Stred Európy: jeden zo stredov je na Slovensku v Kremnických Baniach

1
10909

Určenie stredu Európy je zdá sa už pár storočí neľahký oriešok. Môže za to fakt, že hranice Európy sa neustále menia, ale aj fakt, že určiť jednoznačný stred celej Európy je vlastne nemožné. Na meranie by totiž bolo nutné stanoviť, či má ísť o geografický stred, spočítať rozlohu, alebo nepočítať rozlohu hôr, určiť jasné hranice a fakt, či počítať aj zámorské územia Európy, ktoré ostrovy a akú časť z Ruska pripočítať… motá sa vám hlava? Krajín, ktoré vyhlasujú, že geografický stred je u nich, je hneď niekoľko. Neprekvapivo za také miesto často vyhlasujú odborníci z konkrétnej krajiny bod na mape svojej vlastnej krajiny. Miesto, ktoré na Slovensku považujeme za stred, má byť priamo kostol v slovenskej obci Kremnické Bane. Biely kostolík, ktorý je malou turistickou atrakciou a láka pozornosť turistov z ďaleka najmä ak mieria do Kremnice, priláka na krátky oddych pri pamätnom kameni a kamennom murovanom pamätníku.

Stred Európy Kremnické Bane

Kremnické Bane a stred Európy
Obec Kremnické Bane leží neďaleko tohto miesta. Ide o tesnú hranicu žilinského samosprávneho kraja a Banskobystrického kraja na samom severovýchodnom okraji katastra obce. Biely zachovalý kostol Sv. Jána Krstiteľa leží trochu bokom, niekoľko stoviek metrov nad družstvom. Stred EurópyMiesto je prístupné autom a je možné aj parkovanie. Pri obranných hradbách kostolíka nájdete pamätník slovenskej štátnosti a slovenského stredu Európy.

Miesto má aj zopár nedostatkov, na ktoré je potrebné sa pripraviť. Parkovanie nie je jasne označené, ba ani vzdialenosti, či miesta vhodné a nevhodné na zaparkovanie vozidla. Nie je návštevníkom jasné ani to, kde presne stred leží a na čo má slúžiť murovaný kamenný pamätník, ktorému by sa hodila rekonštrukcia, alebo minimálne úprava okolia. Kamenná stavba sa na niektorých miestach rozpadáva a zarastá ho burina. Plusom je dispozícia stola so sedením pre rodinný piknik a veľmi pekné a čisté okolie.

GPS: 48.743622, 18.913816‎ Súradnice: 48°44’37.0″N 18°54’49.7″E

Zväčšiť mapu

Comments are closed.