Tip na výlet. Sopečný vrch Ragáč, raj pre turistov aj športovcov

0
3204

Záhadný, divoký, obávaný aj milovaný. Vrch Ragáč, jeden z turistických symbolov regiónu Novohrad, patrí k hŕstke našich vyhasnutých sopiek. Ako geologicky zaujímavý úkaz a pre športovcov lákavý cieľ sa právom radí k najnavštevovanejším miestam Cerovej vrchoviny.

537-metrový sopečný vrch sa rozprestiera na území vyše 9-hektárovej rovnomennej prírodnej rezervácie. Tá patrí k našim najdivokejším miestam, čo láka tisícky domácich aj zahraničných turistov. V snahe zdolávať výzvy a pestovať športového ducha sa im darí odkrývať tajomstvá pochované v útrobách záhadného pohoria.

Raj pre turistov a športovcov

Kto okúsi atmosféru Ragáča, toho čaká zážitok spojený s poznávaním nepoznaného. Miestna príroda maľuje každým kilometrom nový obraz, ktorý nás zavedie až na hranicu fantázie. Tú si budeme vychutnávať pri prehliadke unikátnych miest, aké sa len tak nevidia. Stačí si zbaliť kompletnú turistickú výbavu a vydať sa do obce Hajnáčka, odkiaľ zahájime dobrodružstvo.

Turistické zaujímavosti Ragáča

Skôr než zdoláme samotný vrchol Ragáča, prejdeme jedinečným cerovým lesom odhaľujúcim svet netradičných drevín. Vzápätí na nás čaká kamenné more tvorené množstvom čadičových kameňov, ktoré je dielom prírody, nie človeka. Len kúsok vzdialený kamenný vodopád ešte dotvára krásu jedinečných úkazov obklopených teplomilnými stromami, ktoré nás vítajú na každom kroku.

Kto má rád históriu, ten sa môže cestou zastaviť pod hajnáčskym hradným vrchom. Potom už prichádza čas na vytúžený výstup, počas ktorého pribúda pohľadov na pozostatky sopečných útvarov. S rastúcou nadmorskou výškou sa začneme stretávať s tzv. falošnými jaskyňami. Ide o skalnaté dutiny vyhĺbené tlakom z výfukov sopečných pár, ktorých je v okolí niekoľko. Tie najhlbšie dosahujú hĺbku pár metrov a podčiarkujú tak divokosť pohoria, v ktorom si prídu na svoje turisti, cyklisti aj bežci.  

Ragáč, to nie je len božský pokoj a výhľad na fascinujúce scenérie. Svojich návštevníkov učí vytrvalosti a prekonaniu seba samého, čím ich mení na odhodlaných a vášnivých športovcov. Práve odkaz jednej z najkrajších slovenských lokalít bol inšpiráciou pre pomenovanie eshopu, ktorého cieľom je zabezpečiť vám pohodlné športové oblečenie a kompletnú športovú výbavu na zdolávanie prekážok a dosahovanie víťazstiev.

Odhodlane, vytrvalo a húževnato v mene Ragáča až na vrchol.    

ZANECHAŤ ODPOVEĎ