Aquarium Antalya: podmorské akvárium a najdlhší podvodný tunel

0
15999

Turecké letovisko Antalya mimo svoje centrum, pláže a hotely ponúkne aj bohaté možnosti zábavy. V časti mesta v tesnej blízkosti pobrežia, sa nachádza aj časť, kde nie je núdua o zábavné parky a atrakcie zamerané na rodiny s deťmi. Jednou z najobľúbenejších je právom miestne akvárium, v ktorom si na svoje prídu najmä nadšenci pre akvaristiku, prírodopisné filmy s morskou tematikou a milovníci podmorských príbehov. Antalya Aquarium poteší malých aj veľkých, ale najmä rodiny. Pýši sa údajne najdlhším tunelom v ktorom prechádzate a sledujete život okolo vás, ryby a žraloky preplávajúce nad vašou hlavou a prežívate podobné zážitky, aké majú návštevníci z iných svetových akvárií, kde rovnako tak objavili kúzlo a lákavosť takýchto tunelov. Dnes s nami zavítajte do Antalye.

Aquarium Antalya Turecko

Pri vstupe sa stretávate s prvými akváriami. Najväčšou výhodou je návšteva vo večerných hodinách. Vo vnútri je totiž stále umelé osvetlenie a tak je celkom jedno, či sem idete ráno, či večer… aj keď pravdou je, že výhodou môže byť večerná návšteva. Doba otvorenia sa v lete pohybuje až do 23:00 hodiny, čo je naozaj výnimočné z pomedzi všetkých atrakcií. Práve čas po ôsmej hodine večer je možno najideálnejším. Možno totiž stihnete aj moment kŕmenia žralokov, čo je pomerne zaujímavý pohľad.

Aquarium Antalya Turecko

Akváriá a rybky od drobných po veľké
Začiatok prehliadky a vôbec interiér prvej časti tvoria akváriá a vlnité steny do kruhových tvarov, v ktorých môžete prechádzať od jedného biotopu k ďalším. Nachádza sa tu viacero druhov prostredí a tým pádom aj podľa toho ladených rybičiek, ich prostredia a „výbavy“ akvária. Nechýbajú však ani murény, chobotnice, či dokonca medzi rybkami pirane a jesetery. Niektoré majú svoje akváriá vybavené naozaj originálne, ako napríklad úhory obývajúce akvárium s celým malým plechovým hrdzavým autom pod vodou, ktoré tvorí domov a útočisko týchto zvláštnych rýb.

Aquarium Antalya Turecko

Aquarium Antalya Turecko

Aquarium Antalya Turecko

Aquarium Antalya Turecko

Aquarium Antalya Turecko

Žraloky a tunel
Azda najväčšou pýchou je časť začínajúca od akváriá s veľkým bojovým lietadlom, či skôr jeho troskami utopenými vo vode. Spolu s miestnym tunelom dlhým 131 metrov sú najväčším lákadlom, keďže obyvateľmi tejto časti sú najmä žraloky viacerých druhov. Prevažujú drobné druhy žralokov a raje, ktoré sa vznášajú neopakovateľným spôsobom vo vodách a neskôr po vstupe do tunela aj nad vašimi hlavami. V čase kŕmenia žralokov, na ktorý sme natrafili len náhodou, sa vo vode ocitá potrava v podobe menších porciovaných rýb. Veľké akvárium vtedy ožíva a na lov sa vydávajú všetci obyvatelia každej veľkosti. Pohyb žralokov okolo vás pri prechode tunelom môže byť zážitkom hlavne pre deti. Raje nad hlavami, ktoré kopírujú zaoblenie tunela a divák tak vidí toto vodné zviera aj z celkom neobyčajného uhlu, sú tiež zážitkom. Stihnúť fotografiu, na ktorej ste vy a nad vami žralok, to chce aj dobrý fotoaparát, stále bez blesku. Blesk totiž zvieratám tohto druhu vie reálne uškodiť.

Aquarium Antalya Turecko

Aquarium Antalya Turecko

Zaujímavosti o akváriu
Tunel v Akváriu Antalya má byť s dĺžkou 131 metrov najdlhším na svete. Kapacita vody akvárií má presahovať 5 miliónov litrov vody a tunel je široký tri metre. Po jeho okrajoch je miesto na sedenie, takže je možné si odpočinúť a len tak sledovať dianie vo vode pri vás, či v diaľke. Veľké akvárium obsahuje vrak lietadla z II. svetovej vojny, hoci zrejme len vernú repliku. Taktiež ďalej nájdete aj vrak drevenej lode a časť ladená do antiky. Rodiny s deťmi môžu v celej dĺžke akváriá prechádzať s mrňúsmi bez obmedzení. Otváracia doba je teraz v jesennom období od 10:00 do 21:00.

Aquarium Antalya Turecko

Budova a ďalšie možnosti
Budova akvária je veľká a hranatá, hoci v skutočnosti nemá pravidelný tvar. Jej motív a architektúra napovedá, čo môžete vo vnútri čakať. Vstupujete sem pomocou zaujímavých schodov, presnejšie dlhej točivej plošiny prístupnej aj vozíčkarom a detským kočíkom. Mimo akvárium tvorí súčasť budovy hneď niekoľko známych značiek reštaurácií a občerstvenia, veľká predajňa suvenírom, ktorá je úplným záverom prehliadky a tiež snežný park, či iné atrakcie, kino, amfiteáter pre skupiny a deti a podobne. Vďaka špeciálnym priestorom s výhľadom na akváriá z iných uhlov disponuje objekt aj neobvyklými miestami pre neobvyklé teambuildingové akcie a stretnutia.

TIP: skúste to večer
Skúste si svoju návštevu akvária naplánovať na večer. Vyhnete sa tlačeniciam, čakaniu, hluku… Nie len, že vaše fotografie budú vyzerať lepšie bez ľudí, najmä si však budete môcť vychutnávať rybky a farby prírody vo vode za sklom bez kriku ruských detí, turistov a iných fotografov. Tak, ako všade pri zvieratkách, i tu je zakázané používať blesk a búchať po sklách. Skúste s tým teda počítať už na začiatku, ak cedule nestačia, podobne ako veľkému množstvu ďalších návštevníkov. Miesto býva často súčasťou rôznych výletov CK. Informujte sa nad možnosťami návštevy a organizácie výletu v týchto hodinách.

Snímky vyhotovené na NIKON D800E, viac na FB alebo Pinterest

Mapa miesta:

Dumlupınar Bulvarı Arapsuyu Mahallesi No: 502 Konyaaltı, Antalya
E-mail: info@antalyaaquarium.com
Facebook: https://www.facebook.com/antalyaaquariumofficial
Twitter: https://www.twitter.com/AntalyaAquarium
Foursquare: https://tr.foursquare.com/antalyaaquarium
Instagram: http://www.instagram.com/antalyaaquarium
Youtube: http://www.youtube.com/user/AntAquarium