Superlacná dovolenka v Grécku? Nič reálne, ale ani zatratené

0
1650

Sledovali ste včera večerné spravodajstvo televízie JOJ? Hovorilo sa o nejakom tajnom rokovaní cestovných kancelárií o situácií v Grécku a či nebudú super lacné dovolenky do tejto krajiny. Dnes sa nám podarilo zistiť, že na Slovensku neboli žiadne rokovania, nejaké tajné stretnutia a už vôbec nie tajné. Televízia si niečo zmyslela, skontaktovala viacero cestovných kancelárií u nás, či sa vedia vyjadriť k situácií v Grécku a keď nič nezistila, lebo žiadna cestovka nerieši žiadne Grécko, tak vlastne aj celá reportáž nebola o žiadnom rokovaní či dohodách, ale len o myšlienke, či nebude dovolenka v Grécku lacnejšia. Grécka ekonomika už dávno padá a tento rok sa očakáva absolútny pád. Existuje šanca, že si nie príliš bohatí dovolenkári budú čoskoro môcť ochutnať destináciu Grécko za menšie peniaze.

Myšlienka, že dovolenka v Grécku by mohla zlacnieť, je naozaj pekná a už sme sa s ňou pohrávali. Reálne by to možné bolo, no Grécko vo svojej problematickej ekonomike by samo muselo chcieť prilákať viac turistov. Tí naši zväčša letecky uprednostnia Tunisko, Turecko, Egypt a vzdialenejšie kúty sveta. Tí autobusoví sa vždy radšej spoľahnú na Chorvátsko, či aj Bulharsko a Čiernu Horu. Na to, aby sa Grécko stalo druhým Chorvátskom, by museli všetci hotelieri súčasne chcieť zarobiť zlacnením a prilákať istých turistov. Lenže je tu jeden problém. Pre nemeckých turistov je dovolenka v Grécku stále dostupná a nie drahá. Dovolia si minúť oveľa viac v samotnom Grécku na nákupoch, na dodatočných službách, platených procedúrach wellness, fitness a mnohých iných, ktoré sú v ponuke hotelov. Hotelieri strácajú jedine pre obavy ľudí do krajiny cestovať (štrajky, problémy, neistota), čo sa prejavuje na nižšom záujem ľudí. Informovali sme sa v troch cestovkách, či je problém s predajom gréckych letovísk na leto a ešte minulý týždeň sa nám podarilo zozbierať tieto informácie. Záujem u turistov zostáva na rovnakej úrovni ľudí ako napríklad o Turecko, či Tunisko. Dnes ráno nám jedna cestovná kancelária potvrdila dokonca viac objednávok na Grécke ostrovy, ako na obľúbené Tunisko a pritom nedošlo k nejakému zlacňovaniu.

Počkať, alebo nepočkať?
Ťažko povedať, či je dobré si počkať. V prvom rade je dobré si kúpiť to, na čo zákazník chuť aj financie má. Situácia môže byť ešte viac problematická a služby môžu nie zlacnieť, ale naopak zdražieť v snahe pokrývať straty. Ťažko hovoriť, ako sa trh zachová a ani my nie sme odborníci. Ale ak krach príde, môže zmeniť aj situáciu v krajine, stav bezpečnosti, kvalitu služieb a mnoho iného. Určitých nepokojov sa obávajú aj odborníci všakovakého druhu. Preto radšej nepredbiehajme a zo včerajšej prázdnej reportáže si neberme radšej nič.