Kaštieľ v Malinove a jeho tajné životy

0
8408

Určite vám neušiel nový slovenský seriál Tajné životy, ktorý sa odohráva v renesančnom kaštieli v anglickom parku. V seriáli slúži ako azylový dom. Tento kaštieľ však v skutočnom živote dlhé roky využívali mnohí ľudia a do doby, kým bol opustený, ho denne navštívili stovky mladých ľudí. Aký bol minulý život tejto budovy v Malinove a čo je s ňou dnes? Pozrite si exkluzívne fotografie z interiéru kaštieľa po tom, ako za z neho odsťahovala stredná škola a filmové štáby natočili posledné scény.

kastiel
hlavný vstup do kaštieľa s terasou, autor: Ing. Pavol Tóth

História kaštieľa v Malinove

Tento kaštieľ s vodnou priekopou, ktorá ho obklopuje, sa spomína už v roku 1209 v prvej písomnej zmienke o obci Malinovo. Od 13. storočia vystriedal viacerých panovníkov, ktorí v ňom žili. Z roku 1412 sa zachovala listina, ktorá spomína aj hrad. Podľa tejto listiny mal kaštieľ v Malinove tri veže a viacero rôznych budov. V rozmedzí rokov 1677 až 1680 bol hrad prestavaný na renesančný kaštieľ. V tomto období stavbe pribudla aj kaplnka.

Záhradnícka škola v Malinove

Kaštieľ bol dlhé roky využívaný ako záhradnícka škola pre stredoškolákov. Táto stredná škola v Malinove bola výnimočná, nakoľko sa na Slovensku nachádzajú len dve stredné odborné školy záhradnícke. Študenti sa tu mohli v štvorročnom študijnom obore s maturitou naučiť starať o záhrady, rastliny, učili sa o škodcoch na poľnohospodárskych plodinách, o chorobách, no naučili sa aj aranžovať a mnohí absolventi si otvorili svoje vlastné kvetinárstva alebo sa venujú záhradnej architektúre. Avšak, v roku 2010 sa stredná škola z kaštieľa odsťahovala a dnes sídli vo vlastnej budove len pár metrov od historického kaštieľa. Prevádzkové náklady na kaštieľ v Malinove boli neúnosné. Od roku 2010 je kaštieľ prázdny a ožil až v roku 2014, keď v ňom našli filmové štáby vhodný objekt pre azylový dom v seriáli Tajné životy.

čo ostalo po študentoch záhradníckej školy
čo ostalo po študentoch záhradníckej školy,  autor: Ing. Milan Bardún, 2015
pohľad z podkrovia
pohľad z podkrovia, autor: Ing. Milan Bardún, 2015
bývalé triedy
bývalé triedy, autor: Ing. Milan Bardún, 2015

Kaštieľ v Malinove je obklopený anglickým parkom s mnohými druhmi drevín, ktoré slúžili študentom ako učebný materiál. Nájdeme tu zbierkové druhy drevín ako Metasequoia glyptostroboides či Pinus wallichiana, ktorého domov je v Himalájach. Sú tu aj mohutné platany.

Ako kaštieľ v Malinove vyzerá dnes?

V kaštieli dnes nič nie je a ani nie je zrejmé, aký bude jeho ďalší osud. Pozrite si exkluzívne fotografie študentov záhradníckej školy z čias, keď vyučovanie prebiehalo priamo v kaštieli.

študenti sa počas praxe učia, ako sa starať o dreviny a záhradu
študenti sa počas praxe učia, ako sa starať o dreviny a záhradu, autor: Ing. Pavol Tóth
vyučovanie v prírode
vyučovanie v prírode, autor: Ing. Pavol Tóth

Kaštieľ v Malinove môžete navštíviť aj vy, avšak do interiéru sa nedostanete jednoducho. V prípade, že máte záujem o jeho prehliadku, kontaktujte strednú odbornú školu záhradnícku, ktorá sídli v areáli parku.