Skromné, no očarujúce: Vyberte sa k najkrajším slovenským vodopádom

0
5234

Za fascinujúcimi prírodnými scenériami vytvorenými vodopádmi netreba chodiť do Ameriky alebo Afriky. Očarujúce divadlo hry vody so zemou môžeme obdivovať aj u nás, akurát pôjde o podstatne skromnejší zážitok.

Najkrajšie slovenské vodopády 3 - len ilustračný obrázok

Porovnávať malé slovenské vodopády s tými najvyššími svetovými rekordérmi nemá zmysel, čo však neznamená, že turistom nemáme čo ponúknuť. Práve v skromnosti domácej prírody môžeme objaviť jej skutočnú veľkosť, ktorá dokáže očariť návštevníkov z celého sveta. Tých upúta výnimočnosť našich vodopádov, ktoré spolu s okolitým prostredím vytvárajú pestrosť a harmonickú atmosféru jednotlivých miest. A na to niekedy netreba ani pompéznosť, akou sa vyznačujú ich slávnejší kolegovia zo zahraničia.

Mohutný dlháň z okolia Hriňovej

Najvyššie a najmohutnejšie slovenské vodopády nájdeme v blízkosti Detvy, Banskej Bystrice a Zvolena. V množstve jedinečných prírodných úkazov tohto kraja vyniká aj vodopád Bystré, ktorý je vôbec jedným z najvyšších na Slovensku. Dosahuje 23 metrov a okrem slušnej výšky ho zdobí aj sila, nakoľko sa vyznačuje dosť mohutným prúdom. Ak si zvolíte jeho prehliadku, potom odporúčame prikladať dôraz na bezpečnosť.

Za vodopádmi do Kláštorskej rokliny

Idylické miesto v Slovenskom raji, ktoré vám ponúka nezabudnuteľný pohľad až na sedem unikátnych vodopádov. Reč je o Kláštorskej rokline, kde počas výstupu po rebríkoch nájdeme viacero nádherných úkazov, medzi ktorými nechýba ani 8,5 metrový Dúhový vodopád. Ten si užite naplno, pretože počas suchého leta s nedostatkom vlahy sa nie vždy predvádza vo svojej plnej kráse.

Hrhovský kráľ Slovenského krasu

Podobne ako Slovenský raj, aj južnejšie položený národný park Slovenský kraj láka nových návštevníkov niekoľkými očarujúcimi vodopádmi. Najvyšším a podľa mnohých aj najkrajším je práve Hrhovský vodopád rozpínajúci sa do výšky 15 metrov. Známy však nie je výškou, ale skôr polohou, nakoľko prúdi priamo medzi rodinnými domami v Hrhove. Kto by povedal, že susedov dokáže rozdeliť aj vodopád.

 Najkrajšie slov. vodopády - len ilustračný obrázok

Hájske vodopády ako ideálny tip na výlet

V Slovenskom krase sme ešte neskončili, pretože táto lokalita toho ponúka pomerne dosť. Ak máte chuť spoznávať ďalšie nádherné miesta, potom navštívte práve Hájsku dolinu, kde tečie niekoľko vodopádikov. Hneď vedľa sa nachádza Zádielska tiesňava plná skalnatých brál, čo by mohlo byť ideálnou kombináciou na dobrý rodinný výlet, z ktorého si odnesiete zážitky aj vedomosti.

Ďalšie z krásnych, no málo známych vodopádov

Starohutský vodopád – 5 metrového krásavca v okolí Novej Bane uvidíte najlepšie v jari.

Ráztocký vodopád – Očarujúci kaňon na slovenský spôsob v blízkosti obce Veľké Bórové.

Šutovský vodopád – Malá Fatra nemá vyšší vodopád ako tohto 38 metrového rekordéra.

Turisti vyhľadávajúci krásy slovenskej prírody si najkrajšie domáce vodopády nesmú nechať ujsť. Aj napriek ich malej výške a skromnej ploche, ktorú zaberajú, patria k najpríťažlivejším miestam našej krajiny. Zážitok zo strávených chvíľ v blízkosti osviežujúcej vody stekajúcej oddanými skalkami sa opisuje ťažko a aj v tomto prípade platí, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť. Možno sa niektoré zo spomínaných miest stane lákavým námetom na najbližšiu dovolenku, takže veríme, že sme pomohli a priniesli vám dostatok inšpirácie.

Čítajte aj:

Aj na Slovensku nájdeme veľa zaujímavých miest. Kam sa vybrať na dovolenku?

Tip na výlet: Navštívte hrady a zámky Slovenska

Na aké podvody sa pripravte na ceste do Ázie?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ