Developeri z Tatier, inšpirujte sa Nórmi! Najkrajší hotel na svete nepoškodzuje prírodu

0
3290

Nenávidíte hotely v panenskej prírode? Tento si zamilujete! Nóri prišli na to, ako spraviť „ekohotel“ – hotel, ktorý viac energie vytvorí ako spotrebuje. Mimoriadne architektonické dielo vyrastie v horách Almlifjellet v severnom Nórsku. Bude sa volať Svart a spotrebuje o 85 percent menej energie ako bežný moderný hotel.

Architekti z nórskeho štúdia Snohetta pred začiatkom stavby pripravili viacero štúdií, vďaka ktorým dokážu na maximum využiť energiu z „horského“ slnka. Projekt navrhli tak, aby sa slnečná energia sústredila do oblastí, ktoré využívajú viac energie – teda do reštaurácií a barov. Architekti sa dlho radili s miestnymi, aby hotel zvládol aj vrtochy nevyspytateľného arktického počasia. Bude postavený priamo na vode. Základy sú z odolného dreva. Postavia ho pod takým uhlom, aby odrážal nepríjemný vietor. Autori zohľadnili aj najmenšie detaily, aby mal minimálny enviromentálny dopad.

„Kto chce stavať v takom vzácnom prostredí, má povinnosť zachovať prírodnú krásu a pôvodnú flóru i faunu. Bolo pre nás dôležité, aby sme do nádhernej severskej prírody zasiahli čo najmenej,“ vravia architekti.

Hotel bude dokončený v roku 2021 a dostanete sa k nemu kyvadlovou dopravou z neďalekého mesta Bodo. Aj táto doprava bude energeticky neutrálna.

Čítajte tiež:

Balkón ako vaša vlastná oáza zelene. Poradíme vám, ako ju vytvoriť

Objavte skutočnú mágiu Tádž Mahalu

Chcete si zlepšiť pamäť – predstavte si stenu poliatu džúsom…


Zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/design/norway-energy-positive-hotel-snohetta-almlifjellet-mountain-svartisen-glacier-a8225641.html