Skanzen vo Vychylovke a historická železnica: prehliadky a vstupné

0
5646

lesná železnica, zdroj: kysuckemuzeum.skSkanzen vo Vychylovke na Kysuciach každoročne priláka množstvo turistov aj zo zahraničia. Súčasť Kysuckého múzea ukrytá v horskom prostredí zachováva pôvodné kysucké stavby z rôznych kútov regiónu. Prevažne ide o budovy z obcí Harvelka a Riečnica, ktoré museli v minulosti ustúpiť vybudovaniu vodnej nádrže Nová Bystrica. Skanzen má však okrem dreveníc aj iné lákadlo, lesnú úvraťovú železnicu, ktoré dodnes premáva a vozí turistov. (zdroj foto: kysuckemuzeum.sk)

Vstupné je rovnaké aj pre železničku aj pre skanzen
Múzeum kysuckej dediny aj železničku je možné navštíviť od mája do októbra. Vstupné do obidvoch expozícií je rovnaké. Jazda historickým vláčikom stojí dospelých 4 EURÁ, deti 2 EURÁ, rovnako ako návšteva skanzenu pre dospelých opäť 4 EURÁ a deti 2 EURÁ. Zvýhodnená detská cena platí taktiež aj pre ZŤP, študentov a dôchodcov. Jazdné pomáha aspoň z časti kryť nákladnú údržbu historického vláčika, pre ktorý vlastne už ťažko zohnať akýkoľvek náhradný diel. Od pondelka do piatku premáva motorová lokomotíva. V prípade ak prídete počas soboty a nedele, na koľajach premáva parná lokomotíva U.34 z roku 1909. Jazda vláčikom trvá približne 30 minút. Ide o lektorskú jazdu spolu s výkladom o vzniku, využití tejto železnice v minulosti a v súčasnosti. Návštevníci tiež počas jazdy majú možnosť nazrieť na úvraťový systém, ktorý umožňoval zvážať drevo aj z vyššie položených miest.

Prehliadky skanzenu
Pokiaľ zavítate do skanzenu, vedzte, že vstupné je celodenné. Svoj program tak môžete naplánovať na oddych, poznávanie, prípadne pohostenie sa v miestnej krčme z obce Korňa. Pre deti je tu pripravených niekoľko preliezačiek a atrakcií. Skanzen dovoľuje aj psov, čiže pokiaľ chcete priniesť so sebou aj havkáča, neprekáža a vstup je pre neho bezplatný, no samozrejme očakáva sa, že si po ňom budete akúkoľvek nečistotu upratovať. A to aj v prípade, že ide o prašnú cestu, či trávu medzi jednotlivými domčekmi. Pokiaľ túžite po o štipku bohatšej kultúre a folklóre, navštívte skanzen v nedeľu, kedy sa tu koná program zameraný práve na kysucký folklór, pracovné zvykoslovie, na kuchyňu, remeselníctvo a podobne.

Podrobný program nájdete na oficiálnych stránkach múzea www.kysuckemuzeum.sk
Prípadne na neoficiálnych cestovateľských stránkach www.vychylovka.sk