7 dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť Levoču

0
3380

Levoča, stredoveké kráľovské mesto, bola kedysi centrom medzinárodného obchodu. Rozprestiera sa v regióne Spiš a je okresným mestom Prešovského kraja.

Svojimi historickými pamiatkami a krásnou okolitou prírodou sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie a najkrajšie mestá na Slovensku.

Z toho množstva, čím vám môže Levoča očariť, sme vybrali 7 dôvodov.

Prajeme príjemné čítanie.

Kultúrne dedičstvo UNESCO

Na námestí Levoče môžete vidieť raritnú klietku hanby, mestskú radnicu či Kostol sv. Jakuba, ktorý patrí k najvyšším kostolom na Spiši.

V tomto meste sa nachádza mnoho diel Majstra Pavla z Levoče, neskorogotického sochára a rezbára. Tým najcennejším, čo tu zanechal, sa nachádza priamo v Kostole sv. Jakuba. Ide o najvyšší gotický oltár na svete. Je vysoký cez 18 metrov a široký cez 6 metrov.

Levoča bola aj vďaka tejto národnej kultúrnej pamiatke zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Od roku 2009 je v ňom zapísaná ako súčasť lokality Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Tip: Ak hľadáte dobrý hotel v Levoči, z hotela U Leva máte krásny výhľad na mestskú radnicu aj na Kostol sv. Jakuba. Súčasťou tohto hotela je aj obľúbená reštaurácia.

Mestská radnica a Kostol sv. Jakuba, zdroj: wikimedia.org

Zachovalé hradby

Súčasná Levoča vás isto okúzli svojím jedinečným stredovekým námestím s meštianskymi domami vo veľmi dobrom stave. Ako jedno z mála miest na Slovensku má veľmi zachovaný hradobný systém. Nachádzajú sa tu tri brány – Košická, Poľská a Menhardská.

Košická brána sa nachádza na severovýchodnom okraji historickej časti Levoče. V minulosti slúžila ako hlavný vstup do mesta. Pôvodne mala aj padací most. Spolu s Menhardskou bránou sa zachovali dodnes.

Poľskú bránu zasa kedysi nazývali aj Brána pod jednou vežou či Kláštorská veža.

Hradby Levoče, zdroj: wikimedia.org

Pútnické miesto

Medzi dominanty Levoče patrí okrem spomínaného Kostola sv. Jakuba napríklad aj Mariánska hora. Nachádza sa tu Bazilika navštívenia Panny Márie, známe pútnické miesto. Každoročne sa na tomto pútnickom mieste koná hlavná púť.

Z centra sa k nej dostanete autom alebo peši. Cez púť sa tam dá dostať aj kyvadlovou autobusovou dopravou. Popri bazilike tu nájdete aj gréckokatolícku kaplnku, pútnický dom a vonkajší oltár.

Bazilika Navštívenia Panny Márie, zdroj: wikipedia.org

Spišské múzeum a expozície

Spišské múzeum sa nachádza priamo v Levoči, takže to nebudete mať ďaleko.

Ide o špecializované múzeum Slovenského národného múzea. Sústredí sa na výskum historického vývoja Levoče, na Majstra Pavla z Levoče, na vývoj Spišského hradu a jeho okolia.

Medzi navštevované expozície múzea patrí, samozrejme, samotný Spišský hrad. Ďalšou expozíciou, ktorú sa oplatí prísť poobzerať, je expozícia Majstra Pavla z Levoče.

Priamo na námestí Levoče sa nachádza aj Dom Majstra Pavla. Táto expozícia vás nechá nahliadnuť do života Majstra Pavla a jeho diel. Originály jeho umeleckých výtvorov sa nachádzajú nielen v Chráme sv. Jakuba, ale aj v chrámoch po celom Slovensku. Prezrieť si tam môžete aj jeho vlastnú dielňu.

Z Levoče do prírody

Táto lokalita vám umožňuje vydať sa za okolitými prírodnými krásami. Vychutnať si čerstvý vzduch a obklopiť sa slovenskou prírodou, z Levoče to máte na skok.

Slovenský raj poskytuje toľko návrhov, čo podniknúť. Ak obľubujete jaskyne, neďaleko ich je naozaj mnoho. Sprístupnená je napríklad Dobšinská ľadová jaskyňa. Autom sa k nej dostanete približne za trištvrte hodinku.

Pamiatky v okolí

Zaujať vás môže takisto vyššie spomenutý Spišský hrad. Najväčší hrad v strednej Európe sa od Levoče nachádza približne 15 kilometrov. Očarí vás svojimi kultúrnymi a prírodnými pamiatkami.

Spišský hrad, zdroj: wikimedia.org

Resort Levočská dolina

Kúsok od Levoče sa nachádza Resort Levočská dolina. Vodná nádrž, biokúpalisko, wellness či lyžiarske stredisko, každý si tam príde na svoje. Nachádza sa v nádherných Levočských vrchoch, iba 7 km od historického centra Levoče.

Ak vás zaujali kúpaliská, neďaleko Levoče sa nachádza aj termálne kúpalisko Vrbov, AquaCity Poprad či Aquaspa Gánovce.

O dôvodoch, prečo sa oplatí navštíviť Levoču, by sa dalo písať. Našich sedem ponúknutých je len začiatok. Ak vás Levoča zaujala, prečítajte si aj článok 5 najkrajších pamiatok v Levoči.

Čítajte tiež:

26 turistických atrakcií, ktoré sa určite oplatí vidieť

Tip na výlet. Sopečný vrch Ragáč, raj pre turistov aj športovcov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ