medicíne pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, používa sa pri inhaláciách a pri pitnej kúre. Vincentka je známa od roku 1680, kedy sa jej hovorilo Hlavný prameň. to preto, že v okolí poznali aj mnohé iné. Svoj terajší názov nesie od 18. storočia. Obsahuje kyselinu boritú, fluoridy a bárium. Je jediným prameňom, ktorý je krytý v samostatnej budove. Návštevníci si môžu načerpať minerálnu vodu aj sami a na výber majú studený a ohrievaný prameň. Vlastné fľaše sú povolené v obmedzenom množstve a len pri zdroji celkom na ľavo. Pravé sú vyhradené pre ľudí, ktorí si prišli prameň vychutnať s vlastnými pohárikmi, čo je kúpeľným zvykom. Vyrábajú sa z nej aj ďalšie výrobky, ako krémy, sirupy, nosné kvapky, zubné pasty a ďalšie výrobky. Nájdete ho oproti spoločenskému domu v kúpeľnom centre pri krytej promenáde s obchodmi. Na pravo od budovy z čelnej strany sa nachádzajú toalety.
GPS: 49.107410, 17.762949

Amandka

V blízkosti Vincentky sa v promenáde nachádza ďalší prameň, ktorý už nie je dostupný. Volá sa Amandka a v minulosti sa volal Slaný, alebo Bublavý. Posledných 20 rokov však už nemá takú silu a na povrch nevyviera. Nemá využitie a nie je tak prístupný verejnosti.
GPS: 49.106820, 17.762568

Ottovka

Ottovka je obľúbeným prameňom, v okolí ktorého sa dá posedieť najmä vďaka lesu a zeleni. Nachádza sa oproti prameňu Dr. Šťastného, cez most po riečke Horná Olšava. Voda sa dá načerpať z dvoch miest. Kruhový pavilón s piliermi s nápisom názvu minerálneho prameňa tu bol postavený pred viac ako 80 rokmi. V ňom sa nachádza kamenný výver vyvierajúcu do hora. Slúži skôr na načerpanie do pohárikov. približne 30 metrov smerom k mestu po chodníku sa nachádza rúrka v malej stavbe, ktorá poskytuje možnosť načerpať si vodu aj do vlastných fliaš.
Voda sa používa k pitnej liečbe aj k inhaláciám. Má účinok na ochorenia zažívacieho traktu.
GPS: 49.105791, 17.758486

Luhačovice, Ottovka

Prameň Dr. Štastného

Tento prameň sa nedá prehliadnuť, hoci ho neukrýva žiadna budova. Nachádza sa v blízkosti ulice Dr. Veselého, ktorá vedie pod cestou T. G. Masaryka, dá sa povedať, že pri chodníku vedúcemu do kúpeľného centra k ostatným prameňom. Na dohľad od Ottovky a pod Kúpeľným divadlom (Lázeňské divadlo). Ide o malú murovanú stavbu podobnú na fontánu, alebo skôr väčšie umývadlo, na ktorom je inštalácia v podobe priehľadného valcového zásobníka s vodou a plynmi.
V roku 1929 prebiehalo prehlbovanie prameňa a nahromadené plynu vyvolali erupciu, ktorá mala za následok striekanie vody. Preto dostal prameň názov gejzír. Neskôr ho premenovali podľa miestneho rodáka a osobnosti z II. svetovej vojny. Obsahuje kyselinú boritú, fluór, jód, lítium a bárium. Využitie má pri pitnej liečbe a indikácie môže mať rôzne.
GPS: 49.105005, 17.759924

Prameň Svätého Jozefa

V Luhačoviciach je Sv. Jozefovi venovaný prameň, ktorý má svoj upravený výver hneď pri miestnom kostole Svätej Rodiny. Patrí medzi novšie pramene a vybudovanie miesta, kde si môžete minerálnu vodu načerpať, financovala v roku 2000 miestna hotelová sieť. Oproptiiným miestnym prameňom je nízko mineralizovaná, železitá, vhodná na pitné liečby pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva.
Celkovo sa toto miesto skladá z troch miest, kde je možné načerpať si do vlastných fliaš, či pohárikov minerálku. Jej chuť je výrazná, i keď nie tak, ako iných v okolí. Po dlhšom čase tvorí hnedú usadeninu, čo je badateľné aj priamo na mieste.
GPS: 49.101444, 17.757624

Sv. Jozef, Luhačovice, prameň kúpele

Aloiska

Prameň Aloiska je miestnym veľmi dobre známy. Nachádza sa mimo ostatné, v parku nad Bielou štvrťou, ktorú tvoria panelové bytovky menšej veľkosti. Dostať sa tam môžete v priebehu 20 minút z kúpeľného centra po ulici Dr. Veselého, prejdete hlavnú cestu ešte 20 a viac metrov pred kruháčom, smerom na ulicu, ktorá sa volá Bílá čtvrt. Prejdete okolo miestnej informačnej a cestovnej kancelárie, okolo hotela smerom do kopca podľa tabúľ, ktoré ukazujú smer k Aloiske. Až na konci pozdĺžneho parkoviska sa nachádza menšia budova, v ktorej sa nachádza niekoľko informácií o prameni, miesta na sedenie a samozrejme možnosť načerpať si minerálnu vodu aj tohto prameňa. Obsahuje viac jódu a železa, taktiež kyseliny boritej a niekoľkých stopových prvkov.
GPS: 49.102077, 17.764602

Nový Jubilejný prameň

Najnovší prameň bol vybudovaný v roku 2013 sa vyviera z hĺbky 50 metrov. Nachádza sa v samotnom kúpeľnom centre oproti Spoločenskému domu. V čase jesene 2014 bol vypnutý. Prameň vyviera z malej fontány, ktorá má symbolizovať kryštál soli. Tá je v miestnych vodách výrazne zastúpená.
GPS: odhadom 49.107353, 17.762292

Viola

Prameň, ktorý sa nachádza v lese nad Ottovkou patrí medzi tie novšie. Navŕtali ho v roku 2010. Pôvodne, aby zaistil vodu pre kúpeľný dom Praha určenú na kúpele, pitné kúry a inhalácie hostí a pacientov. Je však prístupný aj verejnosti.