Parížska riviéra, pláž na Seine

0
1739

Cesta pravého brehu Seiny sa už niekoľko rokov v lete na jeden mesiac mení na riviéru. Od 21. júla do 21. augusta sa namiesto nervóznych šoférov v autách po brehu Seiny pod modrými slnečníkmi a palmami promenádujú relaxne naladení Parížania a turisti.

Prechádzku osviežujú zmrzlinové stánky a posedenia s občerstvením.
Paríž a pláž na brehu rieky Seina

Myšlienka pláže bola a je terčom rôznych kritík kvôli finančným nákladom, ktoré sa každoročne na ňu obetujú a takisto mnohí frflú načo pláž, slnečníky, palmy a piesok v centre veľkomesta. Avšak je pravdou, že žiadna pláž na žiadnom ostrove sa nemôže pochváliť výhľadom na Eiffelovku, pohľadom priamo z opaľovacieho lehátka na staré fasády parížskych budov na náprotivom brehu vlniacej sa Seiny.

Paríž a pláž na brehu rieky Seina
Paríž a pláž na brehu rieky Seina

V čase obeda mladí muži v bledomodrých košeliach si len cez stoličky prehodili saká, uvoľnili goliere na košeliach a vprostred pracovného dňa si myšlienky prehadzujú pri partii petangu. Prechádzate okolo mladých žien s perfektnými krivkami v bikinách, mamičiek v letných šatoch dohliadajúcich na svoje ratolesti hrajúce sa s lopatkami v piesku, mladých dievčat v rifliach a tričkách na ramienkach, sediacich v piesku, okolo bazéna, kde niekoľko desiatok ľudí pod dohľadom a inštrukciami prísne kričiacej trénerky sa venuje aqua gymnastike. Na brehu Seiny sa ozýva trénerkine: „1, 2, 3, attention, allez on y va.“

Paríž a pláž na brehu rieky Seina
Paríž a pláž na brehu rieky Seina

Hoci tohtoročný júl sa v Paríži na leto moc nepodobá a prvé týždne bola parížska pláž pri Seine akoby ironickým výsmechom tohto letného projektu, „Paris plage“ predsa len žije a priaznivcov si nachádza. Akonáhle sa ukážu akokoľvek nesmelé slnečné lúče, promenáda je plná ľudí a na lehátkach, stoličkách, piesku alebo jednoducho na kamennom nábreží, tváre sa nastavujú slnku, ľudia živo diskutujú, čítajú, podriemavajú…dobíjajú baterky na parížsky spôsob.

Paríž a pláž na brehu rieky Seina

Všetky fotografie nájdete v galérií na Facebooku.
Pripravila Maria Danthine Dopjer, autorka knihy Paríž – moja láska, môj život

ZANECHAŤ ODPOVEĎ