Čo sa deje s batožinou na letisku?

0
2510

RyanairAsi každý sa občas pozastavil nad tým, čo sa vlastne deje s batožinou na letiskách. Letecká doprava je najobľúbenejšia, ale aj najrýchlejšia doprava na svete. Hoci by ste tomu neverili, je aj najbezpečnejšia. O leteckých nešťastiach sa však preto tak veľmi hovorí, lebo ľudí vždy fascinovala deštrukcia. Nič menej vráťme sa ešte na letisko. Batožinu si sami na palubu neberiete, okrem tej malej príručnej do 5 kilogramov. Veľká batožina putuje oddelene do vášho lietadla a vo všeobecnosti platí, že sa netreba o ňu báť, lebo systém správneho nasmerovania a opravenia batožiny sa vylaďoval niekoľko posledných desaťročí.

Problém však je, ak náhodou prechádzate halou k lietadlu, prípadne vystupujete priamo na letisko a potom do autobusu, pričom sa vám naskytne pohľad na padajúcu batožinu z výšky okolo dvoch metrov priamo dole. Nikoho  nezaujíma, či máte fľašku na vypálenie červa zabalenú v uterákoch, drahý parfém, pobalené zavináče, alebo nebodaj prevážate drahú gitaru. Na niektorých letiskách sa s vami nekašlú a to je práve na tom to smutné. Akonáhle sa vám poškodí batožina, máte právo ju okamžite reklamovať. Takže ak na tej svojej pozorujete utrhnuté kolieska, rúčku a podobne, hľadajte okienko CLAIM LUGGAGES, kde si svoju reklamáciu môžete vybaviť. Po pravde, po niekoľkých desiatok ciest som nemal šťastie na poškodenú batožinu, ale určite si všimnete niekoho iného s problémom. Batožiny na letisku pracovníci hádžu, prehadzujú, alebo nechcene vyklopia. To sa stalo minulý rok na letisku v Turecku, kde pri ostrej zákrute vyletelo niekoľko kufrov z prevozného vozíka.

Otázkou je, kedy nastane obdobie, keď nebude treba žiadne okienka pre reklamácie batožiny? Kedy sa bude na niektorých letiskách zaobchádzať s batožinou ohľaduplnejšie a keď sa bude brať ohľad na krehkú batožinu prehadzovanú, ba dokonca ukladanú na spodok veľkej hŕby ťažších kufrov?! Občas sa radujete, že máte kufor na kolieskach, čo sa dobre prenáša. Akonáhle o kolieska prídete a nie pri návrate domov, tak aj odškodné za kufor nie je také úžasné, keď kufor neplní svoj mobilný účel. Treba však upozorniť, že ide o výnimočné prípady, ale takmer vždy vecou nepozornosti zamestnancov batožinového oddelenia letiska.

Dovolím si dodať, že akékoľvek kľúčiky na batožine sú zbytočné. Pri cestovaní v krajinách, kde nechcete nič riskovať,  je dobrý tip omotať kufrík obyčajnou potravinovou fóliou. Na dva kufre vám celkom stačí jedna na obe cesty. Každý policajt pri presviecovaní vašej batožiny má naozaj veľký zväzok kľúčikov práve na všetky možné druhy zámočkov. O tom, ako sa policajti v USA prehrabali v jednej batožine, a majitelia to zistili až po príchode na Slovensko, si môžete prečítať v zaujímavom čítaní na stránkach  http://newyork.cestovanie.biz

Viac o cestovaní, cestopisy a zaujímavé tipy tiež môžete nájsť na partnerských stránkach http://cestovanie.biz

ZANECHAŤ ODPOVEĎ