5 krajín, z ktorých sa uživíte prácou cez internet

0
2677

1

Pojem digitálny nomád sa pomaly udomácnil aj na Slovensku a je známy širokej verejnosti. Digitálni nomádi sú ľudia, ktorí pracujú online, cez počítač. Zaujímavosťou však je, že pritom cestujú. Ak sa chcete stať aj vy digitálnym nomádom, určite sa budete zamýšľať aj nad tým, kam ísť a odkiaľ pracovať. Inšpirujte sa nasledujúcim zoznamom destinácií, ktoré sú pre ľudí, čo sa živia internetom priam stvorené. Digitálni nomádi majú najradšej krajiny v oblasti rovníka, kde zimu nepoznajú. Veľmi populárne sú preto mnohé ázijské mestá a pláže, najmä Thajsko, kde majú minimálne životné náklady. Kam však, ak vás Thajsko neláka, no dokážete sa tam uživiť prácou cez internet? 

Kto je digitálny nomád a čo tento pojem znamená?

Digitálnym nomádom môže byť ktokoľvek, kto vie zapnúť počítač. V dnešnej modernej dobe sa dá uživiť cez internet ľahšie ako kedysi a táto práca začína byť veľmi lákavá pre mnohých ľudí. Prečo? Klasický model pracovnej doby od deviatej do piatej začína byť out a mnohí chcú od života oveľa viac, ako byť doslova väznený prácou. Práca už dávno neznamená miesto a vďaka internetu môžeme pracovať kdekoľvek, kde je pripojenie. Často aj bez pripojenia, pretože nomádi môžu svoju prácu dokončiť aj neskôr online. Takto sa živí aj slovenská digitálna nomádka Silvia Púchovská. Všetko, čo potrebuje k práci, je notebook a internet.

2                                                       Silvia Púchovská,  zdroj Unboxing Traveller

Tie najlepšie miesta pre prácu cez internet:

Chiang Mai, Thajsko

Thajský Chiang Mai je bezpochyby najlepšie miesto na planéte, z ktorého sa uživíte prácou cez internet. Chiang Mai ponúka veľmi veľa možností, náklady na život sú tu nízke a jedlo vynikajúce. Práca z Chiang Mai má veľa výhod a jednoznačne tou najlepšou je, že tu nebudete sami. Práve na severe Thajska nájdete najväčšiu koncentráciu digitálnych nomádov na svete. Konajú sa tu workshopy o tom, ako zlepšiť prácu online a aj to, ako programovať webstránky a podobne. Rýchlosť internetu v Chiang Mai je kľúčová a je to aj najväčší rozhodovací faktor mnohých nomádov. Bezpečnosť je na veľmi dobrej úrovni a miesto je priateľské k cudzincom. Co-working kancelárii je tu ako húb po daždi a ich ceny sa pohybujú od dvoch dolárov za deň. Populárne a v centre sú najmä Librarista co-working space alebo Pun II. Pracovať cez internet z Thajska má však dve veľké nevýhody – úroveň angličtiny tu je minimálna a Thajsko je preplnené turistami. Ak hľadáte tiché miesto, odkiaľ budete môcť v pokoji pracovať, Thajsku sa vyhnite.

Playa del Carmen, Mexiko

Medzi digitálnymi nomádmi je veľmi populárne aj Mexiko, taktiež pre nízke náklady na život a príjemné prostredie. V Mexiku strávila niekoľko mesiacov aj Silvia. Veľmi populárnou destináciou či už pre turistov, alebo digitálnych nomádov – resp. ľudí, ktorí pracujú cez internet – je aj Playa Del Carmen. Toto miesto je populárne najmä pre bujarý nočný život a množstvo príležitostí na odpočinok. Oficiálny co-working space sa tu nenachádza, takže si svoj notebook budete musieť položiť na deku na pláži 🙂

3

V okolí Playa del Carmen sú k cudzincom veľmi priateľskí a rýchlosť internetu je tu dostačujúca. Nízke nároky na život a relatívne dobrá angličtina miestnych robia toto miesto dokonca lepšie ako Chiang Mai v Thajsku. Letenky sú tu však neporovnateľne drahšie. Obrovskou nevýhodou je však verejné WiFi, ktoré nie je dostupné takmer nikde.

Córdoba, Argentína

Našincom menej známe argentínske mesto Córdoba je tiež považované za miesto vhodné pre digitálnych nomádov. Córdoba, podobne ako Playa Del Carmen, je preslávená nočným životom a veľmi nízkymi nákladmi na život. Ak však nemáte radi vnútrozemie a radšej by ste pracovali z pláže, táto časť Argentíny nie je pre vás. Córdoba sa nachádza vo vnútrozemí, ďaleko od pobrežia. Výhodou oproti Playa Del Carmen je viac verejných miest, kde sa môžete bezplatne pripojiť na WiFi, no internet tu ide pomalšie. Ak často na komunikáciu so svojimi klientmi používate napríklad Skype, z Córdoby si s nimi veľmi „nepokecáte“. Zaujímavosťou je, že toto mesto je veľmi gay friendly a kvalita života je tu na vysokej úrovni. V Córdobe sa nachádzajú až tri co-working kancelárie a je úplne na vás, do ktorej sa vydáte. Úplne najlepší je Loop co-working space, v ktorom môžete pracovať za sumu neuveriteľných 5 dolárov za deň. Zvyšné dve, Worka či Loop, sú už drahšie a nenachádzajú sa v centre Córdoby.

4

Tallinn, Estónsko

Tere je po estónsky ahoj. Prekvapivo, aj hlavné mesto Estónska je pre tých, ktorí sa živia na internete dobrým terčom. Ak si odmyslíme jednu obrovskú nevýhodu tohto miesta, Tallinn je tým najlepším mestom, kam môžete ísť pracovať ako digitálny nomád. Perfektný internet, voľné WiFi spoty, lacné ubytovanie, vysoká bezpečnosť a úroveň angličtiny a veľká otvorenosť voči turistom. Vynikajúce estónske kohuke, čo sú ochutené tvarohové tyčinky, utešené kaviarne v historickom centre a nádherná architektúra. Znie to ako raj. A akú môže mať Tallin nevýhodu? Počasie. Mnohí digitálni nomádi hľadajú teplo, nakoľko im nevyhovuje zima. Počasie severnej Európy preto nie je to, čo si predstavujú.

5

V Talline sa nachádza oficiálna co-working kancelária, ktorú si môžete prenajať a môžete v nej stretnúť mnoho ďalších digitálnych nomádov. Populárny Töökoht co-working space v úplnom centre mesta je perfektným miestom na prácu, ak nechcete pracovať z postele v hoteli.

6

Caye Caulker, Belize

Veľmi netradičné, no pekné miesto na prácu cez internet je aj Cayke Culker v Belize. Či už máte nejaké dôvody žiť v daňovom raji, alebo si chcete jednoducho užiť nádhernú prírodu, Belize je vhodným miestom, ktoré zatiaľ digitálni nomádi neobjavili. Kvalita života je tu vysoká, príroda panenská, teploty ideálne a miestni obyvatelia hovoria anglicky perfektne. Problém môže nastať vtedy, ak budete mať chuť na zábavu. Práve Caye Caulker nie je tým najlepším party miestom, ktoré môžete na Belize navštíviť. Čo sa týka nákladov na život, sú podobné ako na Slovensku.